Her alanda karşımıza çıkmaya başlayan yapay zeka teknojileri, artık ayırt edilemeyen metin girişleri de yapmaya başladı.

Bunun bir örneği de üniversite öğrencisi Liam Porr'dan . Porr, insan elinden çıkmış gibi metinler yazan GPT-3 yapay zeka aracını kullanarak  bir blog sitesi açtı.

Web sitesinde yalnızca bu yapay zekanın ürettiği metinleri yayınlayan üniversite öğrencisi, içerikleri insanlar tarafından oluşturulmuş gibi gösterdi.Amacı yalnızca insanların bu durumu fark edip etmeyeceklerini öğrenmek olan Liam Porr, tamamı yapay zekanın yazdığı içeriklerden oluşan Adolos isimli bloguyla, sosyal haber ağı Hacker News'te birinci sıraya yükseldi.

GPT-3 NEDİR

Açılımı Generative Pre-Training Transformer 3 olan GPT-3,  Elon Musk ve Sam Altman tarafından kurulan OpenAI şirketinin üzerinde çalıştığı bir yapay zeka teknolojisidir. Basit anlatımla doğal dil işleme sinir ağı olarak tanımlamak mümkün. Beslediğiniz içeriğin ardından neyin gelmesi gerektiğini tahmin ediyor  komutlarınızı hayata geçiyor.

 Bu teknoloji; şiir yazabiliyor, metin çevirebiliyor, diyalog kurabiliyor ve soyut sorulara bile cevap verebiliyor. GPT adıyla yayımlanan algoritmada 110 milyon ayarlanabilir parametre varken, bu sayı GPT 2'de 1,5 milyara çıkmıştı. GPT-3'te ise 175 milyar parametre mevcut.

 

.