Araştırmacılar,  tek tek ABD ilçelerindeki potansiyel COVID-19 salgınlarını tespit eden yeni bir makine öğrenimi tabanlı araç geliştirdiler .

Sistem, rapor edilen COVID-19 vakalarını ve ölümlerini, pozitif test oranlarını, yüz maskesi kurallarını, sosyal mesafe politikalarını ve testlerdeki değişiklikleri analiz ederek değerlendirmelerini yapar.

Aynı zamanda, yoksulluk ve nüfus yoğunluğu gibi faktörlere dayanarak bireysel toplulukların tehlikeli olaylara nasıl hazırlandıklarını değerlendiren Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinin Sosyal Güvenlik Açığı Endeksi'ni de içerir.

Ardından, vaka sayısının iki katına çıkmasının kaç gün süreceğini tahmin ederek virüsün ne kadar hızlı yayıldığını tahmin ediyor.

Tahminler , her ülkenin ikiye katlanma oranını gösteren etkileşimli bir ısı haritasında görüntülenir . Kullanıcılar ayrıca bölgenin nüfusunu, yeni vakaları ve ortalama günlük vakaları görebilir ve bunların tümü haftada iki ila üç kez güncellenir.

Sistem, Massachusetts General Hospital, Harvard Medical School, Georgia Tech ve Boston Medical Center'dan araştırmacılar tarafından geliştirildi. Harvard Tıp Fakültesi'nde yardımcı doçent olan Jagpreet Chhatwal,  komşularından izole etmek için COVID-19 sıcak noktalarını belirleyerek enfeksiyonların yayılmasını azaltabileceğini söyledi :

Daha önceki hafifletme müdahaleleri, eyalet düzeyindeki önlemlere odaklanırken - tüm bir eyaleti kilitlemek gibi - yerel salgınları tespit etmek, politika yapıcıların pandemiyi etkili bir şekilde kontrol altına almak için tek bir ülkedeki restoranları kapatmak gibi ilçe düzeyinde önlemleri uygulamasına izin verecektir. Model, önceki salgınların çoğunu birkaç gün içinde tespit edebiliyor.

Testlerde, araç geçen hafta Iowa Üniversitesi'ndeki vakalardaki artışla bağlantılı olan Johnson ilçesi Iowa'da bir salgını doğruladı. Ayrıca, Virginia'daki Harrisonburg County, Georgia'daki Wheeler County, Indiana'daki Monroe County ve Washington'daki Whitman County dahil olmak üzere potansiyel salgınların meydana gelebileceği birkaç ilçeyi de belirledi.

COVID-19 Salgın Tespit Aracı'nı inceleyerek bulunduğunuz ülkede işlerin nasıl göründüğünü görebilirsiniz  .

Kaynak : https://thenextweb.com/neural/2020/09/16/this-ai-spots-local-covid-19-outbreaks-before-theyve-spun-out-of-control/