En çok tıklanan ücretsiz video izleme uygulaması YouTube'un yeni tasarım çalışmalarına devam ediyor. Yapılacak yeni tasarım değişikliğiyle işlevsellikte bir değişiklik yaşanmayacak.  

Google, dünyanın en büyük video izleme platformu olan YouTube'daki TikTok'a rakip olacak 'Shorts' özelliğini test etmeye başladı . Ancak görünüşe göre Google, YouTube uygulamasının tasarım konusunda da değişikliğe gidiyor.

Digital Information World'de belirtilen habere göre Google, Android YouTube uygulamasının ekranında henüz Shorts özelliği gelmeden tasarım değişikliğe gidecek. Yeni tasarımda diğerlerinden biraz daha büyük boyutlar kullanarak bir butonun geldiği görülüyor. Ayrıca buna ek olarak çeşitli konumlandırma değişiklikleri de mevcut.

YouTube Uygulamasının Yeni Tasarımı!

İlk olarak bildirimler butonunun sağ üst tarafa alındığı ve arama butonunun hemen solunda bulunan kamera butonunun kaldırıldığı görülüyor. Buna ek olarak alt tarafta, bir daire içerisinde büyük bir artı işareti bulunan Oluştur (Create) butonu dikkatleri çekiyor. Bu butonun yanında bulunan diğer butonlarında daha büyük olduğu da görülüyor.

YouTube, yeni butonu ekleyip diğerlerinden daha görünür hale getirerek içerik üreticilerin mobil cihazlar üzerinden video oluşturma sürecini kolaylaştırdıklarını ifade ediyor. İşlevler tarafında bir değişiklik olmazken sadece görünüş ve erişilebilirlikte bazı değişiklikler meydana geliyor.Android YouTube uygulamasının 15.30 sürümüyle  yeni tasarım Hindistan'da kullanıma sunuldu. YouTube, yeni tasarımın yakın bir zaman içerisinde iOS'a da geleceğini ve ayrıca yeni tasarımın dünya genelinde iOS ve Android cihazlara gönderileceğini açıkladı. Ancak bu güncellemenin kesin tarihine dair henüz net bir bilgi bulunmuyor.