Python öğrenmenin ne kadar sürdüğü birçok faktöre bağlı olarak değişebilir. Bende bu yazıda, ilk işinizi alana kadar geçecek süre konusunda genel bir tahmin de çalışacağım.

Özellikle şu soruları cevaplamak istiyorum:

  • Python2 mi yoksa Python3 mü öğrenmelisiniz?
  • Ne zaman bir iş bulabilirsiniz?
  • Python öğrenmek ne kadar sürer?
  • Python ile ne yapabilirsiniz?

Python 2 mi yoksa Python 3 mü öğrenmelisiniz?

Birkaç yıl önce, Python 3 ve Python 2'yi öğrenin derdim ya  da en azından Python 3'ü öğrenin, fakat  Python 3 ile Python 2 arasındaki farkları anladığınızda daha net olabilirsiniz.

İkisi arasında büyük farklar var. Bunun nedeni, Python 2'nin çok popüler olması ve Python 2'de zaten yazılmış birçok uygulama bulunmasıdır. Dolayısıyla, bir Python geliştiricisi olarak, Python 2 kodunu okumanız veya Python 2 kodunu kendiniz yazmanız gerekebilir. Ancak 1 Ocak 2020 itibariyle Python 2, kullanım ömrü sonu bakım dediğimiz şeye ulaştı. Bunun anlamı şudur: Python programlama dilinin bakımcıları size artık Python 2'yi desteklemediklerini söylüyorlar. Artık güvenlik düzeltmeleri, hata raporları ve yeni sürümler olmayacak.  Yani bugün Python öğreniyorsanız, yerleşmiş demektir.  

Bir İşe Girmek Ne Kadar Sürer?

Bu aslında zor bir soru, çünkü pek çok faktöre bağlı ama elimden gelenin en iyisini vermeye çalışacağım.

Her şeyden önce, açıklığa kavuşturmak istediğim bir yanlış kanı var. Python öğrenirken, buradaki amaç bir Python programcısı olmak değil, günün sonunda alacağınız iş bir Python programcısı veya bir Python mühendisi olmayacak.

Yani Python, C ++ veya Java öğrenirken, amaç sadece belirli bir programlama dilinde değil, iyi bir programcı, iyi bir yazılım mühendisi olmaktır. Bu zihniyet, özellikle yeni başlıyorsanız çok önemlidir. Mümkün olan en kısa sürede bir iş bulmak için izleyeceğiniz yaklaşım şu şekildedir.

Seviye 0 ve seviye 1'i bitirdikten sonra en iyi yaklaşım küçük bir şirkette staj veya iş bulmaya çalışmaktır. Bu şekilde, bir programcı olarak büyümenize yardımcı olacak ve size kariyerinizi başlatmak için ihtiyaç duyduğunuz güveni verecek pratik uygulamalı deneyim edinmiş olacaksınız.

Bu aşamada büyük teknoloji şirketlerinden birinde iş bulmak zor olacak çünkü hala sağlam, çok yönlü bir yazılım mühendisi değilsiniz.

Python Öğrenmek Ne Kadar Sürer?

Seviye 0 ve seviye 1 hakkında konuşuyorsak, o zaman başka bir programlama dilinde yetkin olduğunuzu varsayarsak, en fazla iki hafta ila bir ay süre veririm. Nedeni, Python'un diğer programlama dillerinden çok daha kolay olmasıdır.

Python İle Ne Yapabilirsiniz?

Python, genel bir programlama dilidir. Bunun için hemen hemen her şeyi yapabilirsiniz.