Dünyada teknoloji konusunda iddalı şirketlerinden olan  Microsoft, Project Natick kapsamında 2018 yılında tüm veri merkezini İskoç denizine, yüzeyden 35 metre derine taşımıştı. 864 sunucu ve 27,6 petabaytlık depolama alanını denizin dibine yerleştirmek akılcı bir çözüm olmayacak gibi görünsede. Microsoft, su alt veri merkezi projesinin başarılı olduğunu bildirdi.

Microsoft’a göre veri merkezini denizin altına taşımak, sanılanın aksine hem daha güvenli hem de enerji tasarrufu sağlıyor.  Karada bulunan standart veri merkezleri, oksijen ve nem kaynaklı korozyonun yanı sıra sıcaklık değişimi kontrolü benzeri sorunlarla karşı karşıya kalıyorlar. Su geçirmez bir kapsülde denizin altında bulunan veri merkezlerinde sorunlar çok daha az kendini gösteriyor.

Microsoft’un açıklamalarına göre karada bulunan veri merkezleri, su altında bulunan veri merkezlerinden sekiz kat daha fazla sorun çıkarıyor. Su altında, hava geçirmez bir kapsüldeki veri merkezinde onarım işlemi gerçekleştirmenin karadaki bir veri merkezini onarmaktan daha zor olduğunu düşünürsek arıza oranındaki düşüş, son derece önemli .

Microsoft, 2018 yılından bu yana devam eden Project Natick ile sualtı veri merkezlerinin karadaki veri merkezleri kadar, hatta çok daha iyi hizmet verebileceğini gösterdi. Şirketin bir sonraki hedefi, ömrü sona eren sunucuları devre dışı bırakıp geri dönüştürmenin ne kadar kolay olduğunu amaçlamak olacak.