ABD Savunma Bakanlığına bağlı Savunma Araştırma Projeleri Teşkilatı’nın (DARPA) Hava müharebesinde  son turu tamamlandı. Kazanan AI pilotu bir insan F-16 pilotunu yenerek sanal yarışmacılara karşı zaferini kutladı. Heron Systems tarafından geliştirilen bir AI pilotu, Lockheed'den bir AI arkadaşını yenerek çatışmayı kazandı.

Simüle edilen  dövüş savaşları, yalnızca burun topu kullanımına izin verecek şekilde sınırlandırıldı ve AI ile AI eşleşmelerinden sonra, anonim bir insan pilot, VR kaskı takarak yarışmaya girdi. Heron Systems AI, taktiklerini değiştirebilmesine ve son turda önemli ölçüde daha uzun süre hayatta kalmasına rağmen onu 5 - 0 mağlup etti. Yorumcuların ise, yapay zekanın "insanüstü" nişan alma yeteneğinin, simüle edilmiş F-16'lar yüksek hızda alçaktan yere doğru dönerken ve aşırı G kuvvetleri yaşarken bile bir avantaj sağladığını belirtti

Defense One'a  Simülasyonların nasıl yapılandırılacağı konusunda programcıların bilinçli ve bilinçsiz önyargıları dahil olmak üzere girdilere bağlı olarak büyük ölçüde değişir. “Yapay zekayı kısıtlamak için insan bilgisine dayalı bir yazılım kuralı mı yazıyorsunuz yoksa yapay zekanın deneme yanılma yoluyla öğrenmesine izin mi veriyorsunuz? Bu dahili olarak büyük bir tartışmaydı. Pratik kurallar koyduğunuzda, performansını sınırlarsınız. Deneme yanılma yoluyla öğrenmeleri gerekiyor dedi.Yapay zekanın  belirli bir çalışma alanı içinde ne kadar hızlı öğrenebileceği tartışılmaz çünkü dersi birden çok makinede sürekli  tekrar edebilir.

 "Sanırım bugün gördüğümüz şey, insan makine simbiyozu diyeceğim bir şeyin başlangıcıdır. Kokpitte oturan, bu Al algoritmalarından biri tarafından gerçekten tek bir silah sistemi olarak uçurulan insanın düşünelim. Grayson, insanın insanın en iyi yaptığı şeye odaklandığı üst düzey stratejik düşünme  yapay zekanın  en iyi yaptığı şeyi yaptığı yer, "dedi. 

Önümüzdeki süreçte  ve süreçlerde  yapay zekâ kontrollü savaş uçakları hava muhaberelerinde ne kadar etkili stratejik olacak?