Oyuncu monitörü denildiği zaman  çok sayıda özellik geliyor .Panel yenileme hızı yer alıyor ve oynadığınız oyunla, kullandığınız ekran kartı ile doğrudan ilişkili olan bu özellik, oyun esnasında monitörden maksimum performansı elde etmenizi gözetiyor. Asus'un bugün inceleyeceğimiz TUF Gaming VG24VQ modeli de istenilen bu performansı sağlayacak türden bir monitör oluyor.144Hz tazeleme hızına sahip olan monitör,  oyuncular için aranan bir diğer özellik olan fiyat/performans noktasında da dikkat çekiyor. 

 Monitörün tasarımından başlayacak olursak, TUF Gaming VG24VQ'nun hafif kavisli yapıda tasarlanan bir model olduğu,monitörün 1500R kavisli ekranı, 1800R gibi çok ciddi kavis içermemesiyle sevindirici. Ekran büyük boyutlarda değil; 23.6 inç. Eğer bu boyuta daha fazla kavis uygulansa, görüş alanı oldukça daralır ve ekran boyutu olduğundan daha küçük görünebilirdi.Monitör, görünüşüyle oyunculara hitap edecek kaplamalardan oluşuyor. Modelde RGB ışıklandırması mevcut değil

Monitörün plastik gövdesi, ergonomik açıdan ise oldukça iyi görünmekte. Ekrana yükseklik ayarı yapabiliyor, ekranı eğebiliyor, döndürebiliyor ve pivot desteğinden faydalanmak mümkün. Gayet esnek bir kullanım sağladığını söylemek mümkün. BuMonitör,  FreeSync desteği bulunduruyor.  Böylece AMD Radeon ekran kartlarıyla senkron tutturabilen monitör, bilgisayarında NVIDIA ekran kartı kullananlar tarafından da yüksek kare hızı sağlanabilen bir monitör oluyor.Asus'un Extreme Low Motion Blur özelliği, düşük hareket bulanıklığı teknolojiside mevcut. Böylece tepki süresini besleyebilen monitör, oyun performansında uygun sonuçlar üretebiliyor. Bununla beraber ghosting'in de önüne geçilmiş bulunmakta.Full HD çözünürlüğünde bir monitör. 350 kandela parlaklık, 3000:1 tipik kontrast oranı ve VA paneliyle beraber, bu teknik birimleri ışığında hem oyun performansında hem gündelik kullanımda iyi bir görünürlük sağlıyor.

Asus TUF Gaming VG24VQ Teknik Özellikleri

Ekran: 23.6 inç
Çözünürlük: 1920x1080
Tarama Hızı: 144Hz
Görüntüleme Oranı: 16:9
Panel: VA
Tepki Süresi: 1 ms
Parlaklık: 350 kandela
Kontrast (Tipik): 3000:1
Görüş Açısı: 178/178 derece
Hoparlör: 2W x 2
Bağlantılar: HDMI 1.4 (2 adet), DisplayPort 1.2, kulaklık
Boyutlar: 537 x 320 x 69 mm
Ağırlık: 5.48 kg.