Windows XP SP1 ve işletim sisteminin diğer sürümlerinin kaynak kodunun bugün çevrimiçi olarak sızdırıldığı iddia edildi.

Sızıntı yapan kişi, son iki ayı sızdırılmış Microsoft kaynak kodlarının bir koleksiyonunu derleyerek geçirdiğini iddia ediyor. Bu 43 GB'lık koleksiyon bugün 4chan forumunda torrent olarak yayınlandı.

Devasa boyutlardaki torrent dosyası, yalnızca Windows XP ve Windows Server 2003’ün kaynak kodlarını sızdırdığını iddia etmekle kalmıyor, aynı zamanda MS DOS 3.30, MS DOS 6.0, Windows 2000, Windows CE 3, Windows CE 4, Windows CE 5, Windows Embedded 7, Windows Gömülü CE, Windows NT 3.5 ve Windows NT 4ü de içinde barındırıyor.

 Bill Gates hakkında tuhaf bir komplo teorisi videoları koleksiyonunu içeren bir medya klasörü içerir. Windows XP ve Windows Server 2003 için kaynak kodunu içeren daha küçük bir 2.9GB 7zip dosyası da çevrimiçi olarak dağıtılmaktadır.

BleepingComputer kaynağı gördü, ancak bunun Windows XP veya Windows Server 2003 için gerçek kaynak kodu olup olmadığını doğrulamanın bir yolu yok.

Windows'un modern sürümlerinde hala herhangi bir kod kullanılıyorsa, bu sızıntı potansiyel bir güvenlik riski olabilir.

Kaynak kodu, bilgisayara bir programın nasıl çalışması gerektiğini söyleyen, insan tarafından okunabilir talimatlardır. Bu kaynak kodu daha sonra bilgisayar tarafından yürütülebilen ikili bir yürütülebilir formatta derlenir.

Hataları bulmak için Windows'u tersine çevirmek her zaman mümkündü, ancak kaynağa sahip olmak, Windows işletim sisteminin iç işleyişine ayrıntılı bir bakış atmayı çok daha kolay hale getiriyor.

Windows XP kaynak kodunda istismar edilebilir hatalar bulunursa ve kod hala Windows 10'da kullanılıyorsa, tehdit aktörleri işletim sisteminin modern sürümündeki hatayı kullanabilir.

Yine de çoğu insan için bu sızıntı, Windows tarihine bir göz atmalarına izin verecektir.