YouTube Müzik tarafından sunulan arayüz, Google Play Müzik kullanıcılarına veya bu konuda Apple Music ve Spotify gibi hizmetlerin kullanıcılarına yabancı olmayacak. Ancak, henüz geçiş yapıp yapmadığınızdan bağımsız olarak, YouTube Müzik'i keşfetmek ve hizmeti değerli kılan bazı püf noktaları ve özellikleri vurgulamak istedik.

Şarkı sözleriyle müzik arayın

YouTube Müzik'in Google Play Müzik üzerindeki önemli bir ayağı, şarkı sözleri aracılığıyla müzik arama yeteneğidir. Örneğin, "asla geri dönmeyeceğim" lirik satırını ararsanız, en iyi sonuç, Rick Astley'nin Never Gonna Give You Up adlı özüdür. Apple Music bu özelliği paylaşıyor, ancak Spotify henüz onu benimsemedi.

Sadece şarkı sözlerini kullanarak bir şarkı aramak.

Bunu denemek için sağ üstteki (profil resminizin yanında) büyütece dokunun ve bazı şarkı sözleri yazın. En iyi sonuç muhtemelen doğru şarkı olacaktır.

Yalnızca kablosuz bağlantıdayken yayın yapın

Müzik akışı sırasında verilerinizi damlatmak çok kolaydır. Ve ister unutkan olun, ister sadece bazı kişisel veri sınırlarını belirlemenin bir yoluna ihtiyacınız olsun, Wifi kapalı akışı devre dışı bırakmak iyi bir seçenektir. Bu da popüler olmayan bir özellik değil - Spotify, Google Play Müzik ve Apple Music de bunu sunuyor.

 

Geçiş yapmak Yalnızca kablosuz aracılığıyla Akışı seçeneği

Bu seçeneği değiştirmek için sağ üstteki profil resminize dokunun. Bundan sonra, Ayarlar'ı seçin ve Yalnızca Wi-Fi aracılığıyla Akış'ı açmak için anahtarı çevirin . Kitaplık ve indirmelerin altındaki en üstteki seçenek olacaktır .

İndirme kalitenizi değiştirin

İlk başta kulağa mantıklı gelse de YouTube Müzik, indirdiğiniz müziğin kalitesini düşürme seçeneği sunar. Bu, Google Play Müzik ve Spotify'da da bulabileceğiniz bir özelliktir.

Müzik indirme kalitesini düşürmenin bir nedeni, daha az depolama alanı kullanmaktır. Tek tek şarkılar oldukça miniktir, ancak cihazınıza kaydedilmiş tonlarca melodiniz varsa, gerçekten toplar. Bu özelliği, Wifi üzerinden müzik indiriyorsanız da kullanabilirsiniz, ancak veri kullanımınızı azaltmak istiyorsanız. Tek sorun, cihazınızda bulunan müziğin orijinal kalitesinde kalmasıdır; kaliteyi güncellemek için değiştirilen ayarla müziği yeniden indirmeniz gerekir.

 

Ses indirme kalitesiyle ilgili seçenekler.

Bu ayara erişmek için sağ üstte profil resminize dokunun ve ardından Ayarlar'ı seçin. Açılan menüde göreceksiniz mobil ağda Ses kalitesi ve Wi-Fi Ses kalitesi . Bunlardan birine dokunduğunuzda, Düşük , Orta ve Yüksek ses kalitesi arasında seçim yapabilirsiniz . Ayrıca , bağlantınız zayıf olduğunda bile yüksek kalitede müzik indirecek olan Her Zaman Yüksek'i seçebilirsiniz .

Favori müziğinizi otomatik olarak indirin

İlgilendiğiniz her albümü, şarkıyı ve çalma listesini indirmek sıkıcı olabilir. Bu dokunuşların bir kısmını dış kaynak olarak kullanmak istiyorsanız, Akıllı indirmeler oldukça kullanışlı bir seçenektir. Ayar etkinleştirildiğinde, sevdiğiniz veya çok dinlediğiniz müziği indiriyormuş gibi görünür. Bunu yalnızca "yeterli" piliniz olduğunda ve Wi-Fi bağlantınız olduğunda yapar ve bu otomatik işleme ne kadar alan ayırmak istediğinizi ayarlayabilirsiniz. Seçeneği ilk değiştirdiğinizde, bir avuç albüm ve çalma listesi indirir.

 

Değiştiriliyor Akıllı indirme (solda) ve elde edilen indirme (sağda).

Kurmak için sol alttaki Kitaplık'a dokunun ve ardından İndirilenler'i seçin . Buraya ilk gittiğinizde, özelliğin reklamını yapacak ve size hemen açma seçeneği sunacaktır. Ancak ilk başta onu reddettiyseniz veya tahsis edilen boyutu değiştirmek istiyorsanız, sağ üstteki dişliye dokunun. Ortaya çıkan Kitaplık ve indirmeler menüsünün altında, Akıllı indirmeler arasında geçiş yapın ve gitmeniz iyi olur.

Müzik videolarını indirin

YouTube Müzik hakkında gerçekten ilgilendiğimiz bir özellik, müzik videoları indirme yeteneğidir. Doğru, daha sonra çevrimdışı izlemek için bir müzik videosunu 360p veya 720p olarak kaydedebilirsiniz. Ne Google Play Müzik ne de Spotify bu seçeneği sağlamaz, yalnızca Apple Music'i sunar. Ama olay şu - bu ayar varsayılan olarak yalnızca Ses'e ayarlıdır . İle ses sadece seçilen, bir müzik videosu indirme girişiminde bile, sadece ses tasarruf edersiniz.

 

Bu ayarı değiştirmek için sağ alttaki Kitaplık'a dokunun ve ardından İndirilenler'i seçin . Ardından, sağ üst taraftaki dişli çark simgesine dokunun. Ortaya çıkan menüde Video kalitesine dokunun .

Not olarak: Aslında müzik videolarından daha fazla video indirebilirsiniz. Ancak, aramada yalnızca müzik içeren videoların göründüğü görülüyor. İçinde müzik olmayan videoları aradığımızda bulamadık. Ancak müzik içeren ancak müzik videosu olma niyetiyle yayınlanmayan videoları aradığımızda bulup indirebildik.

Albümleri yayınlanmadan önce kaydedin

Bu yıl pek çok beklenen müzik var ve YouTube Music ile bazı albümleri yayınlanmadan önce gerçekten önceden kaydedebilirsiniz. Spotify ve Apple Music bu seçeneği sunar, bu nedenle YouTube Music'in aynı şeyi yaptığını görmek güzel. Ancak, parçaları için önceden kaydetmenin mevcut olup olmadığı sanatçıya kalmış gibi görünüyor. Örneğin, Temmuz ayında Neck Deep tarafından piyasaya sürülecek olan All Distortions Are Intentional albümünü aradık ve önceden kaydetmeyi başardık. Diğer tarafta, Temmuz ayında piyasaya sürülecek başka bir albüm olan The Lawrence Arms'ın Skeleton Coast'u aradık , ancak önceden kaydedecek albümü bulamadık.

Önceden kaydedilmiş bir albümü açtığınızda, henüz piyasaya sürülmemiş her şarkı grileşir. Ona dokunduğunuzda, tamamen tanımlayıcı olmayan bir “Şarkı mevcut değil” mesajı görünecektir.

 

Yayınlanmamış bir albüm (solda), ön kaydetme için uygun albüm (ortada) ve yayınlanmamış bir albüm (sağda) aranıyor.

Önceden kaydedip kaydedemeyeceğinizi görmek üzere bir albümü aramak için, sağ üstteki büyütece dokunun ve yazın. Önceden kaydedilebiliyorsa, albümdeki şarkılar görünecektir (veya albümün altında görünecektir. aşağıdaki Albümler alt bölümü).

Şarkılar görünüyorsa, ancak albümün tamamı görünmüyorsa, parçanın sağ tarafındaki üç noktaya dokunun. Ardından tüm albümü görüntülemek ve indirmek için Albüme git'i seçin .

Öneri kaynağınızı değiştirin

YouTube Music'in size önereceği müziği etkilemenin birkaç yolu vardır. Bunun bir yolu, beğendiğiniz sanatçıları seçmektir ve YouTube Müzik, önerilerini bu seçimler temelinde oluşturacaktır. Diğer yol, uygulamanın konumunuza ve etkinliğinize göre müzik önerip önermeyeceğini değiştirmektir. Varsayılan olarak, önceki işlev kapalıdır ve ikincisi açıktır.

 

Geliştirin önerileriniz seçeneği (sol), tavsiye edilen sanatçılar (ortada) bir listesi ve ek öneri ayarları (sağda).

YouTube Music'in önerileriniz için hangi sanatçıları kullanacağını değiştirmek için sağ üstteki profil resminize dokunun ve ardından Ayarlar'ı seçin . Ardından, aşağıya kaydırın ve Önerilerinizi geliştirin'i seçin . Bundan sonra göreceğiniz şey, neredeyse sonsuz bir sanatçı listesidir. Birini seçtiğinizde, seçiminizin altındaki satırda aynı türden daha fazlası görünecektir.

Garip bir şekilde, tartıştığımız diğer öneri seçenekleri Öneriler altında yer almıyor . Bunun yerine, sağ üstte profilinize dokunun, Ayarlar menüsüne gidin ve Gizlilik ve konum'u seçin . Burada, konuma dayalı ve etkinliğe dayalı önerileri değiştirebilirsiniz.