Platformlar arası bir mobil uygulama oluşturmak, bugünlerde bunu yapabilmemiz için elimizde bulunan çok sayıda framework ile trend oluyor, ancak bu günlerde öne çıkan ve trend olan iki ana framework var, bunlar React native ve Flutter.

React native ve Flutter, bugün her gün milyonlarca uygulama oluşturmak için kullanılan en popüler çapraz platform frameworklerinden ikisidir.

Öyleyse soru, hangisini kullanmak istiyorsunuz ve hangisi sizin için daha yararlı?

Basitçe söylemek gerekirse, doğru bir sonuca varmak için incelememiz gereken birkaç faktör var.

React native ve Flutter, aşağıdakileri kullanarak platformlar arası uygulamalar oluşturmak gibi birçok benzerliğe sahiptir:

 • Bir kod tabanı
 • Sıcak yeniden yükleme
 • Mükemmel kullanıcı arayüzü

Bu özelliklerin tümü bu iki framework içinde uygulanmaktadır, ancak pek çok farklılıkları vardır ve son seçimi yapmadan önce bunları keşfetmek önemlidir.

Başlamak için şunları göz önünde bulundurmalıyız:

 • Bunu kim yaptı?
 • framework popülerliği
 • Performans karşılaştırması
 • İstihdam fırsatları nelerdir?
 • Bu Frameworklerin Arkasında Kim Var?

  React native ve Flutter'ı kimin geliştirdiği konusuna geçelim. Bunu zaten biliyor olabilirsiniz ama bilmeyenler için dünyanın en büyük iki teknoloji devi tarafından geliştirildi, bunlardan biri Google Flutter'ı geliştirdi, diğeri ise Facebook tarafından geliştirilen React native.

  Şimdi bunun hakkında söylenecek pek bir şey yok sanırım çoğunuz Google ve Facebook'un son derece harika teknoloji şirketleri olduğunu düşünüyor, bu nedenle bu noktada sadece React native ve Flutter'ın bu kategoride kazananlar olduğunu söyleyebiliriz.

  Framework Popülerliği

  Şimdi geliştirici topluluğu içindeki framework popülerliğine bakalım ve bence bu çok önemli ve gelecekte neyin başlayacağına ve neye bakmanız ve öğrenmeye çalışmanız gerektiğine dair gerçekten iyi bir işaret.

  Şimdi 2020'nin Stack Overflow anketine bakarsanız, birçok geliştiriciye en çok sevilen frameworknin ne olduğu soruldu ve flutter'ın React native üzerinden kazandığını açıkça görebilirsiniz.

  en çok sevilen çerçeveler-2020.JPG

  Akılda tutulması gereken bir şey, React native'in gerçekten uzun süredir piyasada olması ve Flutter'in piyasada sadece birkaç yıldır var olmasıdır. Flutter'ın 2 yaşın biraz üzerinde olması ve şimdiden insanlara React native yerine çok çekici geliyor.

  Sadece, gelecek yıl 2021 Stack Overflow anket sıralaması insanların zihninin nasıl değiştiğine dair gelecek yıl göreceğimiz güçlü bir geleceğe sahip olduğunu gösteriyor, ancak bana göre popülerlik söz konusu olduğunda bu kategorinin galibi kesinlikle Flutter.

  Performans Karşılaştırması

  Şimdi React native ve Flutter arasındaki performanstan bahsedelim. Flutter dart kullanır ve dartın, React native gibi, kendi yerel bileşenleriyle etkileşimde bulunmak için bu Javascript köprüsüne sahip olması gerekmez.

  Aslında, dart doğrudan makine koduna derler, bu da bize performans uygulamaları söz konusu olduğunda React native'den çok daha hızlı olduğunu söyler.Gelecekte mobil uygulamalar için çok daha yoğun bir yazılım oluşturmaya başladığımızda, performans gerçeğinin olacağını düşünüyorum. hangi frameworkyi kullanacağınıza karar verirken son derece büyük bir kriter olun.

  Yani, bu kategorinin galibi kesinlikle Flutter.

  İstihdam fırsatları nelerdir?

  Şimdi iş fırsatları söz konusu olduğunda bir soruyu cevaplamak oldukça basit. Açıkçası, React native daha büyük istihdam fırsatlarına sahip olacak ve daha büyük istihdam fırsatları ile demek istiyorum ki, daha fazla şirket sizi React native geliştiricisi olarak işe almak isteyecek. Ama neden bu?

  Bu sadece React native daha iyi olduğu için değil. Bunun nedeni, React native'in Flutter'dan önemli ölçüde daha uzun bir süredir piyasada olması, ancak Flutter'ın yazılım geliştirici pazarında ne kadar değişime neden olduğuna gerçekten bakarsanız, Flutter son derece büyük bir rakip olmaya başlıyor gibi görünüyor ve bence Yaklaşık iki veya üç yıl içinde Flutter, mobil geliştirme için yeni bir şey haline gelebilir ama henüz bunu bilmiyoruz ve zaten bildiklerimizle devam etmek zorundayız ve bir şeyleri tahmin etmeye başlayamayız.

  Dolayısıyla, mobil geliştirme endüstrisinde bir iş bulmanızda size fayda sağlayacak bir framework seçmeye gelince, muhtemelen React native olacaktır.

  2020 Stack Overflow anketinde insanlara bu frameworklerden hangisinin en çok arandığını soran bazı anketler yapıldı ve sonuçlar kendisi için konuştu.

  en çok aranan çerçeveler-2020.JPG

  React native, Flutter'dan daha çok isteniyordu

  Bu noktada, gerçekten bir iş arıyorsanız öğrenmeniz gerekenler, o zaman bu kategorinin galibi React native ama büyük bir AMA gelecekte de değişebilir.

  Benim bakış açıma göre, Flutter'ın ne kadar ilgi gördüğünü görmek, hala üniversitede olan ve bir beceri olarak bir şeyler öğrenmek isteyen tüm yeni insanlar için daha iyi bir seçim olabilir gibi görünüyor.

  Sonuç

  Yine iOS ve Android'de yerel geliştirmeden uzaklaşıyoruz ve platformlar arası mobil geliştirme için bize izin veren yeni teknolojileri benimsemeye başlıyoruz.

  Şimdi, son soru hangi frameworkyi kullanmalısınız?

  Peki, birini veya diğerini kullanmanız gerektiğini belirleyecek belirli somut noktalar var. Peki, şimdi mobil uygulama geliştirmeye başlamak isteyen bir kişi olduğunuzu varsayalım, Google için iyi çalışmayı planlıyorsanız, Facebook için çalışan bir birey olmayı planlıyorsanız kesinlikle Flutter öğrenmelisiniz. bu durumda da React native öğrenmelisiniz. Şirkete ve ne kullandığınıza bakmanız sizin için önemlidir, aynı zamanda geleceğe bakmanız ve neyin yararlı olduğunu düşünmeniz de önemlidir.

  Şimdi, Flutter'ın büyümesiyle birlikte, hala üniversitede okuyan ve bilgisayar bilimi ve mobil geliştirme hakkında düşünen insanların çoğunluğu için Flutter'ın kesinlikle öğrenmesi gereken bir şey olduğunu söyleyebilirim.

  React native söz konusu olduğunda, yeni yıllar için hala bizimle olacağını düşünüyorum, ancak zaman geçtikçe ve yeni projeler geldikçe, bu mobil uygulamaları geliştirmek için daha fazla insan React native yerine Flutter'ı kullanacak. Flutter'ın performans söz konusu olduğunda gelecekte sunacağı avantajlardan dolayı, ancak aynı zamanda React native'in JavaScript ile yazıldığını ve dart'ın dünyanın en popüler dillerinden biri olacağını düşünmüyorum.

  Şimdi bana dediğim gibi fikir sorarsanız, eğer sektörde hemen iş aramıyorsanız ve yeni bir dile bakmak ve yeni şeyler öğrenmek için vaktiniz varsa kesinlikle flutter öğreneceğim ama eğer sen Zaten mezun olmuş ve bir iş arama veya kariyerini mobil geliştirmeye dönüştürme sürecinde olan biriyseniz (temel JavaScript bilgisi ile) o zaman React native ile devam etmeniz gerektiğini düşünüyorum.