Dizi, aynı tipteki öğelerin birleşimidir. JavaScript'te toplam dokuz veri türü vardır. Dizi elemanlarıyla aynı veri tipini koymalısınız.

Sayı veri türünde bir dizi yapalım.

const evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10];

Şimdi bunun dizi olup olmadığını JavaScript yöntemi isArray ile kontrol edelim. 

const evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10];
Array.isArray(evenNumber)

Sonuç true dönecektir. Yani evet! Bu bir dizidir. Şimdi size çok faydalı olan 10 yöntem göstereceğim.

1.array.push()

Bu diziye bir eleman eklemek istediğimi düşünün. Bunu array.push () yöntemiyle yapabilirim. EvenNumber dizimize 12 ekleyelim. Bunun için aşağdaki koda bakabilirsiniz. evenNumber.push (12) kullandım. Bu yöntem, öğeyi son öğe olarak ekleyecektir.

const evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10];
evenNumber.push(12);
evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10,12];

2.array.pop()

Şimdi, evenNumber'dan öğe olarak kaldırmak istiyoruz. Bunu array.pop () yöntemini uygulayarak yapabiliriz. Bu yöntem, şimdi 12 olan diziden son elemanı kaldıracaktır. Nasıl yapıldığını görmek için aşağıdaki koda bakınız. ( Yukarıdaki kodun devamı niteliğindedir ) 

evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10,12];
evenNumber.pop();

evenNumber = [2, 4, 6, 8, 10];

3. array.map()

Bu yöntem çok kullanışlıdır. Herhangi bir işlem yapmak için dizideki her elemanı almak istiyorsak, array.map() kullanabiliriz.
Boş bir dizi adı numarası oluşturdum ve ardından array.map yöntemini EvenNumber'a uyguladım. Bu yöntemi kullanarak her çağrılan num'u elde ettik ve sonra bu sayıyı boş dizi numarasına ittik. İtme yöntemi, dizi numarasını 5 elemanlı yapar. İşte bu kadar; 

const number = [];
evenNumber.map (num => number.push(num) );
// [1,2,3,4,5];
number;
//[2,4,6,8,10];

4. array.concat()

başka bir dizi yapalım: const oddNumber = [1, 3, 5, 7, 9]. Şimdi iki dizimiz var, ilki evenNumber ve diğeri oddNumber. Bu iki diziyi tek bir diziye eklemek istiyoruz. Bu işlem, array.concat () yöntemi ile yapılabiliriz ve aşağıdaki örnekte 10 elemanlık bir dizi elde ediyoruz.

const oddNumber = [1,3,5,7,9];
evenNumber.concat(oddNumber);
// Çıktı  : [2,4,6,8,10,1,3,5,7,9];
 

5. array.find()

Bu aynı zamanda çok kullanışlı bir yöntem. Koşullara göre bazı unsurları bulabiliriz. 5'ten daha fazla olan bu öğeleri evenNumber'dan bulmak istediğimizi düşünün. Bu yöntem, 5'ten daha büyük ilk değer olacak yalnızca bir değer döndürecektir. 

evenNumber.find(number => number > 5);
// Çıktı  : 6 

Şimdilik nu kadar arkadaşlar bir sonraki makalede Array Methodları ile ilgili 4-5 tane daha yöntem var onlara değineceğim. 
Sağlıkla kalın...