YouTube, reklamlar, YouTube Premium (söz konusu reklamlardan kurtulmak için) ve belirli kanallara üyelik yoluyla zaten para kazanıyor. Yeni bir rapora göre, şirket listeye genel alışveriş işlevselliği eklemeye hazırlanıyor gibi görünüyor.

Bloomberg, YouTube'un içerik oluşturuculardan videolarında yer alan ve Google'ın analiz ve alışveriş araçlarına bağlanacak ürünleri etiketlemelerini ve izlemelerini istediğini bildirdi. Nihai hedef, Google'ın yalnızca diğer sitelerdeki öğelerin reklamını yapmak yerine doğrudan YouTube aracılığıyla ürün satmasıdır. Bir YouTube sözcüsü, şirketin işlevselliği birkaç kanalla test ettiğini doğruladı, ancak daha fazla ayrıntı paylaşmayı reddetti.

Bu özelliğin en olası uygulaması , zaten Arama ile sıkı bir şekilde entegre edilmiş olan Google Alışveriş'e dayanacaktır . Google Alışveriş; Best Buy, Target, Costco ve Overstock dahil olmak üzere irili ufaklı binlerce perakende mağazasının birleşik bir vitrini . Ancak, tam hakimiyete ulaşmadı - Walmart 2019'da çekildi ve listeden birkaç büyük mağaza daha eksildi. YouTube ile derin entegrasyon (ve bununla birlikte gelen satışlar) daha fazla mağazayı kaydolmaya teşvik edebilir.