Windows'ta bir dosyaya “Con” adını veremeyeceğinizi biliyor muydunuz?

Bir Windows makinesi çalıştırıyorsanız, hemen şimdi deneyin. Dosya Gezgini'ne gidin -> yeni bir klasör oluşturun -> "Con" olarak adlandırın

 Şimdi "PRN", "AUX" veya "NUL" ile deneyin. Ne aldın?

Muhtemelen bu 

Geçersiz.png

Sistem bunu yapmanıza izin vermez.

Con İngilizce bir kelimedir ve Connor gibi 'Con' takma adıyla geçen birkaç insan ismi vardır. Bu nedenle, Windows'ta takma adlarını kullanarak bunlardan birinin fotoğrafını kaydetmeye çalışıyorsanız, yapamazsınız.

Aslında, sistem bir dosyaya veya klasöre CONAUXPRNLSTCOM0to COM9LPT0to LPT9, veya olarak adlandırmanıza izin vermez NUL.

 Windows buna neden izin vermiyor?

 

Bunun nedeni, 80'lerin en eski komut satırlarından biri olan MS-DOS'a dayanıyor. MS-DOS'ta, yukarıda bahsedilen tüm bu sözcükler aygıt dosyalarının adlarıdır .

Bilgisayardaki programların yazıcılar, klavyeler ve temelde takabileceğiniz her şey gibi diğer donanımlarla etkileşime girmesine izin vermenin hızlı ve akıllı bir yoluydu. Her programın olası her aygıtla iletişim kurmayı öğrenmesi yerine, bu iş ona verildi. bir "aygıt sürücüsü".

Bu, programcıların yazıcılar gibi her bir donanım aygıtının nasıl çalıştığı konusunda endişelenmelerine gerek kalmaması için yapıldı. Bunun yerine, zaten sahip oldukları kodu yazıcıdan ve yazıcıya dosya okumak ve yazmak için yeniden kullanabilirler. Sadece bu "aygıt dosyasına" yazdırmak istediklerini kaydetmeleri gerekecekti.

Bu, içinde yeni özellikler bulunan yeni bir yazıcı çıktığında ve üretici onunla yeni bir sürücü paketlense bile, tüm eski programların her zaman olduğu gibi çalışmaya devam edeceği ve sürücünün bununla ilgileneceği anlamına gelir. 

Geriye dönük uyumluluk

 

Windows terminalinize "dir" yazarsanız, geçerli dizinde veya klasörde bulunan dosyaların bir listesini ekranda görürsünüz. "dir" yazmak, ardından bir yönlendirme sembolü (>) eklemek ve en sonunda bir dosya adından bahsetmek, listenin ekrana gitmesi yerine listeyi o dosyaya kaydeder.

Ancak bunu "LPT1" adlı bir dosyaya kaydetmeye çalışırsanız, sistem bu dosya adını tespit eder ve sabit diske gitmek yerine listeniz paralel bağlantı noktasının aygıt sürücüsüne gönderilir. bilgisayarınızın arkasında LPT1 olarak etiketlenmiştir. Bir yazıcının takılı olduğu yer. Yani paralel bağlantı noktasının veya yazıcının nasıl çalıştığı hakkında bir şey bilseniz bile, sadece bir şeyler yazdırabilirsiniz.

Windows 10 muhtemelen şimdi paralel bağlantı noktası kullanmıyor, ancak bu ayrılmış sözcüklerin şimdiye kadar hala var olmasının nedeni, geriye dönük uyumluluktan kaynaklanıyor .

Windows 10, Windows 3.1 günlerinden gelen kodları korur ve Windows 3.1, temel olarak MS-DOS ile oluşturuldu, Windows 95 de öyleydi. Windows NT ile bu olmadı, ancak yine de Microsoft, Windows 95 ile uyumlu olmasını istedi ve Windows 10 hala kısmen Windows NT'ye dayanmaktadır. Yani bunlar 80'lerde MS-DOS'ta ayrılmış kelimelerdi ve 2021'de hala Windows'ta ayrılmış kelimeler olmaya devam ediyorlar.

Artık neredeyse hiç kimse bir yazıcıyı bağlamak için paralel bir bağlantı noktası kullanamaz, ancak Microsoft, bugüne kadar son derece eski yazılımları ve aygıtları desteklemeye devam etmeyi tercih ediyor.

Sonuç olarak 

 

Bu makalede, Windows'ta bir dosyaya veya klasöre neden "Con" adını veremediğinizi gördük.

MS-DOS'un ilk zamanlarında, bilgisayarlar temelde metin içeren siyah bir ekrandı ve başka hiçbir şey yoktu. Yani her şey emir yazarak çalıştı. Bir programın yazıcı gibi başka şeylerle etkileşime girmesi için, bir sürücüyle etkileşime girecek bir metin dosyası veya "aygıt dosyası" kullanılarak bir komutun yazılması gerekiyordu.

Cihaza bağlı olarak, ayrılmış bir adı vardır. Örneğin, yazıcıların LPT1, LPT2, LPT3, LPT4, LPT5, LPT6, LPT7, LPT8 ve LPT9'u kullanmak için bağlanmak için kullandığı paralel bağlantı noktaları. Seri bağlantı noktaları COM1'den COM9'a COM ayırmıştır. "CON" konsolu vb. temsil eder.

Bugüne kadar bu cihaz adları ayrılmıştır, böylece onlarla kullanılabilir dosyalar veya klasörler oluşturamazsınız. O zamanlar LPT1.txt adında bir dosya oluşturmak gibi bir şey yapmaya çalıştıysanız, yapacağınız şey onu yazıcıya göndermek veya bunun gibi bir şey olurdu ve bu yüzden engellendiler.