Üniversiteye girmek isteyen pek çok öğrenci, önümüzdeki günlerde tercih yapmaya başlayacak. Bu tercih süreci, her zaman olmasa da genel olarak bundan sonraki hayatımızı da etkiliyor. 20 yılın popüler mesleklerini listeleyeceğiz. Bu mesleklerdeki taleplerin önümüzdeki yıllarda artması bekleniyor.

Burada sunacağımız mesleklerin önümüzdeki yıllarda maaşlarında da ciddi artış yaşanması bekleniyor. Eğer sizler de ileride yapacağınız mesleği belirlemek istiyor, ancak kararsızlık yaşıyorsanız listemiz sizin için güzel öneriler sunabilir.

Drone Pilotu

Drone’lar, kullanımı uzmanlık gerektiren cihazlardır. Bu nedenle drone pilotlarının, sürekli olarak kendini geliştirmesi ve tecrübe kazanması gerekir. Bunun dışında drone pilotlarının görev ve sorumlulukları şöyle sıralanır;

 • Drone’un bakım ve onarım gibi işlemleri için gerekli görüşmeleri yapmak,
 • Drone ve drone üzerinde yer alan parçaların son kontrolünde yer almak,
 • Uçuş dinamikleri gibi temel konular hakkında sürekli kendini geliştirmek,
 • Kumanda sistemlerini düzenli olarak kontrol etmek,
 • Simülasyon teknolojisi ile sürekli sınırları zorlamak ve drone kullanımı ile ilgili kabiliyetleri artırmak.
 • Drone teknolojisi günümüzde büyük bir hızla geliştirilmeye devam ediyor. Artık pek çok fotoğraf ve video çekimi için drone’ları kullanıyoruz, ancak aslında teknoloji bundan çok daha fazlasını vadediyor. Hem insan taşımacılığı hem de kargoların ulaşımında kullanılması beklenen drone’lar, yakın gelecekte insanların hayatını çok fazla kolaylaştıracak. Drone pilotluğu da bu süreçte fazlasıyla ihtiyaç duyulan bir meslek olacak.
 • 3D Yazıcı Uzmanı

 • 3D modelleme uzmanı, bilgisayar yazılım programlarını kullanarak tasarımların üç boyutlu modelini veya nesnelerin görsellerini oluşturan multimedya sanatçısıdır. Nesnenin yapısal fizibilitesini test etmek veya bitmiş ürünü doğru bir şekilde temsil etmek için mevcut skeç veya fikirleri modellere çevirir. Tıp, mimari, mühendislik gibi pek çok farklı sektörde istihdam edilebilir.

  3D yazıcıları, günümüzde daha çok oyuncak yapımı ya da bazı aşırı detaylı parçaların yapımında görüyoruz, ancak teknoloji geliştikçe çok daha fazla sektörde görmeye başlayacağız. 3D tasarım yazılımlarıyla birlikte geliştirilen bu teknoloji sayesinde ufkumuzu açacak çeşitlilikte şeyler yapabiliriz. Bunun için de 3D yazıcı uzmanlarına daha fazla ihtiyaç duyulacak.

   

  Yapay Zeka Destekli Sağlık Teknikeri

  Bu görevde, son teknoloji AI teknolojisi ve uzaktan erişilebilir doktorların yardımıyla hastalara uygun tedaviyi incelemek, teşhis etmek, uygulamak ve reçete yazmakta sorumlu olacaksınız

  Son yıllarda hastalığın teşhisi aşamasında yapay zekalardan yardım almaya başladık. Son derece doğru tespitler yapabilen bu yapay zekalar, tıp ve mühendislik bilgilerine sahip teknikerlere ihtiyaç duyacak. Ayrıca ameliyatların otomatize şekilde olması için bu meslek grubuna ihtiyaç duyuluyor.

  Yenilenebilir Enerji Uzmanı

  Şu sıralar tüm dünya yenilenebilir enerjiye geçiyor. Otomotiv sektörünün elektrikli araçlara yönelmesi gibi başta Avrupa ülkeleri olmak üzere pek çok ülkenin elektrik ihtiyacını Güneş, rüzgar, su gibi yenilenebilir enerjilerden sağlamaya çalıştığını gördük. Dünyanın geleceği için de çok önemli olacak bu meslek grubu, önümüzdeki yıllarda daha popüler olacak.

  Enerji uzmanı, kuruluşun enerji verimliliğini kontrol etmek ve yönetmekle sorumludur. ... Sürdürülebilirlik için  kararlarını değerlendirir ve enerji verimliliğini arttırmak için fırsatlar arar.

  Kişisel Bilgi Gizliliği Uzmanı

  Kişisel verileri koruma uzmanı; verilerin saklanması ve korunması alanında çalışan ve görevlerini gerekli mevzuat hükümleri çerçevesinde yerine getirmekle yükümlü olan kişilerdir.   İnternet genişledikçe kişisel bilgilerimiz de tehlikeye giriyor. Banka hesaplarımızdan, fotoğraflarımıza kadar çok fazla bilgimizin internette olması, bu bilgileri çalmak isteyen kişilerin karşısında çalışacak yeni bir meslek grubunun oluşmasını sağlayacak. Bu uzmanlar, bilgilerimizi korumak için neler yapmanız gerektiği konusunda bizleri yönlendirecek.