Google'ın Gelişmiş Koruma programı , Chrome'daki ekstra güvenlik özellikleriyle özellikle çevrimiçi saldırılar tarafından hedef alınma riski taşıyan yüksek profilli kişileri korumayı amaçlamaktadır .Bugün yeni bir özellik ekliyor. Kaydolanlar, Gelişmiş Koruma'nın kötü amaçlı olduğundan şüphelendikleri dosyaları, Google'ın Güvenli Tarama kötü amaçlı yazılım algılama teknolojisi tarafından tam olarak taranmak üzere gönderebilecekler.

Önceden, Gelişmiş koruma özellikleri, endişe verici olduğu düşünülen bir indirmeyi işaretleme veya engelleme kadar ileri gidiyordu. Şimdi Google, indirilen bir dosya şüpheli görünüyorsa, kayıtlı kullanıcıların derinlemesine bir tarama için göndermesi için yeni bir seçeneğin mevcut olacağını belirtiyor.

Kullanıcı onay verdikten sonra, Chrome bunu yükler ve Güvenli Tarama tarafından yapılan tam tarama "dosyanın karma değerleri gibi meta verileri kullanarak, şüpheli görünüp görünmediğini değerlendirmek için hızlı bir kontrol gerçekleştirir" ve ardından dosya silinir. Google, sunucularından geldiğini iddia ediyor. Dosyanın güvenliğine ilişkin hükümden bağımsız olarak, kullanıcılar dosyayı diledikleri gibi indirip açmaya devam edebiliyor.

Bu özellik, Google hesaplarını aktivistler, gazeteciler, politikacılar ve daha fazlası gibi herkese açık özellikler için korumak için uygulanan diğer güvenlik önlemlerine dayanmaktadır. Program, biri yedek olarak işlev gören iki fiziksel güvenlik anahtarı gerektirir. Ve bir Gelişmiş Koruma kullanıcısı hesabına erişimi kaybederse, Google'ın yanlış ellere geçmemesi için kimliğini doğrulamak için ek adımları olacaktır.