Kaç yaşında olursanız olun ve hangi iş tecrübesine sahip olursanız olun, iş görüşmeleri her zaman streslidir. COVID-19 sırasında hayalinizdeki işi arıyorsanız, bu makaleyi faydalı bulabilirsiniz. Bir röportajda elinizden gelenin en iyisini nasıl yapacağınız konusunda size iyi bir hazırlık ve bilgi sunabilir!

İlk izlenim çok önemlidir. Bu yüzden kendinize en popüler teknik olmayan mülakat sorularını sormak, bir röportajda kendinizi nasıl çerçeveleyeceğinizi öğretebilir. Bunlardan bazıları!

1. Bana kendinizden biraz daha bahseder misiniz?

Muhtemelen bu bir görüşmecinin size sorabileceği en yaygın sorudur ve cevabınızla ilk izlenimi yaratacaksınız. Cevabınız kişiliğinizi ifade edecek. Kim olduğuna olan güvenini gösterecekti.

Kişisel hayatınızı atlamak ve önceki iş geçmişinizi ve başvurduğunuz yeni pozisyonda en iyi seçim olmanıza nasıl yardımcı olabileceğini anlatmak iyi bir fikir olabilir.

2. En büyük zayıflığınız nedir?

Herkesin güçlü yönlerini belirtmesi kolaydır; ancak zayıf yönlerinden bahsetmek kesinlikle zor olacaktır. Ve "Bende yok" veya "Bu soruyu cevaplayamam" deme!

Güven eksikliği, özeleştiri, duygusal, mükemmeliyetçilik, erteleme gibi iyileştirmek için çalıştığınız bir şeyi düşünün. 

İlk önce zayıflığınızı belirtin. İkinci olarak, bunun profesyonel yaşamınızla nasıl bağlantılı olduğuna dair bir örnek ekleyin. Ve sonunda, onu nasıl bir güce dönüştürmek ve geliştirmek için çalıştığınızdan bahsetmek iyi olacaktır.

3. Şirketimiz hakkında ne biliyorsunuz?

Bu soru, şirketin ne yaptığını ne kadar iyi bildiğinizi ve iş konusunda ne kadar tutkulu olduğunuzu inceler. Cevabınız, röportaj için araştırma ve hazırlık için zaman ayırdığınızı gösteriyor.

Şirket için bilgi toplamak oldukça önemlidir. Görüşmeci ile paylaşabileceğiniz şirket hakkında birkaç gerçek seçin. Şirketin çalışma ekibinin bir parçası olma hedefleriniz hakkında dürüstçe konuşun.

4. Kendinizi beş yıl sonra nerede görüyorsunuz?

Kariyer hedeflerin neler? Bu şirkette beş yıl çalışmayı planlıyorsanız, sizin üstünüzde kimin çalışacağını ve hırslıysanız hangi potansiyel kariyer gelişiminin olacağını anladığınızdan emin olun ve görüşme yaptığınız pozisyonun bu hedefler ve büyüme ile uyumlu olduğunu onaylayın.

5. Herhangi bir sorunuz var mı?

Herhangi bir sorunuz olmasa bile - her zaman sorabileceğiniz bir soru vardır. Aklınızda en az üç sorudan oluşan bir liste yapın. İşverenler, bir görüşmenin sonunda soruları cevaplamaktan gerçekten keyif aldıklarını söylüyorlar. Bu, şirkete olan ilginizi göstermenin bir yoludur.

Aklınızda bulundurabileceğiniz bazı sorular:

Burada çalışmanın en çok neyi seviyorsunuz? Sonraki adımlar nelerdir? Şirkette ne kadar zamandır çalışıyorsunuz? Buraya geldiğinden beri rolün değişti mi? Burada çalışmanın en sevdiğin yanı nedir? Şirketin odaklandığı mevcut hedefler nelerdir ve bu ekip bu hedeflere ulaşmayı desteklemek için nasıl çalışır? En sevdiğiniz ofis geleneğiniz nedir?