Hayatta yapacak çok şey var. Size büyümek, zevk almak, olmak istediğiniz şey olmak için muazzam fırsatlar sunuyor.

Her kariyerin yaklaşık 1000 Pazartesi günü vardır. Ne kadar zevk alırsanız alın, bu sadece bir iş. Geliştiriciler olarak biz programlama işi yapıyoruz ve herhangi bir iş gibi, bazıları onu seviyor, bazıları ondan nefret ediyor ve çoğu ortada bir yerde.

Ama gerçekten kendinize neyi hedeflemeniz gerektiğini biliyor musunuz? Kariyer? Şöhret? Para? Bilgi artışı mı?

Bir düşünün, içinde bulunduğunuz ortamda devam ederseniz, bundan 1-3-5-10 yıl sonra hayatınızın nasıl olacağını hayal edin:

Olmak istediğin yer burası mı?

Eğer cevap Evet ise bir sözüm yok ama değilse - o zaman bundan kurtulmak için bebek adımları atmaya başlayın. Ve aşağıdaki kurallar hayatınızı daha iyi hale getirmenize yardımcı olabilir:

Sürekli yeni alışkanlıklar oluşturun

Alışkanlıklarımız hayatlarımızı muhtemelen sandığımızdan çok daha fazla şekillendiriyor. Güçlü ve yapışkandırlar. Zamanla güçlenirler ve otomatik olarak rutin hale gelirler.

Doğru alışkanlıklara sahip olduğunuzdan emin olmak çok önemlidir. Eylemlerinizin otomatikleştirilmesi, diğer görevlere odaklanmak için kullanılabilecek irade gücünüzü serbest bırakacaktır. Ve bu sizin avantajınız, üretkenliğiniz ve verimliliğiniz için işe yarayabilir!

Yeni bir alışkanlığı kalıcı kılmakta zorlanıyorsanız, muhtemelen farkında değilsinizdir veya bilinçli olarak gerçekçi olmayan hedefler ve beklentiler belirlemiyorsunuzdur.

Örneğin:

"Liseden beri koşmama rağmen 2 ay içinde maraton koşacağım."

"Geçen haftadan beri kod yazmayı öğreniyor olmama rağmen, tam bir uygulama geliştireceğim  hemde 3 gün içinde."

"Bir öncekini öğrenmek için 10 dakikadan fazla zaman harcamamama rağmen, yeni bir yabancı dil öğrenmek için günde 1 saatimi harcayacağım."

Bu nedenle, yeni alışkanlıklarınızı kalıcı hale getirmek istiyorsanız, yapmanız gerekenler ...

  • Kendinize karşı dürüst olmaya başlayın.
  • Yeni bir alışkanlığa gerçekçi ve aşamalı bir şekilde yaklaşın.
  • Beyninizi yeni bir alışkanlık edinmeye devam etmeye teşvik edecek motive edici bir ödül bulun.

Alışkanlıkların nasıl çalıştığı hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Habit Loop hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz .

Bugün çoğu insan kendini çok hızlı değiştirmek istiyor. Ancak bir alışkanlık oluşturmanın gerçek anahtarı, onu o kadar küçültmek ki ona hayır diyememektir.

Küçük başlayın, böylece başarısız olamazsınız.

Sağlıklı ve olumlu ilişkiler kurun

Geliştirici çalışmasının yönleri yalnızlığı besler mi?

"Geliştiriciler içe dönük kişilik özelliklerine sahip olma eğilimindeyse, yalnızlığa karşı diğer mesleklerdekilere göre daha savunmasız olduklarına inanmak için nedenler var." - Elizabeth Plank, London School of Economics and Political Science'da Sosyal Politika Bölümü.

Hala geliştiriciler yalnızsa, bu onların yalnız oldukları anlamına gelmediğine inanıyorum. Bununla birlikte, tam izolasyon ölümcül olabilir çünkü depresyon ve diğer zihinsel hastalıkları güçlendirir.

Dürüst olalım: pek çok geliştirici en iyi sosyal becerilere sahip değildir. Ve yine de, ilişki kurmak sağlığımızın, refahımızın, mutluluğumuzun ve başarımızın hayati bir bileşenidir.

Kısacası, düşünceli olma, nezaket, nezaket ve saygının insanlarla uğraşırken uzun sürdüğü en büyük avantajdır.

Anahtar, insan doğasını anlamak ve ona karşı olmak değil onunla çalışmak ve yaşamaktır.

Mentorunuzu bulun

Soru şu ki, bir akıl hocası hayatınızı daha iyi hale getirmenize gerçekten nasıl yardımcı olabilir mi?

Mentorluk ruh sağlığınızı artırabilir; dahası, hem akıl hocası hem de danışan için endişeyi azaltabilir, stres seviyelerini azaltabilir ve tükenmişliği önleyebilir .

Ayrıca, günümüzde sosyal mesafenin mentorluğu bozması gerekmiyor çünkü mevcut salgın, sanal ortama uyum sağlamak için daha fazla sayıda insanın tele-çalışma, tele-lansman ve telemetleşmesine sahip.

Harika, profesyonel ve hatta hevesli mentorlar, yaratıcılık ve adaptasyon gerektirdiğinde bile krizlerde ve belirsiz zamanlarda mentorlarla ortaya çıkar ve onlarla ilişki kurar.

Tasarruf ve Yatırım Yapın

Günlük yaşamda, akranlar veya meslektaşlarla gayrı resmi görüşmelerde, yatırım genellikle doğal bir konu olarak gelir. Sorun şu ki, çoğumuz emekli olmak veya birikimlerimize yatırım yapmak için net bir stratejimiz yok.

Öte yandan, biz geliştiriciler bir noktada şanslıyız çünkü esnekiz.

Dilersek şunları yapabiliriz:

  • Çok yüksek maaşlı bir iş bulabilir.
  • Uzaktan çalışabilir ve o kadar pahalı olmayan bir şehirde yaşar ve daha fazla tasarruf edebiliriz.
  • Pasif gelirle birlikte yan projeler geliştirebiliriz.

Ve Finansal Bağımsızlığa (FI) ulaşmak hayatımızı daha iyi hale getirebilir. En azından faturaları ödemeyi sürekli düşünmememize yardımcı olabilir.

Bunun da ötesinde, pasif gelir tarafınız daha iyi yaşam kararları vermenize izin verecektir çünkü nakit artık günlük ihtiyacınız değil. Kıtlık dünyasında yaşamayı bırakacaksınız.

"Asla tek bir gelire bağlı kalmayın, ikinci bir kaynak yaratmak için yatırım yapın." - Warren Buffett

İdeal olarak, aktif bütçenizin dışındaki herhangi bir para, getiri sağladığı ve harcamanın daha zor olduğu yatırımlara aktarılmalıdır.

Nasıl yatırım yapılacağını öğrenmek korkutucu görünebilir, özellikle de piyasa bir çöküş yaşarken başlarsanız. Yine de, düşündüğünüzden daha kolay ve daha önce ne kadar tasarruf etmiş olursanız olun başlayabilirsiniz.

Araştırmanızı ve durum tespiti yaparsanız, sağlıklı bir finansal geleceğe giden yolda iyi olmalısınız.

Vücudunuza iyi bakın

Sağlıklı bir vücudun sağlıklı bir zihni desteklediği bir sır değildir.

Rahatlama, Egzersiz, Tutum, Uyku, Diyet ve Meditasyon: Bu, yaşamda refah ve refah için basit bir reçetedir.

Sadece biz kontrol edebileceğiniz şeyleri kontrol edebilir ve yapamayacağınız şeyleri bırakabiliriz. Bu, bedeniniz ve zihniniz sağlıklıysa, yeterince istiyorsanız başka her şey başarılabileceği anlamına gelir.

"Egzersizin Kazançlar Üzerindeki Etkisi" araştırması , düzenli spor yapanların% 6-10 daha yüksek ücret kazandığını ifade ediyor.

Örneğin, düzenli egzersizler stresi atmaya, kan dolaşımını iyileştirmeye, geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olur ve bu da zihninizin çalışma günü boyunca daha iyi odaklanmasına yardımcı olur.

Her gün okuyun

Şaşırtıcı gelebilir ama kitap, makale, bilgi her ne olursa olsun okumak bir beceridir.

Bu, ne kadar çok yaparsanız, yeni materyalden öğrenmenin o kadar kolay olacağı anlamına gelir.  Öğrenme alışkanlığı edinirseniz, öğrenme oranınız varsayılan olarak daha hızlı olur.

"Ömür Boyu Okuma Alışkanlığı Geliştirmenin 14 Yolu" nu izleyerek bir okuma alışkanlığı edinebilirsiniz .

Aslında, daha fazla okumak ve hepsini hatırlamak gerçek bir meydan okumadır.

Hızlı okuma var ve çok okuma var. Her ikisinin bir kombinasyonu, okuma rutininizi güçlendirmenin en iyi yoludur.

Okumak aynı zamanda büyümeyi artırmanın bir alışkanlığıdır. Daha fazlasını öğrenirseniz, başka değişiklikler yapmak için fikir ve istek yaratacaksınız.

Hevesli kalın

Azim ve heves, her şey ters gittiğinde sizi daha fazla denemeye devam ettiren ve sizi pes etmeye yönelten pozitif iç enerjidir.

"Başarı şevk kaybı olmadan başarısızlıktan başarısızlığa gitmektir." - Winston Churchill.

Geliştiricilerin dünyasında, programlama coşkusu, problem çözme ve uygulama geliştirme hevesinin bir yan etkisidir.

Programlama hevesini sürdürmek için en iyi yaklaşım, ne yarattığınıza dair bir vizyona sahip olmaktır : Uygulamanızın veya kodunuzun dünyada ve hatta hayatınızda nasıl bir fark yaratabileceğini bilmek en büyük avantajınız olabilir.

Kesinlikle, programlama yolculuğunun kendisi güzel bir sonuç oluşturduğunda çok daha tatmin edici, ödüllendirici olabilir.

Sonuç

İnsanların çoğu, karmaşık tavsiyelerden çok basit tavsiyelerden yararlanma eğilimindedir çünkü "Bugün iyi bir plan, yarın için mükemmel bir plandan daha iyidir."

Düşünceleriniz ve eylemleriniz aracılığıyla istediğiniz her şeyi deneyimleyebilirsiniz. Hayatınızdan sadece siz sorumlusunuz.

Olağanüstü bir yaşam sürmek için, korkularınıza ve şüphelerinize rağmen tutarlı eylemlerde bulunmalı, üretkenliğinizi artırmak için doğru alışkanlıkları oluşturmalı ve genel refahınızı iyileştirmelisiniz.

Her şeyi aynı anda yapmak zorunda değilsiniz ve hayatın karmaşık olması da gerekmiyor. Basit yaşamak, dikkatli yaşamaktır.