Günümüz üreticilerinin, azalan insan gözetiminden dolayı kaliteden ödün vermeden aynı sayıda ürünü daha az kişiyle teslim etmesi gerekiyor. Birçoğu için, yapay zeka gibi teknolojilerin artan kullanımı ve üretim sürecinde üretilen büyük miktarda veriden yararlanmak öncelikler haline geldi.

Yapay zeka, eskiden sahip olunan bir teknoloji, artık gelişmiş üretim için bir zorunluluktur - küresel CEO'ların çoğu teknolojinin yatırım getirisini tam olarak gerçekleştirmenin 3 veya 5 yıl alacağını beklese de.Bugün, etkili yapay zeka entegrasyonu için net bir iş hedefine sahip olmak her zamankinden daha önemli. AI, herkese uyan tek bir boyut değildir ve AI dağıtımında başarı ile başarısızlık arasındaki sınır, açık KPI'larla izlenebilen ve ölçülebilen belirli bir amaca sahip olmakla ilgilidir.

Örneğin, AI dağıtımının iş değerini ölçmenin basit bir yolu, kusurlu ürünleri analiz etmektir. Kusurlu ürünler üretmek üreticiler için hiçbir zaman bir seçenek olmamıştır, ancak salgın sonrası dünyada, bu sorun daha seyrek nüfuslu bir üretim tabanıyla daha da artmaktadır. Çizgiye bakarak "göz sayısını" çarparak yapay zekayı benimsemek, ürün geri çağırmalarını ortadan kaldırabilir, üretim verimini artırabilir, müşteri memnuniyetini artırabilir ve üreticilerin genel kârını artırabilir.

Örnek olarak ticari bir fırını ele alalım.

Fırınlar genellikle, bir tedarikçinin bazen yanlış ürünler sağladığında, bazen de doğru barkodla gelen yanlış üründe büyük miktarlarda malzemeyi işler. Burada yapay zeka, üretim akışının önemli adımlarına ucuz kameralar ekleyerek, malzemeleri görsel olarak tanıyarak ve bu bilgileri taranan barkodla karşılaştırarak, malzemeler depolanmadan ve kullanılmadan önce hataları düzelterek, en aza indirirken fırının genel üretimini iyileştirerek etkili bir şekilde uygulanabilir. atık.

İsrafı belirli bir  tutarda en aza indirmek azaltmak Ve üretici, bu hedefleri uygun maliyetli bir şekilde karşılamak için belirli yazılım / donanım gereksinimleri ve kurulum zaman çizelgesine sahip bir yapay zeka çözümü uygulayabilir.

Bugün piyasada, üreticilerin mevcut donanımı iyileştirmesini kolaylaştıran ve yapay zekayı kurulu altyapıların üzerine bir "yazılım güncellemesi" olarak kolayca ekleyen yapay zeka çözümleri var.

Bu teknolojiler daha sağlam ve modern hale geldikçe, yapay zeka için iş durumu da daha sağlam hale geliyor. Bu, paketleme makinelerinde bileşen varlığını değerlendirmekten özel etiket kontrolüne ve palet incelemelerine kadar her şey için zaten kullanılan yapay zeka destekli yazılımın yükselişiyle tekrarlanıyor.

İmalatta Endüstri 4.0'ın benimsenmesi, net bir iş mantığı ve ölçülebilir temel performans göstergeleri gerektirir. Yaygın olumsuz etkilerine rağmen, 2020 salgını üreticileri bu konular üzerinde daha derin ve acilen düşünmeye sevk etti ve sonuç açık. AI gerçekten de insan işgücünü artırarak kurumsal yatırım getirisini gerçekleştiren paradigma değiştiren bir teknolojidir.

Gelecekteki fabrika, bir sonraki üretim rekabet gücü dalgasını güçlendirmek için sinerjik bir şekilde çalışan insanlar, yapay zeka ve makineler arasında daha dengeli bir iş bölümü sergileyecek.