Bir bilginin, hizmetin, ürünün, kurumun ya da markanın dijitalde temsil edilebilmesi için internet alt yapısına sahip olan bir alana ihtiyacı vardır ve bu alan web sitesi şeklinde tanılanır.

Dijital dünyanın gelişmiş olması beraberinde web sitelerine olan ihtiyacında artmasın imkan tanımıştır. Günümüzde dijital ortamda milyonlarca web sitesi vardır ve bu sitelerden istediğiniz bilgiye istediğiniz zaman ulaşabilirsiniz.

Peki, web site nasıl yapılır?

Web sitesi yapılırken birtakım aşamalardan geçmesi gerekir. Bu aşamalar ise şöyledir.

Domain Seçimi ve Satın Alınması

Her web sitesinin mutlaka bir ismi olmak zorundadır. Domain adı verilen bu ismin projenizle alakası olması gerekir. Web sitenizin ismi projenize ne kadar yakın olursa arama motorlarında görünürlüğünüz de o kadar yüksek olacaktır. Domain daha önce alınmış ve başkası tarafından kullanılıyorsa o domainin alınması mümkün değildir.

Hosting

Web sitenize isim bulduktan sonra hosting hizmeti almanız gerekir. Alan adınızı seçtiniz ve satın aldınız bunun içinde sunucuya ihtiyacınız olacak. Hosting alacağınız firmanın güvenilir olmasına dikkat etmeniz gerekir.  

Web Sitesi Tasarımı

Alan adı ve sunucu aldıktan sonra web sitenizin tasarımının planlanması gerekir. Eğer tasarımı kendiniz yapmanız gerekiyorsa bu durumda yazılım ve kodlama biliyor olmanız gerekir. Eğer bilmiyorsanız profesyonel firmalardan destek alabilirsiniz. Kodlama için ihtiyacınız olan program dilleri HTML ve CSS3 olması gerekir. Eğer üst seviyede tasarım biliyorsanız bu dillerin yanı sıra Jquery ve Javascript’ten anlıyor olmalısınız.  

Görsel İçerikler

Görsellik web sitesi yapma aşamasında önemli ve değerli bir unsurdur. Bunun için içeriklerinizi mutlaka görsellerle ve videolarla desteklemeniz gerekir. İçerikleriniz nasıl özgün olması gerekiyorsa fotoğraf ve resimlerinizin de aynı şekilde özgün olması gerekir. İçeriklerinizin yazımı konusunda Seorehberi Dijital İçerik Ajansı size destek sağlayacaktır.

Yönetim Paneli Yapımı

Web sitesi yapılırken dikkat edilecek olan hususlardan birisi de yönetim panelinin oluşturulmasıdır. Panel PHP yazılım dili kullanılarak oluşturulabilir. Güvenlik açısından en iyi ve başarılı yazım dili olarak kabul edilir.