Geçen hafta IBM'den ayrıldım ve myTomorrows adlı bir şirkete katıldım. Bu yazıda, iş arayışınızda size yardımcı olmak için yeni bir iş ararken, bulurken ve başvururken karar sürecimi detaylandıracağım. Ayrıca çok mutlu olacağımı düşündüğüm bir konuma nasıl ulaştığımdan da bahsedeceğim. Bu hikaye, istediği türden bir işe girmek isteyenler için dersler içeriyor.

Her şeyden önce, iş türü ile ne demek istiyorum? Geçen hafta yazımda bahsettiğim gibi , veri bilimi her şekil ve boyutta karşımıza çıkıyor. Sadece "veri bilimcisi" unvanı sizi mutlu etmeyebilir. İşiniz sorumluluklarınızdan, yaptığınız projelerden, insanlarla ne kadar etkileşimde bulunduğunuzdan ve ne kadar meşgul / stresli olabileceğinden oluşur. Her şirket ve her pozisyon, her birinin farklı seviyelerine sahiptir. Bu nedenle geçen hafta veri bilimi pozisyonlarını her kriter için benzer seviyelerde altı kategoriye ayırdım.

Neden ayrılmak istedim

Geçen pazartesiye kadar danışmanlık kategorisindeydim. Zamanla fark ettim ki, çeşitli sektörlerde çeşitli projelerde yer almaktan hoşlansam da mutlu olmadığımı. Mutsuz olmak için iki nedenim vardı: Danışmanlık rolünün bana sağladığı yönde büyümeye istekli değildim ve dünyada sahip olduğum etkinin miktarından memnun değildim.

Elbette bunlar çok öznel değerlerdir. Sizin için neyin önemli olduğuna karar vermelisiniz. Benim yaptığım gibi ilk başta yanlış anlayabilirsiniz. Pek çok farklı türde proje yapmanın beni mutlu edeceğini düşündüm. Ama öyle görünüyor ki, olumlu bir etkiye sahip olmak benim için çeşitli projeler yapmaktan daha önemli.

Bunun farkına vardıktan sonra ilk tepkim LinkedIn ve benzeri web sitelerine giderek açık pozisyonlar aramak oldu. Bir süre sonra hiçbir yere varamadım. İş arama konusunda kendimi iyi hissetmiyordum ve ilerleme kaydetmediğimi hissettim. Bu, önceliklerinizi ve nedenlerinizi hatırlamanın önemini anladığım zamandı.

İş arama

Ayrılmamın temel nedeni, kurumsal kariyer basamaklarını tırmanma hırsım olmaması ve projelerin beni tatmin etmemesiydi. Ama iş aramaya başladığımda, durumun çok benzer olacağını bildiğim yerlere tekrar başvurdum. Basitçe, yapmak istediğim şeyin “bir an önce ayrılmak” değil, “ihtiyaç ve isteklerime daha uygun bir pozisyon bulmak” olduğunu unutmuşum. Bu, birçok insanın iş ararken yaptığı bir hatadır. Sadece ilk etapta neden bu araştırmaya girdiğinizi hatırladığınızdan emin olun, önceliklerinizi hatırlayın ve onları fazla uzatmayın.

Örneğin, bir veri bilimcisi olmak istemenizin nedeni Makine Öğrenimi ile çalışmaksa, yalnızca başlık "veri bilimcisi" olduğu için basit pano oluşturma üzerinde çalışmanıza neden olabilecek bir işe başvurmayın. Enerjiniz, sizin için iyi olan yerlere başvurmak için çok daha iyi harcanır.

Tüm yanlış yerlere başvurduğumu ikinci kez fark ettikten sonra, stratejileri değiştirdim. Yukarıdan aşağıya bir yaklaşım benimsedim. Bu sefer bir işten ne beklediğimi yazdım. İlk önce sahip olunması gerekenler:

 • İnsanların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yapmak istiyorum

Ve sonra sahip olunan şeyler:

 • Sağlık veya ilgili bir sektörde çalışmak istiyorum
 • Öğrenebileceğim bir takım istiyorum
 • Meydan okunmak istiyorum
 • Yalnızca veri sıkıştırma değil, birden fazla sorumluluğum olmasını istiyorum
 • İşlerin çok bürokratik olmadığı daha küçük bir şirket istiyorum

Bu noktadan sonra enerjimi verimli harcadığımdan emin olmak istedim. Öğrenmek istediğim şey şuydu: İnsanların yaşamları üzerinde olumlu bir etki yaratmak için özel olarak yaratılmış şirketler için bir isim var mı? Akla gelen ilk şey kar amacı gütmeyen kuruluşlardı. Ama dünyada olumlu bir etki yaratmaya odaklanan kar amacı gütmeyen şirketlerin de olduğunu biliyordum.

Ve bir isim vardı, görünüşe göre onlara sosyal girişimler deniyordu. Bunu bir sosyal girişimin kurucusu ve podcast'teki misafirlerden biri olan Ekaterina Stambolieva'dan öğrendim . Ne istediğim, neden istediğim ve becerilerimi (bu durumda veri bilimi becerileri) bir sosyal girişimde veya kar amacı gütmeyen kuruluşta nasıl kullanabileceğim hakkında sohbet ettik. Bu konuşma bana çok zaman ve enerji kazandırdı çünkü kar amacı gütmeyen sahneye girme konusundaki şüphelerimi doğruladı. Bu yüzden sosyal girişimlere daha çok odaklandım.

Çalışmak istediğiniz yere benzer yerlerde çalışan insanlar tanıyorsanız, onlara ulaşın ve yolculuklarını sorun. Özel iş aramanıza nasıl yaklaşacağınız konusunda çok şey öğreneceksiniz. Bu podcast'te misafirlerime kariyer yolculuklarını sormamın nedenleri.

Bir sonraki adımım, olmazsa olmazlarıma ve sahip olunması gerekenler profilime uyan şirketleri belirlemek ve bu şirkette çalışan birini tanıyıp tanımadığımı görmekti. Birkaç kişiyi bulduktan sonra kendimi ve aradığımı tanıttım. Buradaki anahtar, sohbeti çok dürüst bir seviyede tutmamdı. Kendim olmak için elimden gelenin en iyisini yapmaya özen gösterdim. Bir çerez kesici tanıtım mesajı göndermedim. Kariyerimin neresinde olduğumu, ne istediğimi ve bana nasıl yardım edebileceklerini her şeyi anlattım.

Mutlu olabileceğiniz bir yer bulmanın tek yolunun başlangıçta elinizden geldiğince gerçek renklerinizi göstermek olduğuna inanıyorum. Mükemmel bir profesyonel çalışan gibi poz vermek zorunda olmadığım bir yerde çalışmak istiyorum, bu yüzden e-postalarımın ve mesajlarımın kulağa kurumsal gelmediğinden emin oldum. Ve sihir, başvurduğunuz şirket aynı tonda yanıt verdiğinde gerçekleşir. İşte o zaman bir eşleşme olduğunu anlarsın. Bir şirketin tonu, karakteri veya havasıyla özdeşleşemiyorsanız, bunun bir parçası olmaya çalışmak için çok az neden vardır. Neredeyse kesinlikle başladığınızda oraya ait olduğunuzu hissetmeyeceksiniz.

Elbette, son derece profesyonel ve kurumsal bir ortamda çalışmak sizin için çok önemliyse, bunu gösterin. Ve size arzuladığınız kurumsal hayatı verebilecek yerler arayın.

Uyumun değerlendirilmesi

İş arayışımın son adımı seçeneklerimi değerlendirmekti. Daha önce başka bir makalede bahsettiğim gibi , röportaj sırasında soru sormak harika bir fikir. Ben de aynen öyle yaptım. Çok soru sordum. Bunu sadece ilgilendiğimi göstermek için yapmadım. Gerçekten cevapları bilmek ve kendimi neyin içine soktuğumu anlamak istedim.

Sorularımı hazırlarken, olmazsa olmazlarımı ve olması gerekenlerimi aklımda tuttum. Şirketin ana misyonunun ne olduğunu, kültürünü, büyüklüğünü, iş modelinin ne olduğunu (nasıl para kazanıyorlar gibi), benden ne bekleneceğini vb. Bilmek istedim ... Bu önemli bir bilgiydi şirkette ilerlemek veya aramaya devam etmek konusunda son kararımı vermem için.

İş arama her zaman umutsuzca iş arayan insanlar ve aralarından istedikleri kişileri seçen şirketler olarak tasvir edilir. Ama ben öyle görmüyorum ve bence iş arama konusundaki zihniyetinizi de değiştirmelisiniz. Günün sonunda sizi seçip seçmeme kararını firmaya bırakamazsınız. Potansiyel bir pozisyonla ilerlemeyi kabul etmek veya reddetmek de size bağlıdır. Bu kararı sahiplenmeniz gerekiyor. Gereksinimlerinize uymaya çalışan şirketler olarak görün ve istediğinize uyan bir şirket bulursanız, hepsini girin ve elinizden gelenin en iyisini yapın.

Tüm iş arama sürecim uzun sürdü, burada bahsettiğimden çok daha fazla iniş çıkış oldu, zaman zaman çaresiz, işe yaramaz ve çaresiz hissettim ama sonunda her şey yolunda gitti. Zaten geçen Salı yeni pozisyonuma başladım ve güçlü bir uyum hissediyorum.

Özetlemek gerekirse:

 • Ayrılma nedenlerinizi belirleyin
 • Önceliklerinizi belirleyin ve onlara bağlı kalın
 • Sahip olmanız gerekenler ve sahip olunması gereken şeyler hakkında sağlam bir fikriniz olsun
 • Kıskanç olduğunuz yerlerde çalışan insanlardan yardım isteyin ve yolculuklarını sorun
 • Çalışmak istediğiniz şirketle iletişim kurarken kendiniz olun
 • Seçeneklerinizi objektif olarak değerlendirin

Umarım bu makale iş arayışınıza nasıl yaklaşacağınız konusunda size fikir verir ve sizi mutlu edecek bir iş bulma yolunda ilerlemenize yardımcı olur. Her adımda kendinize karşı dürüst olmayı unutmayın.


Web siteme göz atın Yani bir veri bilimcisi mi olmak istiyorsunuz?