TypeScript, JavaScript ile alışılmadık bir ilişki içindedir. TypeScript, JavaScript'in tüm özelliklerini ve bunların üstüne ek bir katman sunar: TypeScript'in tür sistemi.

Örneğin, JavaScript gibi dil temel öğeler içerir stringnumberve object, ama sürekli olarak bu tahsis ettik denetlemez. TypeScript yapar.

Bu, mevcut çalışan JavaScript kodunuzun aynı zamanda TypeScript kodu olduğu anlamına gelir. TypeScript'in ana yararı, kodunuzdaki beklenmedik davranışları vurgulayarak hata olasılığını azaltmasıdır.

Typescript'e Nasıl Başlanır

Npm kayıt defterinde "typcript" olarak bulunan bir paket olarak mevcuttur.

Node.js ortamı, paketi çalıştırmak için gereklidir. Daha sonra npm, iplik gibi bağımlılık yöneticisi, TypeScript'i projenize indirmek için kullanılabilir.

npm install -g typescript

Daha sonra aşağıdaki komutlardan birini kullanarak TypeScript derleyicisini çalıştırabilirsiniz:

npx tsc

Şimdi kullanarak yeni bir typcript projesi başlatıyoruz.

tsc --init

Bunlardan sonra bir TypeScript yapılandırmasına sahip olmalısınız.

Artık tek ihtiyacınız olan bir .tsdosya oluşturmak ve typcript'te kod yazmaya başlamak. İşiniz bittiğinde aşağıdaki komutu kullanarak .tsdosyayı derleyebilirsiniz..js

tsc filename.ts

Eğer zaten kullanıyorsanız ve NodeJS uygulamanızda typcript kullanmaya başlamak istiyorsanız, Nx çalışma alanı kullanılarak oluşturulmuş bir Nodejs / Typescript başlangıç ​​projem var ve express sunucu MongoDB ve jest test çerçevesini içeriyor.