Laravel - bir PHP Framework ve VueJS - bir JavaScript Frameworkünün birbirleriyle nasıl bir ilgisi olabileceğini merak ediyor olabilirsiniz. Üstelik son zamanlar da baya bir popülerleşmeye başladı. Şimdi neden bu iki framework bir araya geldiğinde bu kadar popülerleştiğini inceleyelim. 

Haydi başlayalım!

Laravel Hakkında Küçük Bir Kısa Bilgi

Laravel, ücretsiz ve açık kaynaklı bir PHP tabanlı web geliştirme frameworküdür. Taylor Otwell 2011'de Laravel'i geliştirdi ve MIT lisansı altında piyasaya sürdü.

Github, laravel en trend depolarının biridir. Bu PHP Frameworkü, web uygulaması geliştirme için özel olarak tasarlanmış Model görünümü bileşeni (MVC) modelini izler.

Küçükten kurumsal seviyeye kadar değişen Laravel, her türlü web uygulaması geliştirme için ideal seçimdir. Bu nedenle laravel web uygulaması geliştirme , işletmeler arasında trend olmuştur. Programcıların kolaylıkla çalışmasını sağlayan çeşitli yerleşik işlevlerle birlikte gelir. Ek olarak, Laravel'in resmi paketleri pastanın üzerinde kirazdır.

Laravel aşağıdaki gibi kullanışlı özellikler sunar;

  • Template Motoru
  • Eloquent ORM
  • Veritabanı Migration ( Geçişler )
  • Artisan
  • Automatic Package Delivery

VueJS Hakkında Küçük Bir Özet

VueJS, tek sayfalı uygulamalar ve Kullanıcı Arayüzü tasarımı için geliştirilmiş açık kaynaklı bir JavaScript Frameworküdür. Evan You tarafından oluşturulmuş, uyarlanabilir bir mimariye sahip gerçekten çok gelişmiş bir JavaScript tabanlı frameworktür. Bileşen kompozisyonu ve bildirimsel oluşturmaya odaklanır.

VueJS, GitHub'daki yaklaşık 166 bin yıldızla geliştiriciler arasında muazzam bir popülerlik kazandı . VueJS'yi büyük projelerde kolayca birleştirebileceğiniz ve web geliştirmenizi basitleştirebileceğinize şaşmamalı.

VueJS, aşağıdaki gibi yararlı özellikler sunar;

  • Bağlanma Verileri
  • Animasyon / Geçiş
  • Virtual Dom
  • Templates
  • Yeniden Kullanılabilir Bileşenler

Neden Laravel'i VueJS ile Kullanmalısınız?

VueJS'nin Laravel'e destek sunması alakasız görünse de, bu frameworklerin her ikisi de farklı programlama dillerinden kaynaklanıyor, VueJS'nin Laravel'i birden fazla şekilde desteklediğini bilmek sizi şaşırtacak.

Laravel ve Vuejs'in nedenlerine bir göz atın: Bu Çift web geliştirme için Neden Popüler Oluyor?

# 1. Reaktif Bileşenler Fantastik Olay Odaklı Uygulamayı Oluşturur

VueJS, tüm ön uç etkinliklerini yöneten tam ölçekli, olay odaklı bir web uygulaması geliştirmeniz için sizin için yararlı olacaktır. İsteğinize göre kullanabileceğiniz düzenlenebilir bileşenler sunar.

Laravel uygulamasından veri istemek ve sayfayı yeniden yüklemeden bileşenleri değiştirerek kullanıcı arayüzü değişiklikleri yapmak için yalnızca birkaç yolculuk yapmanız gerekir çünkü VueJS Laravel ile güzel bir şekilde eşleşir.

Yalnızca uygulamanızın ön yüzü olan VueJS'nizde UI değişikliklerini yönlendirerek kullanıcılarınız için harika bir deneyim elde edeceksiniz.

Şimdi, bu, kullanıcıların video isteklerini yüklemek için tüm bileşeni değiştirmek veya sayfayı yeniden yüklemeden sayfanızdaki bir metni düzenlenebilir hale getirmek kadar kolay olabilir. Bu, VueJS tarafından sunulan performans ve hız nedeniyle çok sorunsuz ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilebilir.

# 2. Ön Uçta Her Şey Olur

İnternetteki modern zaman web uygulamaları olay odaklıdır. Bu web uygulamaları, kullanıcıların bilgisayarlarına bir web uygulaması yüklemelerine benzer bir kullanıcı deneyimi ile karşılaşmalarını sağlamak için geliştirilmiştir. Laravel ve VueJS'yi bir arada kullandığınızda, kullanıcılar için sayfayı yeniden yüklemenize gerek yoktur çünkü her şey JavaScript sayesinde ön uçta gerçekleşir,

# 3. Optimal Karmaşık Ön Uç Sayfaları Oluşturma

Sık sık güncellenmesi gereken parçalara sahip bir uygulama geliştirmeyi düşündüğünüzde ön ucu tamamen JavaScript üzerinde çalıştırmaktan başka seçeneğiniz kalmaz.

Sanal Belge Nesne Modeli ile donatılmamış jQuery, JavaScript veya diğer JavaScript kitaplıklarıyla ilgili sorunlar, değişiklikleri izlemek için izlenecek veri hacmi önemli ölçüde artması veya güncelleme sıklığının artması gibi performans sorunlarıyla hızla karşılaşmanızdır. Ve DOM ile bu tür değişiklikler daha hızlı olacak, dolayısıyla önemli performans gecikmeleri olacaktır.

VueJS bileşenlerine sahip bir web uygulaması oluşturduğunuzda, oluşturma sırasında tüm bileşenlerin bağımlılıkları otomatik olarak izlenir. Böylelikle sistem, verilerde bir değişiklik olduğunda hangi bileşenin fiilen güncellenmesi gerektiğini bilecektir.

Bu nedenle, DOM'deki tüm güncellemeler minimum kaynak kullandığından uygulamanın genel verimliliği artırılacaktır.

# 4. Tek Sayfa Uygulaması

SPA'lar olarak da bilinen Tek Sayfa Uygulamalarının geçtiğimiz on yılda internetin başına gelen en iyi şeyler olduğu söyleniyor. Uygulamaların daha önce mümkün olandan daha geniş bir kullanıcı kitlesine ulaşmasını sağlar.

Tek sayfalı uygulamaların zengin bir web deneyimi sunmadaki rolü, Avrupa'nın ve Amerika'nın bazı bölgeleri dışındaki birçok internet kullanıcısının internete girmek için sorunlarla karşılaştığını fark ettiğinizde takdir topluyor.

Laravel ve VueJS ile oluşturulan uygulamanızın tüm varlıkları tek seferde yüklenir (ve çoğu önbelleğe alınır) ve uygulamanız, ziyaretçinin onunla etkileşime girmesi ve normalde yerine getirilmesi için düşük bant genişliğine ihtiyaç duyan verileri talep etmesi gibi davranır.

# 5. Öğrenmesi ve kullanması kolay

VueJS'yi öğrenmesi kolay olduğu için Laravel ile kolayca birleştirebilirsiniz. VueJS kullandığınızda, basit JavaScript yazıyormuşsunuz gibi hissedeceksiniz. Ve harika olan şey, düz JavaScript ile basit bir uygulama geliştirdiğinizde bile uygulamanızın VueJS'de geçerli olmasıdır.

Laravel ile VueJS kullanmanın bir başka harika yanı da geçerli HTML'nin aynı zamanda geçerli bir Vue şablonu olmasıdır. Uygulama gereksinimlerine göre CSS'yi harici tutmanıza veya JavaScript ile işlemenize olanak tanır.

Belgeleri okuduktan bir gün sonra JavaScript'e aşina iseniz, VueJS ile önemsiz olmayan bir uygulama geliştirebileceksiniz.

Sonuç

Artık Laravel ve VueJS hakkında büyük bilgiye sahipsiniz ve Laravel ve VueJS'yi entegre ederek her iki dünyanın da en iyisini elde edeceğinizi anlıyorsunuz. Laravel ve VueJS, dünya çapında ayrı ayrı önemli web uygulamaları sağlar, size entegre olarak neler sunacaklarını hayal edin! Laravel geliştirme hizmetlerini kolayca alabilir ve bu iki frameworkün kombinasyonu üzerinde çalışmaya başlayabilirsiniz!