Yüksek kaliteli yazılımı nasıl oluşturacağınızı bilmiyorsanız bir planı takip etmek isteyeceksiniz.

Taylor'ın ifade ettiği gibi, amacınız bir projenin tüm aktiviteleri ve her bir aşamayı en iyi şekilde nasıl yöneteceğiniz hakkında bütünsel düşünmek olmalıdır.

Ama nereden başlamalısın? Bir yanıt arıyorsanız iş akışlarınıza rehberlik eden çerçeveden yararlanmaktadır.Özellikle güçlü ve popüler  yazılım geliştirme yaşam döngü süreci SDLC adı verilmektedir.

SDLC Nasıl Çalışır ve Neden Kullanılır?

Toplamda, SDLC kapalı bir döngüdür. Bu, her adımın kendisinden sonra gelen eylemleri etkilediği ve her aşamanın ileriye dönük rehberlik sağladığı anlamına gelir.

Altı aşama, soruları yanıtlamak ve geliştirme sürecinizde uyum sağlamak için verimli bir şekilde birbirini geliştirmeye çalışır.

Burada, bu en temel düzeyde, saatleri ve işçiliği takip etme söz konusu olduğunda işçilerin gereksinimlerinin ne olduğunu anlayacaksınız.

Bunu saatlik çalışanlarla konuşarak yapabilirsiniz. Belki de saatlik işçi ekiplerine liderlik eden yöneticilerle sohbet edersiniz. Daha derinlemesine ve iyi anlamak için notlar alabilir, diyagramlar çizebilir veya grafikler oluşturabilirsiniz .

Ancak bu acı noktalarını derinlemesine anladıktan sonra SDLC'nin bir sonraki aşamasına geçmeye hazır olacaksınız.O zaman planlama aşamasına başlayabilirsiniz.

 Bu adımlardan geçerek pazara sunma sürenizi kısaltabilir, daha iyi bir ürün çıktısı sağlayabilir, paradan tasarruf edebilir ve ürün pazarına uyum olasılığını artırabilirsiniz.Ne inşa etmek istediğinizi ve teknoloji tutkularınızın nerede olduğunu düşünün.

SDLC Aşamaları ve En İyi Uygulamalar ve Metodları

En önemlisi, ilk üç adım sorulara cevaplar üretmeye çalışır ve son üç adım çıktı sağlamak için optimize edilir.

 • İhtiyaç analizi
 • Cevap: Hangi sorunların çözülmesi gerekiyor?
 • Planlama
 • Cevap: ne yapmak istiyoruz?
 • Mimari / yazılım tasarımı
 • Cevap: Hedefimize nasıl ulaşırız?
 • Yazılım geliştirme
 • Çöz: Hadi inşa edelim
 • Test yapmak
 • Çöz: Neler inşa ettiğimizden emin olalım
 • Dağıtım
 • Çöz: Çözümümüzü alalım ve kullanalım.

  Bu altı aşamada, yazılımın kapsamını belirlerken, oluştururken, test ederken ve yayınlarken halihazırda uyguluyor olabileceğiniz davranışlarla eşleşir. Ancak SDLC, iş akışını standart ve resmi hale getirir.

  Bu sizin yararınızadır: belirli adımları izleyerek süreç içinde nerede olduğunuzu kolayca iletişim kurabilir ve nereye gittiğinizi başkalarına bildirebilirsiniz.

  Her aşamayı daha derinlemesine inceleyelim ve optimize etmek isteyeceğiniz araştırma sorularını ve sonuçlarını açıklayalım.

 • Aşama 1: Gereksinim Analizi

  SDLC'nin bu aşaması sizi geri bildirim almaya ve ilgili iç ve dış paydaşlardan satın almaya zorlar.

  Zaman izleme yazılımı geliştirme ile ilgili önceki örneklerimi düşünün. "Kullanıcılarınızın" kim olduğu hakkında geniş düşünmeniz gerekecek.

  Nihayetinde şu soruyu cevaplamaya çalışıyorsunuz: hangi sorunların çözülmesi gerekiyor? Birinci aşamada not almayı ve aktif olarak dinlemeyi yararlı buluyorum.

  2. Aşama: Planlama

  Bu soruyu cevaplamaya çalışıyorsunuz: ne yapmak istiyoruz? Bu soru, planınızın birim ekonomisini (maliyetler ve faydalar), risk azaltma faktörlerini ve beklenen değerleri anlamanız için size ilham verebilir.Bir tatil planlamak gibi, eşyalarınızı organize etmeniz ve hangi çantaların paketleneceğini düşünmeniz gerekir.

   

  3. Aşama: Mimari / yazılım tasarımı

   Bu aşamada gereksinimle ne olduğu ve ne istediğinizi anlayabilirsiniz.Yazılım yazmaya başlamadan önce soru yanıtlamak için sağlam zemindesin.Hedefime nasıl ulaşırım?Güvenli yüksek performanslı,verimli  dayanıklı olması gereken bir yazılım geliştirmek istediğinizdir.Bu aşamada tasarımınızın birkaç dayanağı bulunmakta  mükkemmellik ,güvenlik.performans verimliliği ve maliyet optimizasyonudur.

  4.Aşama: Yazılım Geliştirme

  Ve şuandan itibaren  üretmeyi amaçladığımız inşa aşamasıdır.Başkalarının deneyimleyeceği bir sistem geliştirmek istiyoruz.

  İnşa etmeye başladığınızda, çıktınızın beklentilerle uyumlu olması için ilk üç aşamayı takip etmeniz çok önemlidir.

  5. Aşama: Test Etme

  Bu aşamanın tamamlanmasıyla, inşa ettiğiniz şeyin işe yaramasını sağlayabilirsiniz. Hataları veya kusurları arayın. İkinci fikirleri alın.

  Son ürününüzün piyasaya sürülmesini yavaşlatacak hataları bulmak için derinlemesine araştırın. Güçlü temeller sağlayın.

  6. Aşama: Dağıtım

  Kullanıcıları dinleyin ve yineleyin, çünkü kullanıcı geri bildirim anketleri ve rehberlik yoluyla, yeni gereksinimleri kapsayan birinci aşamada yeniden başlayabilirsiniz.

   

  Hepsini Bir Araya Getirmek: SDLC Yaklaşımı

  SDLC'yi başarı için bir plan olarak düşünün. Körü körüne takip etmek hiçbir şeyi garanti etmez - ancak sonuçlardan memnun kalma olasılığınızı artırır.

  Yazılım geliştirme - hepimizin bildiği gibi - geniş bir etki alanıdır ve web sitesi tasarım ve çevrimiçi formları daha sağlam makine öğrenimi veya arka uç sistemlerine kadar kapsayabilir .Teknolojisinin benimsenmesi, doğru uygulandığında ve yürütüldüğünde SDLC'nin derin teknolojik ve ticari sonuçlara yol açabileceğinin kanıtıdır. Ancak bir işletmenin geliştirilmesinde olduğu gibi, yazılım asla bitmez.

  Dolayısıyla döngü devam ediyor.

  Ne oluşturduğunuza bakılmaksızın - bir şirket, bir araç, karmaşık bir program veya tamamen yeni bir ürün - kaliteyi sağlamak ve inşa ederken müşterilerimize odaklanmamıza  yardımcı olmak için SDLC'yi dağıtmanız akıllıca olacaktır .

  "Kaya inşa etmek" sizin Kuzey Yıldızınız olmalı.