ARPA, 18-20 Ağustos tarihleri ​​arasında gerçekleşmesi planlanan üçüncü ve son AlphaDogfight Denemesi için artık bir etkinlik düzenlemeyecek. Bunun yerine sanal olarak düzenleyecek ve hem katılımcılar hem de izleyiciler, yapay zeka (AI) algoritmaları havadan savaşta simüle edilmiş F-16 savaş uçaklarını kontrol ederken çevrimiçi olarak izleyebilecek . Üç günlük etkinliğin sonunda izleyiciler, en iyi yapay zeka ile sanal bir F-16'yı da kontrol edecek olan deneyimli bir Hava Kuvvetleri savaş pilotu arasındaki eşleşmeye şahit olacaklar.

Savunma Bakanlığı ajansı, Air Combat Evolution (ACE) programı kapsamında AI geliştiricileri tabanını genişletmek için AlphaDogfight Denemelerini başlattı. ACE'nin amacı, havadan havaya savaşı otomatikleştirmek ve insan pilotların yapay zekaya güvenmelerini sağlamak, böylece gelecekte yan yana savaşabilirler. Kasım 2019'da yapılan ilk deneme, erken geliştirmede algoritmalara sahipti.

DARPA, bu yılın Ocak ayında ikinci denemesini düzenledi ve katılımcıların Johns Hopkins Üniversitesi Uygulamalı Fizik Laboratuvarı tarafından geliştirilen yapay zeka düşmanlarına karşı büyük ölçüde geliştirilmiş algoritmalarını sundu . Her iki deneme de APL'de şahsen yapıldı.

İnsan veya makine son it dalaşını kazansın, AlphaDogfight Denemeleri tamamen yapay zekaya olan güveni artırmakla ilgili. Şampiyon yapay zeka bir F-16 pilotunun saygısını kazanırsa, ACE programının hedefi olan hava muharebesinde etkili insan-makine takımına ulaşmaya bir adım  yaklaşmış olacaktır.