Epic Games’in günümüzde en  popüler oyunu Fortnite, rekabete dayalı oyunların teknolojiyle birlikte nasıl geliştiğini gösteren harika bir örnek oluşturuyor.“Fortnite oyuncuları ileri seviye ışın izleme, NVIDIA DLSS tarafından güçlendirilen yapay zekayla desteklenmiş kare hızı artışı ve yeni düşük gecikmeli  teknoloji paketi NVIDIA Reflex Yapay zekayı kullanan ve RTX Tensör çekirdekleri ile desteklenen NVIDIA DLSS, oyunlarda keskin, etkileyici görüntüler oluşturan derin öğrenmeye dayalı bir nöral ağı oluşturuyor. Böylece oyunculara kalite ayarlarını en üst düzeye çıkarmak ve çözünürlüğü artırmak için gerekli performansı sağlıyor.

RTX ve DLSS desteği kazanacak olan oyunda ne gibi grafik değişiklikleri olacağı videoda açıkça görülüyor. Araçların gölgelerinde, camlardaki yansımalarda  değişimler bulunmakta. Böyle bir oyunda bu gerçekçilik seviyesinin ne kadar gerekli olduğu ise tartışılacak konu olmakla beraber oyundaki performansı nekadar etkileyeceğini görmek gerekir.

 

 

Fortnite RTX desteği ile ışığın çok daha gerçekçi bir şekilde yayıldığını görmek mümkün. Eşyaların gölgeleri oldukça iyi görünmekte . En çok göze  çarpan detaylardan bir tanesi gecikmeleri azaltan NVIDIA Reflex Low Latency SDK’sı oldu. Bu geliştirici kiti, oyun motorunun GPU ile daha az zamanlama  ile haberleşmesini sağlayacak. RTX teknolojisini kullanabilen 350 milyon oyuncu bulunuyor.