Bilgisayar bilimcileri ve yazılım geliştiricilerine olan talep büyümeye devam ediyor. Yeni insanlar sahaya giriyor ve dünyanın dört bir yanındaki geliştiricilerin yeniden yetkinleştirmeleri isteniyor.

Bilgisayar bilimindeki kariyer, en iyi programlama dillerini sağlam bir şekilde kavramayı gerektirir. Dolayısıyla, kariyerinizi yeniden kazanmaya, kariyerinizi değiştirmeye veya hatta bir şeyler öğrenmeye çalışıyorsanız, yeni bir programlama dili başlamak için iyi bir yerdir.

Öğrenmek için bir dil seçerken, zorluk seviyesi, o dil için ortalama maaş ve bu dilin sektörde nasıl kullanıldığı gibi göz önünde bulundurulması gereken birkaç faktör vardır . Bu faktörleri göz önünde bulundurarak, 2021'de hangi programlama dillerinin en iyi öğrenileceğini ana hatlarıyla belirlemek için 2021'in en iyi teknoloji trendlerine ve tahminlerine baktık.

Bu yazıda şunlara bakacağız:

  • 1. Python
  • 2. Java
  • 3. Kotlin
  • 4. Swift
  • 5. C / C ++
  • 6. JavaScript

1. Python

Python, her programcının kullanabilmesi gereken bir dildir. Python'un sözdizimi sadece sezgisel ve öğrenmesi kolay sözdizimi değil, aynı zamanda 2021'de yükseleceği tahmin edilen, yani makine öğrenimi ve yapay zeka alanlarında da kullanılıyor .

Python, Pandas ve Scikit-learn gibi popüler ML kitaplıkları nedeniyle makine öğrenimi ve veri bilimi için tercih edilen dildir . Veri biliminde kariyer yapmak isteyen herkes Python bilmelidir.

Küresel olarak, makine öğrenimi işlerinin 2024 yılına kadar 31 milyar dolar değerinde olacağı ve altı yıllık bir dönemde yıllık% 40 büyüme oranına sahip olacağı tahmin ediliyor.

Python ayrıca çok yönlüdür. Arka uç geliştirme, mobil uygulamalar, yazılım geliştirme, veri bilimi ve hatta sistem komut dosyaları yazmaktan her şey için kullanılır. Python, 2021'de yükselmesi beklenen web geliştirme için kullanılıyor.

2. Java

Java, uzun süredir piyasada olan son derece popüler bir programlama dilidir. Hala en çok talep gören, yaygın olarak kullanılan dillerden biri olmaya devam ediyor . Java en çok web geliştirme, uygulama geliştirme ve büyük veride yaygındır, ancak hemen hemen her şeyde (özellikle dağıtılmış sistemler) kullanılabilir.

Java, önümüzdeki yıl yükselişte olan kurumsal düzeydeki web uygulamaları ve mikro hizmetler için çok önemlidir. 2021'de Java, bankacılık sektörüne ve Hindistan BT pazarına hâkim olmaya devam edecek.

Java, güçlü bellek ayırma ve yüksek performans sunduğu için Android geliştirme için gereklidir . Ayrıca arka uçta da Google, Twitter, Amazon ve YouTube gibi siteler için kullanılabilir.

Neredeyse her büyük kuruluş, özellikle mobil geliştirme için Java becerileri bekler. 2021'de Spring , Struts ve Hibernate gibi Java çerçevelerine yatırım arttı .

3. Kotlin

Kotlin, Java ile tamamen birlikte çalışabilen ve fonksiyonel programlamayı destekleyen genel amaçlı bir programlama dilidir . Kotlin, en yaygın olarak Android uygulamaları, web uygulamaları, masaüstü uygulamaları ve sunucu tarafı uygulamaları geliştirmek için kullanılır. Bu kariyerlerle ilgilenen herkes için ideal dil.

Kotlin, Java'nın daha kullanıcı dostu bir sürümü olacak şekilde tasarlandı ve artık çoğu Google uygulaması Kotlin kullanıyor. Kotlin'i 2020'de kullanan diğer şirketler Pinterest ve PostMates idi. Android en çok satan mobil işletim sistemi olduğu için Kotlin, 2021'de öğrenilmesi gereken güçlü bir dildir.

4. Swift

Swift, iOS uygulamaları oluşturmak için Apple tarafından geliştirildi. İOS uygulamalarının dünya çapında popülaritesi arttığı için, 2021'in en çok talep gören dillerinden biri olmaya devam ediyor. Swift ayrıca öğrenmesi kolay ve Objective-C'den neredeyse her şeyi destekliyor, bu yüzden mobil geliştiriciler için ideal bir dil.

IBM Swift Sandbox, IBM Bluemix ve WordPress, SoundCloud ve Mozilla Firefox gibi en popüler iOS uygulamalarıyla bile kullanılır.

5. C / C ++

C, en eski, en hızlı programlama dillerinden biridir ve C #, Java ve JavaScript gibi en popüler dillerin temelini oluşturur. C ++ temelde C'nin geliştirilmiş bir sürümüdür.

Her iki dil de bilgisayar bilimi ve programlamadaki herhangi bir kariyer için gereklidir. C ve C ++ geliştiricileri çoğu platform için derleyicileri kullanabilir ve bunlar yüksek performanslı dillerdir, bu nedenle performansın gerekli olduğu kernel geliştirme, istemci / sunucu uygulamaları ve büyük ticari ürünler (Adobe ve Firefox ).

C / C ++ ayrıca 2021'de yükseleceği tahmin edilen oyun geliştirme, bilgisayar grafikleri ve sanal gerçeklik alanlarında da büyük bir rol oynamaktadır. Neredeyse tüm büyük şirketler C / C ++ becerilerini ararlar.

6. JavaScript

JavaScript, özellikle web geliştirme için en yaygın kullanılan dillerden biridir. Aslında İnternetin standart programlama dili olarak kabul edilir. JavaScript, İnternette gördüğünüz neredeyse her şeyin temelini oluşturur. Bu nedenle, 2021'de yükselen web geliştirme ile, öğrenmek için iyi bir şey.

JavaScript, web sitelerine dinamik işlevler eklemek için hem ön uçta hem de arka uçta kullanılabilir. Aynı zamanda React, Vue ve Node gibi web için çoğu kitaplık ve çerçevenin temelidir.

Web için tasarım yapan herhangi bir şirkette çalışmak istiyorsanız JavaScript bilmeniz gerekir.

 

Peki sizler 2021'de kariyerinize hangi programlama dillerini katmayı düşünüyorsunuz?