İnternet tarayıcılarından olan chrome kullanıcıların güvenli bir şekilde internet sitelerini kullanmalarını amaçlayan Google, tarayıcısında özel bilgiler üzerine çalışıyor.

Bu çalışma sonunda da kullanıcıların kişisel bilgilerini girdiği formlara dikkat kesildi. Birçok kez bu formların kullanıcı bilgilerinin ele geçirildiği ve güvenliğin sağlanması gerektiğini gereken önlemlerin alınmasıyla ilgili çalışmalara devam ediyor.

 Çalışma sonucunda kullanıcı verisinin güvenli olmayan formlar üzerinden çalındığı tespit edildi. Belli güvenlik şartlarını taşımayan formlar nedeniyle kullanıcıların en gizli bilgilerinin sızabildiği ve bilgisayar korsanları tarafından kullanıldığı tespit edildi.

Kullanıcılarla buluşacak olan Chrome 86 sürümüyle birlikte kullanıcı güvenliği için riskli olan formlara uyarı notu eklenecek. Eğer kullanıcı güvenli olmayan bir forma veri girişi yaparsa tarayıcı bir uyarı mesajı gösterecek.

 Güvenli olmadığı belirtilen formlar için otomatik doldurma özelliği  kullanılamayacak. Güvenli olmamasına rağmen kullanıcı formu kullanmak isterse, tüm bilgilerini elle girmesi gerekecek.

En popüler internet tarayıcısı Google Chrome kullanıcı güvenliğini artırmayı hedefliyor.Verinin değerli kaynak haline gelmesi nedeniyle, gizlilik ve güvenlik artık günümüzün en önemli konuları arasında yer alıyor. Google, bunun için yeni özellikler üzerinde çalışıyor.