javascript
JavaScript, yaygın olarak web tarayıcılarında kullanılmakta olan dinamik bir programlama dilidir.
191 kişi takip ediyor.
97 içerik eklendi.
Takip Et Etiket Moderatörleri
Katkıda Bulun
Aleyna Aleyna 7 ay önce
JavaScript Programlama Stilleri Ve Stillerin Önemi
JavaScript Programlama Stilleri Ve Stillerin Önemi Stillerin Önemi İşlevleri Değişkenleri
Aleyna Aleyna 12 ay önce
Web Sitesinde çoklu dil özelliği
Web Sitesinde çoklu dil özelliği Bu özelliği bir Web Sitesinde uygulamanın bir yol
Aleyna Aleyna 1 yıl önce
Web Sitenizin Sayfa Yükleme Hızını Artırmak için 8 İpucu
Web Sitenizin Sayfa Yükleme Hızını Artırmak için 8 İpucu Temel unsurları ortadan kaldırarak, sitenizin yükleme hızını iyileştirmenin sekiz yolu
JS.Dev JS.Dev 1 yıl önce
JavaScript'te Dizilerde Arama Yapmanın Dört Yöntemi
JavaScript'te Dizilerde Arama Yapmanın Dört Yöntemi JavaScript'te, genellikle Dizilerde depolanan verilerle çalışacaksınız. Yaygın bir görev, belirli arama kriterlerini karşılayan bir değer (veya değerler) içerip içermediğini bulmak için dizide arama yapmaktır. Eldeki göreve bağlı olarak, onay için bir boole değeri, dizideki değerin konumu için bir dizin veya tüm arama sonuçlarını içeren ayrı bir dizi ilginizi çekebilir.
JS.Dev JS.Dev 1 yıl önce
JavaScript FileReader API ile Dosyaları Okuma ve İşleme
JavaScript FileReader API ile Dosyaları Okuma ve İşleme Bu makalemizde Javascript ile tarayıcıda dosya okuma ve işleme işlemlerinin nasıl yapılacağını göreceğiz.
Aleyna Aleyna 1 yıl önce
HTML CSS ve JavaScript Dosyalarını Küçültmenin Kolay Yolu
HTML CSS ve JavaScript Dosyalarını Küçültmenin Kolay Yolu Dosyalarımızı üretim için küçültmek için ParcelJS kullanalım.
JS.Dev JS.Dev 1 yıl önce
Yeni başalayanlar için faydalı 5 JavaScript ipucu
Yeni başalayanlar için faydalı 5 JavaScript ipucu Bu yazıda size hayatınızı daha kolay hale getirecek 5 harika javascript püf noktası göstereceğim. Ve daha iyi bir geliştirici olmanıza yardımcı olacaktır. Yani ilgileniyorsanız okumaya devam edin.
Aleyna Aleyna 1 yıl önce
JavaScript'te İki Tarihin Aynı Gün Olup Olmadığının Kontrolü Nasıl Yapılır.
JavaScript'te İki Tarihin Aynı Gün Olup Olmadığının Kontrolü Nasıl Yapılır. JavaScript'teki bir tarih nesnesi örneğinin, başka bir tarih nesnesinin aynı gününe başvurduğunu nasıl anlarsınız?
Aleyna Aleyna 1 yıl önce
JavaScript Kodlama Stili
JavaScript Kodlama Stili Söz dizimi söz konusu olduğunda her dilin bir dizi kuralı vardır.
JS.Dev JS.Dev 1 yıl önce
TypeScript nedir? TypeScript'te nasıl başlanır?
TypeScript nedir? TypeScript'te nasıl başlanır? TypeScript, büyük JavaScript projelerinde bünyesinde barındırdığı derleyici sayesinde, yazılan kodu JavaScript koduna çeviren bir programlama dilidir.
regex regex 1 yıl önce
AlpineJS Bileşenlerini x-cloak ile gizleme
AlpineJS Bileşenlerini x-cloak ile gizleme Bir javascript framework kullanırken, büyük olasılıkla öğeleri tamamen işlenene kadar gizlemenin bir yoluna ihtiyacınız olacaktır.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript'te bilmeniz gereken 5 Array Method
JavaScript'te bilmeniz gereken 5 Array Method Array, JavaScript'teki en önemli şeylerden biridir. Array yani dizi olmadan JavaScript'i hayal edemezsiniz. Şimdi diziler ile ilgili bilmeniz gereken bazı yöntemlerden bahsedelim.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript'te bir sayının asal olup olmadığını kontrol etmek
JavaScript'te bir sayının asal olup olmadığını kontrol etmek JavaScript ile bir sayının asal olup olmadığını farklı yollarla kontrol edebiliriz. Nasıl mı?
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript'te CSS Class (Sınıfları) Nasıl Değiştirilir
JavaScript'te CSS Class (Sınıfları) Nasıl Değiştirilir JavaScript'te çoğu kez ihtiyacımız olan CSS class değiştirme işlemlerinin nasıl yapılacağını anlatan bir makale ile karşınızdayım.
sevim.tr sevim.tr 2 yıl önce
JSX Nedir? React.js'de JSX'i anlamak
JSX Nedir? React.js'de JSX'i anlamak React'i öğreniyorsanız veya React kullanarak bazı uygulamalar üzerinde çalışmışsanız, UI oluşturmak için işaretlemeyi eski güzel HTML'yi değil JSX (JavaScript XML) kullanarak yazdığımızı bilmelisiniz.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript ile Makine Öğrenmesine Giriş
JavaScript ile Makine Öğrenmesine Giriş Makine öğrenimi üzerinde Javascript ile geliştirmeler yapılabileceğiniz biliyor muydunuz? O zaman sizi içeriye alalım...
regex regex 2 yıl önce
Vue Vite Nedir?
Vue Vite Nedir? Vite, anında etkin modül değişimi ve isteğe bağlı True derleme sunan Lightening sunucudur.
Aleyna Aleyna 2 yıl önce
Programlama Dili Seçmeyin
Programlama Dili Seçmeyin İyi programlama dili diye bir şey yoktur, sadece birçok durum için pek çok seçenek vardır.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript'te Regular Expressions - Normal İfadeler
JavaScript'te Regular Expressions - Normal İfadeler Genel olarak Regex olarak bilinen Normal İfadeler, aldatıcı olduğu veya özellikle anlaşılması ya da uygulanması zordur. Bu makale de JavaScript'te Regular Expressions değineceğiz.
regex regex 2 yıl önce
JavaScript Geliştirmede HTTP Yanıt Durum Kodları
JavaScript Geliştirmede HTTP Yanıt Durum Kodları Node.js API ile çalışırken sık karşılaşılan HTTP durum kodları üzerine bir npm sizlerle...
mahmutbil mahmutbil 2 yıl önce
MeteorJS Framework Nedir? Nasıl Kullanılır?
MeteorJS Framework Nedir? Nasıl Kullanılır? MeteorJS, JavaScript uygulamaları yapmak için ihtiyacınız olan her şeyi yapabilen gelişmiş bir Frameworktür.
developer.aylin developer.aylin 2 yıl önce
Laravel ve Vuejs Her geçen gün neden popülerleşiyor?
Laravel ve Vuejs Her geçen gün neden popülerleşiyor? Son zamanlarda iki farklı amaca hizmet için tasarlanan Laravel ve Vuejs Frameworkleri ile yapılan kombinasyonlar her geçen gün daha da yaygınlaşıyor. Peki bunun arkasındaki neden nedir? Haydi hep beraber bu nedenlere bir bakalım.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
Bilmeniz gereken 5 JavaScript Yöntemi
Bilmeniz gereken 5 JavaScript Yöntemi Bu yazıda, Javascript'te çok işinize yarayacak 5 yöntemden bahsedeceğiz. Split, Math.random, forEach, filter(), ve Map method yöntemleri.
JS.Dev JS.Dev 2 yıl önce
JavaScript'i Öğrenmek İçin En İyi 7 Kaynak
JavaScript'i Öğrenmek İçin En İyi 7 Kaynak JavaScript'te yeni başlayanlar için öğrenebileceğiniz en iyi 7 kaynağı sizler için derledik.
busralil busralil 2 yıl önce
2021 ve sonrası için en iyi 3 JavaScript Framework
2021 ve sonrası için en iyi 3 JavaScript Framework Sürekli genişleyen teknoloji dünyasında, bir yazılım ürünü için doğru programlama dili seçimi geldiğinde, oldukça zor bir iştir.
coderin coderin 2 yıl önce
Vue 3 Yayınlandı!
Vue 3 Yayınlandı! Vue.js, v3'ün yayınlandığını ve kullanıma sunulduğunu duyurdu.
Muhammet Muhammet 2 yıl önce
Back-End / Front-End
Back-End / Front-End Web siteleri gün geçtikçe daha popüler hale gelmekte ve günümüzde vazgeçilmez bir iletişim platformu olarak kullanılmaktadır.
regex regex 2 yıl önce
Regex nedir? Regex'in temellerine bir bakış!
Regex nedir? Regex'in temellerine bir bakış! İhtiyacımız olduğunda karşımıza bazen çıkan Regex, önemşi miktarlarda veri işlemediğimiz sürece aslında muhtemelen kullanmayacağımız bir uygulamadır.
mahmutbil mahmutbil 2 yıl önce
JavaScript CallStack nedir?
JavaScript CallStack nedir? Simple Words'de Javascript çağrı yığını, JavaScript yorumlayıcısının birden çok işlevin çağrılmasını yönetmesi için bir yoldur.
mahmutbil mahmutbil 2 yıl önce
JavaScript setTimeout() ile ilgili sizinde başınıza gelebilir!
JavaScript setTimeout() ile ilgili sizinde başınıza gelebilir! JavaScript ile ilgili olarak geliştirme sürecinde setTimeout() zaman sayacında kullanıyordum ancak karşılaştığım bir durum bunu düzenlememi sağladı.
dev18 dev18 2 yıl önce
Vue.js ile küçük resmin üzerine tıklayınca büyütmek
Vue.js ile küçük resmin üzerine tıklayınca büyütmek Bazen projelerimizde küçük resimlerin üzerine gelindiğinde veya tıklanıldığında büyütülmesini isteyebiliriz. İşte bu Vue.js sınıfı tam bu işlemi yapmak için ideal.
regex regex 2 yıl önce
JavaScript'te Design Patterns Kullanımı Hakkında Notlar
JavaScript'te Design Patterns Kullanımı Hakkında Notlar JavaScript'e uygulanan yazılım tasarım modelleri ve yeniden düzenlemeler hakkında notlar.
dev18 dev18 2 yıl önce
JavaScript'te OOP nasıl kullanılır
JavaScript'te OOP nasıl kullanılır OOP kavramlarına aşina iseniz, aşağıdaki pratik örneklerle birlikte daha da fazla bilgi sahibi olabilirsiniz.
regex regex 2 yıl önce
Projenizi TypeScript'e  sorunsuz geçirmek için yapılması gerekenler : Migrations
Projenizi TypeScript'e sorunsuz geçirmek için yapılması gerekenler : Migrations Front-End stabil durumda bir projenizi TypeScript'e geçirmeye karar verdiniz diyelim. Hangi adımları izlemelisiniz? İşte sorunsuz bir TypeScript Migrations için gerekenler.
coderin coderin 2 yıl önce
Moon.js nedir? Moon.js'ye Giriş
Moon.js nedir? Moon.js'ye Giriş Moon.js, hızlı ve işlevsel kullanıcı arayüzü oluşturmak için minimalist bir JavaScript kitaplığıdır.
busralil busralil 2 yıl önce
TypeScript 4.0 Yayınlandı! Peki beklenildiği gibi mi?
TypeScript 4.0 Yayınlandı! Peki beklenildiği gibi mi? Geçtiğimiz haftalarda ön duyurusu yapılan TypeScript 4.0 nihayet yayınlandı ve sevenleriyle buluştu. İşte detaylar...
regex regex 2 yıl önce
JavaScript'te basit bir LRU Cache (Önbellek) uygulaması yapalım
JavaScript'te basit bir LRU Cache (Önbellek) uygulaması yapalım Yazılım dünyasındaki hayatınızda kodlama esnasında veya uygulamalarınızda olası her veri yapısının sıralaması gerekebilir. Son eklendiği veya son erişimin yapıldığı sıraya göre ön bellek işlemleri için LRU Cache bulunmaz bir fırsat.
dev18 dev18 2 yıl önce
Javascript  ile Instagram gibi çift tıklamada beğenme nasıl yapılır?
Javascript ile Instagram gibi çift tıklamada beğenme nasıl yapılır? Bu yazımızda Instagram'ın kullandığı görselleri çift dokunarak veya tıklayarak beğenme olayını yapacağız. Javascript, CSS, ve tabikide HTML yardımıyla...
mahmutbil mahmutbil 2 yıl önce
Projelerinizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu file upload eklentisi : Uppy
Projelerinizde kullanabileceğiniz açık kaynak kodlu file upload eklentisi : Uppy İyi bir sürükle ve bırak yükleme eklentisi mi arıyorsunuz? güzel bir kullanıcı arayüzüne ve kullanıcı dostuna mı ihtiyacınız var? İşte size açık kaynak kodlu favori bir uploa eklentisi : Uppy
mahmutbil mahmutbil 2 yıl önce
Cors Nedir? Cors Hakkında Bilmeniz Gerekenler
Cors Nedir? Cors Hakkında Bilmeniz Gerekenler Cors bir çok frontend geliştirici arkadaşın yaşadığı bir sorun olabilir çözümüde basittir ama biraz temele inerek Cors hakkında daha detaylı bilgi sahibi olmak gerekiyor.
dev18 dev18 2 yıl önce
Node.js Express.js ve Google Sheet ile API oluşturma : Bölüm 1
Node.js Express.js ve Google Sheet ile API oluşturma : Bölüm 1 Bu yazı listemizde Node.js ve Express.js kullanarak Google dosyalar üzerinden API olutşturma ve kullanmayı anlatacağız.
regex regex 2 yıl önce
Javascript Operatörler
Javascript Operatörler Tüm programlama dillerinde olduğu gibi JavaScript yazılım dilinde de operatörler bulunmaktadır. Bu operatörler sayesinde bir yazılımda şartlar, mantıksal işlemler, karşılaştırmalar yapılmaktadır.
regex regex 2 yıl önce
Javascript Değişkenler ve Kullanımı
Javascript Değişkenler ve Kullanımı BU yazımızda Javascript değişkenleri, değişken türleri, değişken birleştirme gibi konuları ele alacağız.
regex regex 2 yıl önce
Javascript Yazım - Syntax Kuralları
Javascript Yazım - Syntax Kuralları Her programlama dilinde olduğu gibi Javascript dilinde de yazım kuralları vardır. Bir programlama dilindeki yazım kurallarına Syntax denilmektedir.
regex regex 2 yıl önce
Javascript Ekrana Yazdırma Seçenekleri ve Kullanımları
Javascript Ekrana Yazdırma Seçenekleri ve Kullanımları Bu yazımızda JavaScript ekrana yazdırma teknikleri ve bunların kullanımlarına değineceğim. Javascript'te 4 temel ekrana yazdırma vardır...
busralil busralil 2 yıl önce
JavaScript'te Değişken Kaldırma
JavaScript'te Değişken Kaldırma Özünde kaldırma, bir "operasyon sırası" meselesidir. JavaScript kodu iki aşamadan geçer: derleme ve yürütme.
busralil busralil 2 yıl önce
Javascript Alert, Prompt ve Confirm nedir?
Javascript Alert, Prompt ve Confirm nedir? Javascript'e yeni başlayanlar için ilk başlarda vazgeçilmez ve oldukca kolay fonksiyonlardır. Yapılan işlemlerda uyarı verdirmek veya onaylatma pencereleri için kullanılır.
dev18 dev18 2 yıl önce
Node.js ve Express.js nedir
Node.js ve Express.js nedir Bu yazımızda popülerliğini her geçen gün arttıran Node.js ve onunu esnek bir frameworku olan Express.js nedir?
coderin coderin 2 yıl önce
NodeJS, Express ve MongoDB kullanarak Temel Kimlik Doğrulama
NodeJS, Express ve MongoDB kullanarak Temel Kimlik Doğrulama Bu yazıda node.js Express ve MongoDB kullanarak basit bir kimlik doğrulama nasıl yapılır onu anlatacağım.
dev18 dev18 2 yıl önce
Node.js kullanarak MongoDB Atlas'a bağlanma
Node.js kullanarak MongoDB Atlas'a bağlanma Bu yazıda, yerel Node.js / Express.js ortamınızdan bulut tabanlı bir DB hizmeti olan MongoDB Atlas'a nasıl bağlanabileceğinizi anlatacağım.
regex regex 2 yıl önce
Localhost'ta CORS hatalarından kaçınma
Localhost'ta CORS hatalarından kaçınma Başka bir sunucuya istekte bulunan localhost üzerinde bir web sitesi / web uygulaması geliştirirken CORS hataları ile karşılabilirsiniz. İşte bu hatalardan kaçınmanın 2 farklı yolu.
dev18 dev18 2 yıl önce
JavaScript uzmanı olmak için gerekli kavramlar - Bölüm 1
JavaScript uzmanı olmak için gerekli kavramlar - Bölüm 1 Ustalık zaman ister ama emeksizde olmayacağı aşikardır. JavaScript konusunda uzmanlaşmak için bazı kavramalara hakim olmanız gerekmektedir.
dev18 dev18 2 yıl önce
JAMstack - Statik Web Sistemi nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılmalı?
JAMstack - Statik Web Sistemi nedir? Nasıl ve nerelerde kullanılmalı? Bu yazımızda bir web uygulamasında ihtiyacın dışında herhangi bir kaynak tüketimi yapmamak için geliştirilmiş JAMstack sistemine değinmeye çalışacağız.
yiit yiit 2 yıl önce
JavaScript Tanımlayıcı Öge Farkları
JavaScript Tanımlayıcı Öge Farkları Özellikle Web Sitelerinde kullanılan JavaScript (JS) dilinin tanımlayıcı ögelerin farklarını hiç merak ettiniz mi?
regex regex 2 yıl önce
Javascript için harika 3 popüler Framework
Javascript için harika 3 popüler Framework Javascript yükselen trendini korumakla beraber geliştirilen frameworklar ile server client alanınıda adete devrimler yaşanıyor. İşte JavaScript konusunda 5 harika Framework
saitikiz saitikiz 2 yıl önce
Javascript öğrenmek için 6 neden
Javascript öğrenmek için 6 neden Her zaman birden fazla şeyi yönetebilen tek bir programlama dili öğrenmek ister misiniz? JavaScript bu muhteşem dillerden biri.
dev18 dev18 2 yıl önce
Reactjs Nedir? Reactjs'ye başlarken hakkında bilinmesi gerekenler.
Reactjs Nedir? Reactjs'ye başlarken hakkında bilinmesi gerekenler. Etkileşimli kullanıcı arabirimleri oluşturmak için çok esnek ve verimli bir Javascript kütüphanesidir.
ayse.yilmaz ayse.yilmaz 2 yıl önce
HTML DOM (Document Object Model) Nedir?
HTML DOM (Document Object Model) Nedir? Bugün ki konumuzu incelemeden önce, Object-Orientated programlama hakkında az da olsa bahsetmemiz de fayda olduğunu düşünüyorum. Nesneye yönelik programlamadaki amaç, bilginin nesnel terimler halinde saklanmasıdır.
root root 2 yıl önce
Vue.js ile Listeleme ve Method Kullanımı
Vue.js ile Listeleme ve Method Kullanımı VueJS yazılımın front-end tarafını daha kolay ve kullanışlı bir hale getirmek için geliştirilmiş bir script kütüphanesidir. Öğrenmesi kolaydır ve yavaş yavaş ülkemizde içerik oluşmaya başlamıştır. Birçok büyük ölçekli projede firmalar tarafından kullanılmaya başlanmış ve artık iş ilanlarında VueJs bilen front-end developer aranıyor yazılarını görmeye başlamamız an meselesi.
regex regex 2 yıl önce
State Bileşenini Yönetmeyi Sağlayan Yeni Bir Javascript Kütüphanesi  - REDUX
State Bileşenini Yönetmeyi Sağlayan Yeni Bir Javascript Kütüphanesi - REDUX Her geçen gün karşımıza yeni teknolojiler, yeni diller, yeni frameworkler çıkıyor. Özellikle front-end development yapan birisiyseniz artık çıkan frameworkleri, kütüphaneleri takip etme şansınız pek kalmadı.
regex regex 2 yıl önce
En basit haliyle JavaScript nedir?
En basit haliyle JavaScript nedir? JavaScript'e yeni başlayan yada başlamayı düşünenler için en basit ve sade haliyle JavaScript nedir sorusuna gelin beraber bakalım...
regex regex 2 yıl önce
Yeni başlayanlar için JavaScript Symbol
Yeni başlayanlar için JavaScript Symbol Bu yazıda, JavaScript'te bir Sembolün ne olduğunu, ne zaman ve nasıl kullanılacağını açıklayacağız. Yazının sonunda birkaç alıştırma var.
regex regex 2 yıl önce
Vue.js'den 3 JavaScript ipucu!
Vue.js'den 3 JavaScript ipucu! Gelişmiş frameworkler ile geliştiricisi seviyemizi attırdığımız bir gerçek. Vue.js'yi incelediğimizde yararlı olacağını düşündüğümüz 3 JavaScript ipuclarını sizler için derledik.
regex regex 2 yıl önce
Deno nedir? ve Node.js'nin yerini gerçekten alabilir mi?
Deno nedir? ve Node.js'nin yerini gerçekten alabilir mi? Deno v1.0.0'ın 13 Mayıs'ta piyasaya sürüldü. İşte bunu belirlemede rol oynayabilecek birkaç ilginç gerçek.