VPN nedir?

VPN, sanal özel ağ anlamına gelir. Bu, 2 ana bilgisayar anında genel ağ (İnternet) arasında bir bağlantı kuran bir teknolojidir, bunlardan biri sunucu diğeri ana bilgisayardır. Bu teknoloji, verilerin şifrelendiği ve şifrelenmiş verilerin ne kadar güvenli olduğunu bildiğiniz bir tünel bağlantısı kurar.

Bu teknolojide ağ, birçok ağ katmanında çalıştığı için özel ve daha güvenlidir.

VPN teknolojisi, farklı ana bilgisayarları internet üzerinden birbirine bağlayan bir teknolojidir.

1996 yılında Microsoft çalışanları tarafından geliştirilen eşler arası tünelleme protokolü ve Noktadan Noktaya Tünel Protokolü (PPTP). PPTP çok güvenlidir ve bilgisayar ile internet arasında güvenli bir bağlantı sağlar.

VPN'in Avantajı

Güvenli

VPN, yetkili erişim ile gelişmiş güvenlik sağlar. Verilerin şifrelenmiş biçimde olduğu bir VPN'in güvenliği çok yüksektir. Bunda hiç kimse verilerinizi bilmiyor, kimden hangi verileri gönderiyorsunuz?

Daha ekonomik

Bunda, VPN topluluğunun noktadan noktaya bağlantı kurmasını sağlayabiliriz, daha ucuzdur. Maliyeti çok düşük, çok rahat edinebilirsiniz.

Dürüstlük

VPN, çok güvenilir olduğu her an kullanılabilir

Kurulumu kolay ve hızlı

Tesislerde kablolu iletişime göre çok hızlıdır. Kablosuz VPN kullanırsanız, size çok daha ucuza mal olur ve ayrıca çok kolay bir şekilde kullanabilirsiniz.

Ölçeklenebilir

VPN'i ihtiyaçlarımıza göre kolayca büyütebiliriz.

VPN türleri

Uzaktan Erişim VPN

Uzaktan Erişim VPN aracılığıyla, herhangi bir işveren veya çalışan kuruluşun ağına her zaman ve her yerden erişebilir. Bunda, verilerinizin istihdamınızla paylaşılması çok kolay hale gelir.

Siteden siteye veya İnternet VPN

Hangi site üzerinden, hangi kuruluşun farklı ofisleri, Siteden siteye veya İnternet VPN üzerinden İnternet gibi halka açık ağlar üzerinden birbirleriyle bağlantı kurar. Bunun yardımıyla kuruluşlar kendi aralarında iyi iletişim kurar ve veri alışverişini ele almak kolaydır.

Ekstra Net VPN

Bir kuruluş başka bir kuruluşla çalıştığında, böyle bir durumda Extra-Net VPN kullanabilir. Böylece bir çok verinin eşzamanlı olarak değiş tokuş edilebilmesi için veri iki kuruluşun ortasında kalır, üçüncüsü veri şifreleme tekniklerini kullandığı için gidemez.

VPN Nasıl Çalışır?

VPN teknolojisi, ana bilgisayar ve sunucu arasında bir tünel oluşturur, bu tünel aracılığıyla veriler sunucudan farklı ana bilgisayarlara iletilir. Bu tünelden geçen tüm veriler şifrelenmiş biçimde gider, bu tür VPN teknolojisi çift katmanlı güvenlik sağlar.

Bu, temelde IP adresinizi gizlemek veya IP adresinizi değiştirmek için kullanılır ve bunun yardımıyla bu web sitelerine de erişebilirsiniz, böylece ülkeniz yasaklanır.