Web sitesi veya herhangi bir proje için bir kodlama dili seçmek zorlu ve çok önemli bir adımdır. Python ve PHP arasında her zaman yoğun bir rekabet bulunmaktadır. Yazılım geliştirmeniz için en iyi seçimi yapmanız için bu iki dilin bir birbirinden farklı avantajları nelerdir.

 Performans

Python bir süredir PHP'ye üstün gelmektedir. Ancak, PHP 7'nin piyasaya sürülmesinden itibaren, işler PHP'nin lehine dönmeye başladı. PHP mühendis ekibi, diğer birçok kodlama dilini geçerek hızı artırmak için harika bir iş çıkardı. Ancak, Python'un hız yarışında mutlak bir kaybeden olduğunu söyleyemeyiz. Her iki dil de basit bir uygulama veya web sitesi geliştirmek için mükemmel bir seçimdir. Performansla ilgili herhangi bir endişe duymadan özel python geliştiricileri kiralayabilirsiniz.

Karmaşıklık

Bir dereceye kadar, Python ve PHP, her ikisi de dinamik olarak yazılmış ve nesne yönelimli diller olduğu için birçok benzerliğe sahiptir. Önemli bir avantaj olan farklı işletim sistemleriyle çalışabilirler. Python, kullanım kolaylığı rekabetinde rakipsiz bir liderdir. Hiçbir dil Python'dan daha basit bir kodlama süreci sağlamaz. 

Web geliştirme için Python'un PHP'ye göre birkaç avantajı:

  • yüksek okunabilirlik seviyesi ve öğrenmesi ve yorumlaması kolay, bu yüzden birçok yeni başlayanlar bu kodlama dilini öğrenerek başlarlar;
  • kod, diğer mevcut kodlama dillerine kıyasla daha az yer kaplar;
  • kodlama sorunları varsa, tüm programı etkilemez.

Öte yandan, işte PHP'nin eksileri:

  • Birçok genç programcı bunu zor buluyor ve kuralları çok zor
  • Kendine özgü sözdizimi ile bilinir
  • Karmaşık web siteleri ve uygulamalar için tasarlandı

Bu nedenlerden dolayı, bir şirketin bir Python web geliştirme ekibi tutması daha faydalı olacaktır. Ancak bir kodlama dili seçmek için tek kriter olmamalıdır.

Esneklik

 Python'un PHP'yi tamamen geçtiği zamandır. Son birkaç yılda makine öğrenimi, yapay zeka, vb. Gibi birinci sınıf teknolojilere yönelik artan bir talep oldu. Python ayrıca önemli bir avantaj olan birçok devasa makine öğrenimi kitaplığını da destekliyor. Dahası, PHP'nin işlevselliği yalnızca web geliştirme ile sınırlıdır. Aynı zamanda Python, evrenselliği ve esnekliği nedeniyle web geliştirme ve diğer hizmetler için iyidir.

Çerçeveler

Çerçeveler, web siteleri veya uygulamaları oluşturmak ve başlatmak için bir model önerir. Geliştirme yaşam döngüsü boyunca, işlevselliği yeniden geliştirmek zorunda olmadığınız için elverişlidir. Bu noktada, her ikisi de web sitesi geliştirme için sağlam ve iyi düşünülmüş çerçeveler sunduğundan PHP ve Python eşittir. PHP ile bir web sitesi oluşturmak, Laravel gibi güçlü çerçevelerle çalıştığı için kolaydır . Geliştiriciler ayrıca buradan kolayca yardım bulabilirler. Python, Django gibi roket hızında, güvenli ve kullanıcı dostu web çerçevelerini kullanır. 

Geliştirici Topluluğu

 Sorun veya hata olmadan hemen iyi bir kod yazmak imkansızdır. Tüm geliştiriciler, özellikle yeni başlayanlar, İnternette yardım ararlar. Yaygın olarak kullanılan her kodlama dili, güçlü bir topluluk desteğine sahip olmalıdır. Hem Python hem de PHP'nin geniş ve destekleyici toplulukları vardır, bu nedenle ürününüz bir başlangıçsa veya henüz kodlamada profesyonel değilseniz endişelenmenize gerek yok. Nitelikli yardımı hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.

"Web geliştirme için hangisi daha iyidir: PHP mi Python mu?" Sorusunun evrensel bir cevabı yoktur.  Çünkü hem Python hem de PHP'nin mükemmel web sitesi geliştirme seçenekleri olduğunun farkındayız.

Dikkate almanız gereken ilk şey, özel gereksinimlerdir. Örneğin, daha karmaşık bir e-ticaret web sitesine ihtiyacınız varsa ve zaman sorun değilse, PHP'yi tercih edin ve sağlam işlevselliğinin keyfini çıkarın. Ancak, kısa ve evrensel bir kodla hızlı ve zahmetsiz web geliştirmeyle ilgileniyorsanız, Python en iyi çözümdür.