Dünyanın her yerinden geliştiriciler tarafından yapılan en popüler sorulardan biridir. Her yıl, "20xx'de öğrenmek için en iyi programlama dilleri" veya "Size iş kazandıracak diller" konularını içeren yeni makaleler ve videolar hazırlanmaktadır. Bu kullanımın bir zararı olmasa da, bu ifadenin ortak anlamı muhtemelen alınacak en iyi yön değildir.

Her türlü görevi yerine getiren yüzlerce programlama dili ve her gün şirketler ve ekipler tarafından kullanılan düzinelerce ana dil vardır. Çok çeşitli seçenekler ezici olabilir ve hatta bir geliştirici olarak öğrenme yolculuğunuzda olumsuz bir etkiye sahip olabilir.

"En iyi dil" terimi yaygın olarak kullanılmaktadır ve genellikle popüler ve trend olan dilleri temsil ettiği için yanıltıcıdır. Bu yararlı bir fikir olsa da, bir programlama dili öğrenmeyi seçmek söz konusu olduğunda kesinlikle tek seçenek  olmamalıdır.

Dilin özellikleri ve siz

Bu senaryoda, orada tek bir en iyi programlama dili yoktur. Her dil, birçok yönden sizin için doğru olabilecek veya olmayabilecek bir seçenektir. Tüm bu seçenekler sizin için doğru seçimi tanımlayacaktır.

Herkesin durumu ve bağlamı diğerlerinden tamamen farklı olsa da, genellikle iyi bir karar vermenin en iyi yolu, elinizden gelen tüm bilgileri toplamaktır. Bu, seçenekleri objektif olarak ve aynı koşullarda değerlendirmenize yardımcı olacak ve kötü bir seçim şansını azaltacaktır. Her şeyde olduğu gibi, programlama dillerinin bazen onları diğerlerinden farklı kılan ve diğerlerinden diğerlerine benzeyen farklı özellikleri vardır.

Öğrenmek için bir programlama dili seçerken akılda tutulması gereken en önemli sorulardan bazıları şunlardır:

  • Programlama dili ne için kullanılır? (web uygulamaları, veri bilimi, mobil, belki bunların hepsi)
  • Bu süreçte size yardımcı olabilecek iyi kaynaklar var mı? (belgeler, kurslar, örnek projeler vb.)
  • Dili öğrenmek ne kadar zor? (özellikle yeni başlayan biriyseniz)
  • Bu popüler bir programlama dili mi?

Doğru dili arayışınızda bu önemli yönleri dikkate almak çok önemlidir .

Başlamanıza yardımcı olacak bazı fikirler

Artık nesnel bilgilere dayalı bir dili nasıl seçeceğinizi biliyorsunuz. Bir sonraki adım, aslında seçenekler denizinden seçim yapmaktır. 

JavaScript: teknik olarak bir betik dili olsa bile ve oradaki en sevilen programlama dili değilse, tam anlamıyla şu anda, tam burada Js'de kodlamaya başlayabilirsiniz. JavaScript, tarayıcının dilidir, bu nedenle birçok web sitesinin işlevselliğinin arkasındaki dildir. Bu, her web tarayıcısının desteklediği ve orada kendi Js kodunuzu çalıştırabileceğiniz anlamına gelir.

Web geliştirmeyi öğrenmek istiyorsanız nispeten çok yönlü ve kullanışlıdır ve çevrimiçi olarak çok sayıda öğrenme kaynağı da vardır. Ancak, yeni başlayan biriyseniz en kolay dil değildir.

Python: Muhtemelen günümüzün en popüler dili. Yapay zeka, web arka ucu, veri bilimi ve hatta temel oyun geliştirme gibi çok çeşitli şeyler için kullanılmaktadır. Ayrıca, insan tarafından okunabilir sözdizimi ve yapısı sayesinde en kolay dillerden biridir.

C Dilleri: c, c ++ ve c # içerir. İnanılmaz performansa sahip üst düzey sözdizimleri sayesinde popülerdirler. Masaüstü uygulamalarında, oyun geliştirmede kullanılabilir ve rekabetçi programlama için en popüler dildir, ardından java ve python gelir.Öğrenilmesi zor olan bir dildir.Ancak kaynak yönetimi, bellek ve zaman verimliliği hakkında bilgi edinmek için harika olan dildir.

Neyin gerekli olduğunu öğrenin

Bundan on yıl sonra, seçtiğiniz dil en sevdiğiniz, uzmanlaştığınız sektörde en çok talep edilen dil olmayabilir veya belki artık var olmayacak. Programlama dilleri açısından gelecek, yapılması gereken iyileştirmeler ve çözülmesi gereken zorluklarla çok belirsizdir.

Bu, öğrendiğim ilk dilin uzun vadede önemli olmayacağı anlamına gelmiyor mu?

Bir dereceye kadar evet. Sonunda, bu sadece bir dil: bir gün eskimiş olabilecek bir bilgi parçası. Eğer programa öğrenmek o kadar önemli olduğunu sebebi bu ise dili öğrenirler.

Bunu yapmak, programlama dilleri değişebileceğinden veya daha az kullanılabileceğinden, ancak programlamanın kendisi olmayacağından, eskime olasılığını aşmanıza yardımcı olacaktır. Hemen hemen her dil, bazıları bilgisayarlardan daha eski, uzun süredir aynı ilkeleri takip etti. Dahası, ilk dilinizi öğrendikten sonra, ikinciyi öğrenmek çok daha kolay olacak, üçüncü dil de öğrenecek vb. Genel öğreniminizi göz önünde bulundurun ve bir programlama dili seçiminin sizi rahatsız etmesine izin vermeyin.