Fiziksel robotlar neredeyse yüz yıldır ortalıkta, ancak sınırlamaları olmadan değil. 1990'larda işbirlikçi robot veya cobot fikri, robotları insanlara daha yakın hale getirmenin yollarını bulmaya yardımcı olmak için ortaya çıktı, ancak robotik ilerlemeye yalnızca AI'nın dahil edilmesi yoluyla devam edebilir. 

Robotik terimi, çok çeşitli görevleri yerine getiren donanım makinelerinin vizyonlarını çağrıştırırken, robot terimi artık bir görevi yerine getirebilecek her türlü yazılım veya donanım tabanlı otomasyonu tanımlamak için kullanılmaktadır.

Bununla birlikte, bu yazılım robotik sistemlerinin çoğu yetenekleri açısından sınırlıdır ve bu görevleri yerine getirmek için diğer sistemlerle veya robotlarla iletişim kuramaz. Makine öğreniminin eklenmesiyle robotlar ve cobot'lar iletişimlerini geliştirebilir ve daha basit botlarla ilişkili normal riskler olmadan daha karmaşık görevleri yerine getirebilir.

Cobot'lar ve yazılım

Cobot'lar , kasıtlı olarak insanlarla yakın mesafede çalışmak üzere tasarlanmış fiziksel robotlardır. Çeşitli farklı ortamlarda artan kullanım buluyorlar, al ve paketle depo faaliyetleri, malların teslimatı ve çeşitli yardımcı roller gerçekleştiriyorlar. Perakende mağazaları, müzeler, oteller, hastaneler ve hatta evlerin içi gibi çeşitli yerlerde giderek artan bir şekilde cobot'lar görüyoruz.

Bu bağlamda, robotik süreç otomasyonu (RPA), aksi takdirde bir insan tarafından yazarak, tıklatarak, kaydırarak, kopyalayıp yapıştırarak ve bir dizi kullanıcı arabirimi gibi, tekrar eden kullanıcı arayüzü tabanlı görevleri gerçekleştiren yazılım otomasyonlarını ifade eder. temelli etkileşimler.

Ancak, bir form düzeni değişirse veya ek bilgi alanları gerekirse, bu botlar bu istisnaları ve değişiklikleri işleyemez ve işleyemez, bu da onların başarısız olmasına ve çok kırılgan olmasına neden olur.

Yapay zeka ve makine öğrenimi robotikle nasıl çalışıyor?

Bir robotu güçlü kılan , kendi başına düşünme yeteneğidir . Yapay zeka ve robotiklerin bir araya gelebileceği yer burasıdır. Şirketler, otomasyonu geçmişe taşımak ve daha karmaşık ve üst düzey görevlerin üstesinden gelmek için giderek daha fazla robot arıyor.

Yapay zeka, bir robotun çevrelerinde başarılı bir şekilde gezinmekten, robotun etrafındaki nesneleri tanımlamaya veya duvar örmek, alçıpan montajı veya robotik destekli ameliyatlar gibi çeşitli görevlerde insanlara yardımcı olmaya kadar birçok görevi yerine getirmesine yardımcı olabilir.

Robotlar, yapay zeka ve makine öğreniminden farklı şekillerde yararlanabilir ve bu yapay zeka destekli yetenekler şunları içerir:

  • Bilgisayar görüşü. Yapay zeka ve bilgisayarla görme teknolojileri , robotların karşılaştıkları nesneleri tanımlamasına ve tanımasına yardımcı olabilir, nesnelerdeki ayrıntıları seçmeye yardımcı olabilir ve gezinme ve kaçınmaya yardımcı olabilir.
  • AI destekli manipülasyon ve kavrama. Uzun zamandır robotlar için zor bir görev olarak görülen AI, robotların nesneleri kavramalarına yardımcı olmak için kullanılıyor. Yapay zekanın yardımıyla bir robot, bir insan denetleyicisine ihtiyaç duymadan bir nesneye ulaşabilir ve onu kavrayabilir.
  • AI ile geliştirilmiş navigasyon ve hareket kontrolü. Geliştirilmiş makine öğrenimi yetenekleri sayesinde robotlar, insanların gezinme yollarını ve süreç akışlarını planlama ve yönetme ihtiyacını azaltarak daha fazla özerklik kazanır. Makine öğrenimi ve yapay zeka, bir robotun çevresini analiz etmesine ve hareketini yönlendirmesine yardımcı olarak robotun engellerden kaçınmasına veya yazılım süreçleri söz konusu olduğunda, süreç istisnaları veya akış darboğazları etrafında otomatik olarak manevra yapmasına yardımcı olur.
  • Gerçek dünya algısı ve doğal dil işleme. Robotların bir düzeyde özerkliğe sahip olabilmeleri için, genellikle çevrelerindeki dünyayı anlayabilmeleri gerekir. Bu anlayış, yapay zeka destekli tanıma ve doğal dil işlemeden geliyor. Makine öğrenimi, makinelerin verileri anlamasına ve gerektiğinde hareket edebilmesi için kalıpları tanımlamasına yardımcı olma konusunda önemli bir yetenek gösterdi.

Geçmişte, araştırmacılar uzun zamandır yapay zekanın robotikte nasıl uygulanacağını düşünmüşlerdi, ancak hesaplama gücü, veri kısıtlamaları ve finansman sınırlamalarıyla karşılaştılar. Bu sınırlamaların çoğu artık yürürlükte değil ve bu nedenle, şimdi robotikte altın bir çağa giriyor olabiliriz. Makine öğreniminin yardımıyla robotlar daha hızlı yanıt veriyor, daha işbirliğine açık ve diğer sistemlere entegre oluyor.

Benzer şekilde, birçok RPA satıcısı, yararlılıklarını artırmaya yardımcı olmak için botlarına akıllı süreç otomasyonu ekliyor. Bu nedenle, bu botları daha akıllı hale getirmeye yardımcı olmak için NLP veya bilgisayar görüşü gibi AI teknolojilerine bakıyorlar . Makine öğreniminden yararlanan ve yeni bilgi ve verilere uyum sağlayan botlar, yalnızca botlardan ziyade gerçekleştirilen görevleri önemli ölçüde etkileyebilecek ve artırabilecek akıllı araçlar olarak kabul edilebilir.

Robot teknolojisinin büyümesi

Robotların birçok sektörde kullanımı giderek yaygınlaşmaktadır. Bu robotlar fiziksel robotlar veya yazılım botları olabilir. 2020 yılında 3 milyon endüstriyel robotun faaliyette olacağı tahmin edilmektedir . Ayrıca Gartner, RPA yazılım harcamalarının 2019'da 1,3 milyar doların üzerinde olduğunu tahmin etti. Bu nedenle, her türden bota olan ihtiyaç ve istek görünüşe göre sadece artacak.

Yapay zeka destekli robotik örnekleri şunları içerir: cerrahlara yardımcı olabilen robotik cerrahi aletler, insan yaralanmalarını ve kazazedelerini en aza indirmek için tehlikeli arazilere gidebilen kolluk kuvvetleri bomba robotları ve farklı malzemeleri algılayabilen yiyecek ve paket ayırma robotları ve nesneleri uygun şekilde seçin ve sıralayın.

Görünüşe göre sınırsız ve birçok sektörü ilgilendiren kullanım senaryoları ile, hala yapılacak çok fazla yenilik var ve robotik endüstrisi yakın zamanda ortadan kalkmayacak. Pek çok şirket, robotları çeşitli operasyonlarına dahil ederek artan değer, verimlilik ve doğruluk buluyor. Bu, sektördeki yatırım getirisinin kanıtından kaynaklanıyor ve insanlar robotlarla çalışırken kendilerini daha rahat hissetmeye devam ettikçe, şirketler teknolojiye yatırım yapmaya devam edecek. Yapay zekanın robotiklere eklenmesi, onları her zamankinden daha kullanışlı hale getiriyor.