Next.js nedir?

Next.js, React için bir frameworktür. React ile geliştirmeyi çok daha temiz ve verimli hale getirir. Onların içinde belgelerine onlar Next.js olarak tanımlar: “the React Framework for Production

Ve bir çok özellikleri iddiayı gerçekten haklı çıkardı. Onlar hakkında daha sonra konuşacağız.

Neden Next.js?

Next.js, üretim için ihtiyacınız olan tüm özelliklerle size en iyi geliştirici deneyimini sunar. Hem karma statik hem de sunucu oluşturma, TypeScript desteği, akıllı gruplama, yönlendirme ön getirme ve daha fazlası. Yapılandırma gerekmez.

React ile ilgili kötü (veya iyi?) Bir şey, son derece düşüncesiz olmasıdır. Geliştiriciyi belirli görevler için belirli bir kitaplığı kullanmaya zorlamaz.

Ama bunun bir bedeli var. Çoğu zaman yönlendirme, optimizasyon vb. Gibi en yaygın özellikler için bile harici bir kitaplığa veya topluluk desteğine ulaşmanız gerekir.

Ancak Next.js'de durum böyle değil. Yerleşik birçok özelliğe sahiptir. Hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca SEO optimizasyonu için gerekli olan SSR (server side rendering) desteğine sahiptir . Dolayısıyla , SEO'ya önem verdiğiniz bir e-ticaret gibi bir şey inşa ediyorsanız , Next.js sizin için iyi bir seçenek olabilir.

Next.js'ye giriş ; 

Next.js uygulamasını React yapı iskeleti ile yapabilirsiniz . Terminalinizi açın ve aşağıdaki komutu yazarak başlayalım.

npx create-next-app name-of-your-app

Dev sunucusunu çalıştırmak için;

cd name-of-your-app
yarn dev

Daha sonra tarayıcınızdan http://localhost:3000  adresine gidin ve size müthiş uygulamanın açılış sayfasıyla karşılaşacaksınız. İşte başlangıç bu kadar basit. 

Bir sonraki makalede Next.js ile neler yapabileceğimize daha ksapmlı bir giriş hazırlayacağım. Takipte kalın dostlar...