Günümüzde en çok aranan becerilerden biridir. Hemen hemen her yeni işletme / başlangıç, her ikisi de arka uçtaki bir sunucuya bağlanan bir web sitesine ve bir mobil uygulamaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle, arka uç geliştiricileri pazarda yüksek talep görmekte ve şirketler, arka ucu iyi yönetebilen geliştiricilere büyük miktarlarda para harcamaya isteklidir.

Python: Python, arka uç programlamanın en popüler seçeneklerinden biridir. Yenidir ve muazzam bir kütüphane desteğine sahiptir. PHP: PHP uzun süredir piyasada ve bugün bile yaygın olarak kullanılıyor. Örneğin Facebook, ilk günlerde PHP'de geliştirilen önemli bir arka uca sahip. JavaScript: NodeJS gibi güçlü web çerçeveleriyle JavaScript, pazarın büyük bir bölümünü ele geçirdi ve en popüler arka uç programlama dillerinden biri olarak ortaya çıktı. Ruby: Ruby on Rails, en popüler web geliştirme çerçevelerinden biridir ve şu anda tonlarca girişim tarafından kullanılmaktadır. Dot NET: .Net çerçevesinin takip eden kendi hayranı vardır. Başlangıçta Dot Net daha çok özel bir çerçeveydi, ancak Microsoft'un son dönemlerinde açık kaynak için harika işler yapıyor. Dot Net, sağlam Microsoft desteği nedeniyle çoğunlukla işletmelerde kullanılır. Yeni geliştiriciler için, her zaman bir kafa karışıklığı meselesidir - hangi arka uç çerçevesi öğrenilecek? Bu kadar çok özellik, kitaplık ve çerçeve sunan bu kadar çok yeni programlama diliyle, hangi web çerçevesinin öğrenileceğine gerçekte nasıl karar verilir? 

Öğrenme kolaylığı: Bu, hangi web çerçevesinin kullanılacağına karar vermek için tartışmasız en önemli parametrelerden biridir. Programlama dilini öğrenmek zor olsada, üzerinde zaman geçirmenin bir anlamı yoktur. Günümüzde geliştirici zamanı, tüm pratik amaçlar için yürütme süresinden daha önemlidir. Topluluk desteği: Bununla yüzleşelim - hepimiz hatalarla mücadele ediyoruz, hepimiz program yazarken sorunlarla karşılaşıyoruz ve hepimiz StackOverflow ve diğer forumlarda çevrimiçi destek arıyoruz. Belirli bir programlama dili iyi bilinmiyorsa ve çok az topluluk desteği varsa, ondan uzak durmak daha iyidir. 

Genel olarak konuşursak, çok sayıda teknoloji şirketi, ücretli sistemleri kullanmak yerine açık kaynaklı araçları ve çerçeveleri kullanmayı tercih ediyor. Ancak bankalar, sigorta şirketleri vb. İşletmeler ücretli sistemleri kullanmayı tercih ediyor.Kütüphane desteği: programlama dili yaygın olarak kullanılıyorsa, belirli bir dil için kütüphaneler geliştirecek daha fazla geliştirici olacaktır. Sonuç olarak, geliştirme daha da kolay hale gelir. Hız: sunucu tarafı uygulamalar, yüksek tolerans kapasitesi ve düşük gecikme süresi gerektirebilir. Bu nedenle, yürütme süresi açısından hangi dilin daha hızlı olduğunu görmek önemlidir.

Python, yorumlanmış yüksek seviyeli bir işlevsel programlama dilidir. Python'un web geliştirme, yazılım geliştirme ve sistem komut dosyası oluşturma alanlarında kullanımı vardır. Birçok programcının favorisidir. veri bilimcilerinin yanı sıra farklı platformlarda çalışmak, tercüman sistemi üzerinde çalıştırmak gibi birçok özellik sunduğu için sözdizimi İngilizce'ye benzer olduğu için kodlaması kolay olmasıyla beraber, iyi hata ayıklama araçlarının olmaması, geliştiricilerin hata ayıklama için daha fazla zaman harcayacakları anlamına gelir ki bu aslında zamanın en verimli kullanımı değildir.

Neden Python? Python sözdizimi hızlı bir şekilde anlaşılabilir ayrıca hata ayıklaması kolaydır ve bu nedenle kaynak kodunun bakımı nispeten kolaydır. Python, taşınabilir bir dil olduğu için çeşitli platformlarda çalışabilir. Python, geliştirme görevini kolayca yapan birçok önceden oluşturulmuş kitaplık sunar. Python, dahili olarak bellek adresleri, çöp toplama ile ilgilenebilecek şekilde geliştirilmiştir. Python, geliştiricilerin gerçek uygulamadan önce şeyleri test etmelerine yardımcı olan etkileşimli bir kabuk sağlar. Python, veritabanı dostudur ve tüm büyük ticari DBMS sistemlerine veritabanı arayüzleri sunar. Python, GUI uygulamalarını destekler ve Web için bir çerçeveye sahiptir. Örnek: tkmter, WXPython, Django. Python'un Özellikleri Python'u öğrenmek ve sürdürmek kolaydır. Python, aynı arayüz kullanılarak çeşitli platformlarda çalıştırılabilir. Python yorumlayıcısına düşük seviyeli modüller dahil edilebilir.Java, C ve C ++ programlama koduyla entegrasyona izin vermektedir.

PHP nedir? Hypertext Pre-processor aka PHP, yaygın olarak kullanılan, açık kaynaklı betik dilidir. PHP, dinamik sayfa içeriği üretebilir. Sunucudaki dosyaları oluşturabilir, açabilir, okuyabilir, yazabilir, silebilir ve kapatabilir. Form verilerini toplayabilir ve ayrıca tanımlama bilgileri gönderebilir ve alabilir. PHP ayrıca veritabanı dostudur ve veritabanındaki verileri ekleyebilir, silebilir ve değiştirebilir. Kullanıcı erişimini kontrol etmek ve verileri şifrelemek için de kullanılabilir. Python, büyük kodlar için destek ve ideal bir yapı sağlar. Otomatik çöp toplama bir özelliktir. Python, etkileşimli test ve hata ayıklama oturumları sunar. Üst düzey dinamik veri türleri sunulur ve ayrıca dinamik tür denetimini destekler. Java, C ve C ++ programlama koduyla entegrasyona izin verir. Neden PHP? PHP, Windows, Unix, Linux, Mac OS X gibi çeşitli platformlarda çalışır. PHP hemen hemen tüm sunucularla (Apaches, IIS) uyumluluk sunar. PHP, sunucu tarafında verimli bir şekilde çalışır ve öğrenmesi kolaydır. PHP bir dizi veritabanını destekler. Açık kaynaklıdır ve dolayısıyla indirmek ücretsizdir. PHP'nin Özellikleri Oracle, MySQL ve daha fazlası gibi birçok veritabanını destekler ve böylece veritabanı entegrasyonu sunar. Diğer betik dillerine göre kullanımı ve kodlaması kolaydır.

Kısacası özet geçmek  gerekirse, çoğu nokta için hem Python hem de PHP birbirine benzer. Diğerleri için Python PHP'den daha iyidir.