Pek çok insan evet, kod öğrenmek zor diyebilir. Ve bu insanların çoğunun pes edip başarısız olması üzücü bir gerçek. Ancak bu insanların anlamadığı şey, 'anında kodlayıcı' diye bir şey olmadığıdır. Kodlamada ustalaşmak çok zaman ve pratik gerektirir. Yalnızca bir hafta, hatta bir ay sonra IBM için program yazabileceğinizi varsaydıysanız, zorlanmanıza şaşmamak gerekir.

Şimdi, sizi anında bir kodlayıcıya dönüştürecek sihirli mermiyi arıyorsanız burada bulamazsınız. Bulacağınız tek şey, birçok insanın kodlamayı neden zor bulduğuna ve bunu nasıl kolaylaştıracağına dair bir açıklama olacak.

Kodlama Neden Bu Kadar Zor?

Pek çok insan kod öğrenmek için heyecanlanıyor. Sadece bir veya iki kurs tamamlayarak bir kod uzmanı olabilmeyi hedefliyorlar. Bu kurslara katılan kişiler kendilerine hedef koyar, ancak hiçbir yere varamadıklarını fark ederler. Kod uzmanı değiller ve hala bir web sitesi veya uygulamanın nasıl üretileceğine dair bir fikirleri yoktur.

İşte o zaman pes edecekler;  Benim için çok zor!,Yeterince zeki değilim!, ve Kodlama için uygun değilim! Gibi cümleler kurmaya başlayacaktır.

Kodlama Zor mu?

Kodlama zor değildir, sadece beklediğinizden daha fazla zaman ve pratik gerektirir. Uzman bir kodlayıcı olmak için sadece kod yazmayı değil, ürünleri nasıl üreteceğinizi öğrenmeniz gerekir. Bir web geliştiricisi olmak için, sadece HTML etiketleri yazmanız değil, bir web sitesi yapabilmeniz gerekir. Bir mobil geliştirici olmak için, yalnızca Objective-C veya Java'da nesneler oluşturmak değil, uygulama da oluşturabilmeniz gerekir.

Modeli Görüyor musun?

Çoğu kodlama eğitimi bunları kapsamaz, bu yüzden insanların hayal kırıklığına uğraması ve pes etmesi şaşırtıcı değil. Bunun 'zor' olduğunu düşünmenizin nedeni, sonuç alamamanızdır. Ancak kodlama becerilerinizi geliştirmek için bir kurstaki talimatları uygulamalı, sorumluluğu üstlenmeli ve yapmaya başlamalısınız.

Kendi Projenize Başlamak

Kodlama becerilerinizi geliştirmenin anahtarı, öğreticiyi bırakmak ve kendi kendini yöneten kodlama projenizi başlatmaktır. Bu bir uygulama, bir web sitesi veya öğrendiklerinizle alakalı herhangi bir şey olabilir.

Kodlamanın bir amaca yönelik bir araç olduğunu unutmayın. Nihai hedefiniz sadece kod öğrenmek değil, bir ürün üretmek olmalıdır. Bunu yapmak size bir kod uzmanı olmanız için ihtiyaç duyduğunuz deneyimi sağlarken aynı zamanda gurur duyabileceğiniz bir sonuç verecektir.