Python, öğrenecekler  ve yeni başlayanlar arasında popülerdir ve kolay sözdizimi için tercih edilmektedir. Python'u makine öğrenimi, web geliştirme, yapay zeka, veri bilimi, GUI geliştirme, bilimsel hesaplama ve daha pek çok alanda kullanabilirsiniz ve kendinizi geliştirebilirsiniz.

Cython vs Python vs CPython'un ayrıntılarına başlamadan önce, Python'un bir programlama dili olduğunu anlayalım, python kodu yazmak için standart özellikler vardır. CPython ise C'deki Python özelliklerinin bir uygulamasıdır, Python kodunu anlayan ve onu CPU'ya çeviren Python yorumlayıcısıdır.

Cython'a gelince, Python ve C'nin bir üst kümesi olmakla beraber geliştiricilerin Python ve C sözdizimini tek bir programda birlikte kullanmalarını sağlayan genişletilmiş dil özelliklerini getirmekle beraber kolaylık sağlamaktadır.Cython birleştirilmiş kodu çok verimli bir biçimde C koduyla derler ve bu da standart C/C++ derleyicisi kullanılarak makine koduna derlenebilir.

Cython vs Python vs CPython

CPython, Python'un orijinal uygulamasıdır, python'u indirip yüklediğinizde, varsayılan olarak CPython'u alımış olursunuz. CPython, Python kodunu çalışma zamanında CPU için yorumladığı için Python'u yorumlanmış bir dil olarak adlandırmamızı sağlamaktadır.

Python yorumlanmış bir programlama dili olsa da, bayt kodunu makine talimatlarına yorumlamadan önce CPython tarafından bayt koduna derlendiğini belirtmekte fayda var.

Derleme perde arkasında gerçekleştiğinden ve daha çok geçici bir fenomene benzediğinden, Python'a yorumlanmış bir dil diyorsunuz. Yürütme için her zaman kaynak kodunu saklamanız gerekir.

Cython ise tamamen farklı bir şekilde çalışır. Nihai amaçlanan sonucu, CPU talimatları biçiminde derlenmiş makine kodudur. Çalışma zamanı yürütmesi için kaynak kodunu gerçekten saklamanız gerekmez.

İnce Farklar

Yorumlayıcılar, kodu satır satır okur ve program sonucunu üretmek için anında kodu makine talimatlarına dönüştürür. Derleyiciler ise programları önceden çok verimli makine koduna derler. Bu, derlenmiş kodu yorumlanan koddan çok daha hızlı hale getirir.

Yukarıdaki nedenle Python, varsayılan uygulaması CPython ile yavaştır. Öte yandan Python ile Cython, C programları kadar hızlı olabilir. Cython kullanarak Python programlamanın kolaylığını ve basitliğini ve C'nin yürütme hızını elde edersiniz.

Kendiniz test etmek için basit bir deney yapabilirsiniz –

Basit bir Python programı yazın ve hem .py hem de .pyx dosyaları olarak ayrı ayrı kaydedin. “.py” Python programları için dosya türüdür ve “.pyx” Cython programları için dosya türüdür.

Varsayılan Python olan CPython ile “.py” dosyasını ve C/C++ derleyicisi ile derledikten sonra .pyx dosyasını Cython ile çalıştırın. Cython kodunun yürütme hızında iyi bir artış fark edeceksiniz. Ancak bu, Cython ile alacağınız minimum miktardır.

Hızı daha da iyi hale getirmek için, .pyx dosyasının kodunda değişiklikler yapabilir, değişkenlerini değiştirebilir ve C programlarında yaptığınız gibi veri türlerini atayabilirsiniz. Programları şimdi çalıştırırsanız, daha fazla hız artışı görmüş olacaksınız.

Python, genel amaçlı, üst düzey, nesne yönelimli bir programlama dilidir.

Basit GUI uygulamalarından büyük ölçekli web uygulamalarına kadar ölçeklenen projelerde birçok büyük kuruluş tarafından kullanılmaktadır.

Ayrıca programlama öğrenmeye yeni başlayanlar için tercih edilen bir dildir ve bu nedenle üniversitelerde, okullarda ve akademilerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Google, Facebook, Spotify, Quora ve Dropbox gibi büyük şirketler, projelerinden bir veya daha fazlasında Python kullanıyor.

Öte yandan, Cython hala büyüyen bir projedir. Geliştiricilerin çoğu, birçok fayda sağlamasına rağmen yoğun bir şekilde kullanmıyor.

Bunu söyledikten sonra, Cython Python'un C uzantılarını yazmak için çok kullanışlı oluyor ve çekirdek geliştiriciler Cython'u iyi biliyorlar. Pandas ve SciPy gibi birçok mevcut bilimsel ve bilgi işlem kitaplığı da Cython'da yazılmıştır.

Kavramsal olarak konuşursak, Cython bir süper set olarak Python'da yaptığınız her şeyi Cython ile yapabilirsiniz, ancak bunun tersi doğru değildir.

Kurulum, Uyumluluk ve Birlikte Çalışabilirlik

Cython'u kullanmak için, makinenizde hem Python'un hem de standart bir C/C++ derleyicisinin kurulu olması gerekir. Bağımsız Python, varsayılan kurulumdan başka bir şeye ihtiyaç duymaz. Yazma sırasında, Cython hem Python 2'yi hem de Python 3 özelliklerini destekler.

Yeniden kullanılabilirlik açısından, Python modülleri oluşturmak için Cython'u kullanabilir ve import ifadelerini kullanarak bu modülleri Python programlarında kullanabilirsiniz. Örnek: SciPy, Cython'da yazıldığını bile bilmeden kullandığınız bir Cython modülüdür.

En büyük farklar program yazma sırasında ortaya çıkar, yalnızca Python kullanıyorsanız, standart Python dili özelliklerine bağlı kalmalısınız, oysa CPython durumunda C, Python ve Cython'u gerektiği gibi karıştırıp eşleştirebilirsiniz. Yani, üçü de tamamen birlikte çalışabilir. Sadece sözdizimi gereksinimleri konusunda dikkatli olmanız gerekir.

Cython ve Python Arasındaki Sözdizimi Farkları

Cython'da geliştirme yaparken anlamanız gereken bazı ince farklılıklar vardır. Python'un üst kümesi olduğundan, normal Python kodu yazabilir ve Cython derleyicisini kullanarak derleyebilirsiniz.

Ancak Cython'dan Python'a göre tam olarak yararlanmak için, değişken bildirimlerine type eklemek gibi birkaç değişiklik yapmak önemlidir.

Performans, Cython'un anahtarıdır, aksi takdirde muhtemelen Cython ve Python tartışmasına gerek yoktu. Geliştiricilerin işini kolaylaştırmak için Cython, koddaki performans darboğazlarını belirlemek için Python'un mevcut cProfile modülünü kullanmak için kancalar sağlar.

Mutlak bir performans kodunu kolaylıkla yazmanın en iyi yolu, standart Python ile başlamak, profil oluşturmayı yapmak, performans artırma fırsatlarını belirlemek ve yerinde değişiklikler yapmaktır.