Yazarken En Sık Yapılan Hatalardan Nasıl Kaçınılır? 

İnsanlar hata yapmaya meyillidir ve hiçbir bireyden hayatın hiçbir alanında %100 hatasız iş üretmesini bekleyemeyiz. Yazarlar için de durum aynıdır, ancak bu, içeriğinizin okuyucularının bu gerçeği anlayacağı anlamına gelmez. Bu dijital dünyada profesyonel bir yazar olarak mükemmelliğinizi kanıtlamak istiyorsanız, içeriğinizin kalitesini etkileyebilecek yaygın yazım hatalarını bilmeniz gerekir. Bazı küçük hatalar ve bilgi eksikliği, içeriğinizdeki amatörlüğü yansıtabilir ve içeriğinizi izleyiciler için ilgisiz hale getirebilir. Dilbilgisinin yanı sıra, yazarların içeriklerinde okuyucuları rahatsız eden ve tekrar veya daha fazla okuma isteklerini azaltan bazı hatalar vardır.

İçeriğinizin kalitesini bozan hataları düşünürken artık kafanızı kaşımamalısınız. Yazarken yapılan en yaygın hataları ve bunlardan kaçınmanın yollarını size bildirmek için bu blogla birlikteyiz. Yazınızda herhangi bir hata olup olmadığını ve bunlarla nasıl başa çıkabileceğinizi keşfetmek için sonuna kadar gözden geçirmelisiniz? Öyleyse, daha fazla gecikmeden derinlemesine dalalım!

Aktiften Daha Pasif

Yazarların çalışmalarında yaptıkları en büyük hatalardan biri çok fazla pasif sesli cümle kullanmaktır. Aktif ses kullanmak pasif sesten çok daha iyidir, ancak pasif sesi doğrudan zayıf ve yanlış olarak adlandırmak doğru olmaz. Pasif ses, eylemin yapandan (özneden) daha önemli olduğu yerlerde iyi çalışır. Bununla birlikte, çoğu zaman, yazarların içeriklerinde daha güçlü ve doğrudan olmaları gerekir, bu da aktif ses kullanılarak elde edilebilir.

Bir yazar olarak işiniz, içeriğinizin her kelimesiyle okuyucuları meşgul etmektir. Bu nedenle, yazınızda var olan edilgen cümleleri seçmeyi öğrenmeli ve onları aktif olanlarla değiştirmeye çalışmalısınız. Sadece her iki versiyonu da okuyarak etkileşimdeki farkı kendiniz görebileceksiniz.

Boş Bilgiler

Tüm yazarların bir şeyi anlamaları gerekir ki, işleri boşluklar ve eksik bilgiler bırakmak yerine tartıştıkları konu hakkında her şeyi açıklamaktır. Yazınızda geniş ayrıntılara yer veremiyorsanız veya konuyla ilgili önemli gerçekleri dile getiremeyecek kadar yorgunsanız, okuyucuları hiçbir zaman tatmin edemezsiniz. Kitleniz ve okuyucularınız arzu ettiğiniz yüksekliklere ulaşamayacak; bu nedenle, yazınızda bozuk bilgi bırakmadığınızdan emin olmanız çok önemlidir.

İşte bu yüzden tartıştığınız herhangi bir şey hakkında her zaman eksiksiz ayrıntılar sağlamalısınız. Bir şey aradığınızı ve birden çok sekme açtığınızı varsayalım. Bir sayfada tanımı buldunuz, ikincisinde artılarını ve eksilerini keşfettiniz ve üçüncü sayfada her şey düzenli bir şekilde tartışılıyor ve daha önce hiç bilmediğiniz ilginç gerçeklerle karşılaşıyorsunuz. Peki bu üçünden en çok tıklanan sayfa hangisi olacak? Elbette çoğumuz istediğimiz konuyla ilgili tüm detaylarla kendimizi kabul etmeyi tercih edeceğiz. Bu nedenle, daha önce olsaydınız bu gaf yapmayı bırakmalı ve tüm kullanıcıların sorgularını çözen içerik bulmalısınız.

Monoton Geçiş

SEO açısından içerik uzunluğu önemli olsa da, tartıştığınız konu hakkında bilgi eksikliğiniz varsa tekrar eden cümleler kullanmamanız şiddetle tavsiye edilir. Konuya bağlı kalırsanız ve okuyucuları fikirlerinizle ve kelimelerinizle meşgul ederseniz, metninizin ne kadar uzun veya kısa olduğu konusunda endişelenmenize gerek yoktur. Monoton pasaj, yazınızın çeşitlilikten yoksun olduğunu yansıtacak ve okuyucularınızı sıkacaktır. Yazınıza koyduğunuz kelimelerin okuyucuların ilgisini çekme ve onlar için bir şeyler hazırlama yeteneğine sahip olduğundan emin olmanız gerekir.

İçeriğinizde aynı donuk ve sıkıcı tonu tekrar tekrar kullanırken, bunu başaramayacaksınız. Bu büyük hatadan kaçınmak için, yazınıza çeşitlilik getirmeye çalışmanız gerekir ve bunubiryardımıyla yapabilirsiniz yeniden yaz alet, içeriğin görüntüsünü ve amacını başka sözcüklerle ifade ederek netleştirdiği için. Olguların ve rakamların yanı sıra, bir yazar olarak izleyiciler için büyüleyici şeyler yaparak kendi girdilerinizi vermeniz gerekir.

Basit adımları izleyerek paragraf değiştirici aracını kullanabilirsiniz.
Bu bağlantıya tıklayarak Yeniden Yazma aracını açın: https://www.paraphrasing-tool.net/tr
Değiştirmek istediğiniz metni yükleyin veya kopyalayıp yapıştırın
Şimdi! 'Yeniden Yaz' düğmesini tıklayın.
Sonuçlarınızı en doğru şekilde alın.

Geri Alınan Sonuç

Yazarlar, içeriğin tüm girişini ve gövdesini belirlerken, genellikle sonuçta işleri karıştırırlar. Bazı makalelerde yazarların çalışmalarını bitirmedikleri bile sıklıkla görülür. Sonuç, makalenizin çok önemli bir aşamasıdır ve bunu yapmıyorsanız büyük bir hata yapıyorsunuz demektir. Bir sonuca varmadan, okuyuculara tam bir memnuniyet vermeyeceksiniz. Bazen, konunun doğası gereği bir metinde sonuca yer yoktur. Bu durumda bile, tüm bilgileri kısaca özetleyerek makalenizi düzgün bir şekilde sonlandırmalısınız.

Son Sözler

Bu makalede tartışılan en yaygın hatalar herhangi bir içerik yayınlamadan önce ele alınmalıdır. Yazınız bu hatalardan herhangi birini içeriyorsa, hiç düşünmeden onlardan kurtulmalısınız. Pek çok insan bu karmaşıklıklardan dolayı yazmanın zor bir iş olduğuna inanır; Ancak, işinize koyacağınız doğru özü biliyorsanız, bu işi oldukça şaşırtıcı ve ilginç bulacaksınız. Hataları aklınızda tutun ve düzeltme okurken bunları ortadan kaldırın.