Bir geliştirici ve bir programcı, tüm yazılım geliştirme süreci için hayati öneme sahiptir, ancak ikisi arasında farklılık gösteren sorumluluktur. Şöyle düşünün, geliştirici, bu resmin boyanmasını isteyen bir kişi tarafından tarif edilen soyut bir resmi alan kişidir. Söz konusu resmi temin etme sorumluluğunu geliştiricinin omuzlarına yüklerler. Bir programcı, fırçalı bir ressamdır ve görüntüye hayat verirken, geliştirici bu resmi hayata geçirmeleri için onlara rehberlik eder.

Bir programcının işi kod yazma, test etme ve hataları gidermeyi içerir.

Bir programcı, bir tasarımı bilgisayarın izleyebileceği talimatlara dönüştürür. Bu talimatlar, birçok programlama dilinden biri kullanılarak kodlanmıştır. Genellikle Java, C #, PHP, Oracle, SQL Server, JavaScript vb. Dahil olmak üzere bu dillerden birkaçını bilirler.

Uzman programcılar tek bir programlama türüne odaklanır. Genel programcılar birçok yazılım türü için kod yazar.

Tipik olarak, programcılar, çalışmalarını denetleyen kıdemli bir programcı (ekip lideri) altında gruplar veya ekipler halinde çalışır.

Bir programcı; veritabanları, web geliştirme, güvenlik geliştirme ve daha fazlası gibi birçok alanda uzman olabilir. Programlama becerilerine ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak, uygulama programcıları, sistem programcıları, yapay zeka ve makine öğrenimi mühendisleri veya oyun programcıları olarak uzmanlaşmayı seçebilirler.

Yetkili bir aşçının bir tarifi gerçekten harika bir yemeğe dönüştürebilmesi gibi, programcılar da diğer insanlardan alınan fikirleri tercüme eder ve bunları temiz ve verimli koda dönüştürür. Programcıları, yazılım geliştirme sürecinin teknisyenleri olarak düşünün.

Geliştirici

İş sorumlulukları arasında kod yazmayı içerir, ancak aynı zamanda proje / yazılım geliştirme sürecinin diğer birçok yönüne de katkıda bulunurlar. Kodlamanın yanı sıra, geliştiricilerin görevleri genellikle şunları içerir:

 • Yazılım Tasarımı
 • Geliştirme
 • Araştırma
 • Belgeleri ve özellikleri yazma
 • Bakım
 • Test yazılımı
 • Çekirdek uygulama
 • Analiz

  Temel olarak, bir geliştirici her şeyden önce bir programcıdır, ancak projenin diğer yönleri için daha geniş sorumluluk alanı vardır.

  Bir programcı kendine güvenen bir aşçıysa, geliştirici daha çok profesyonel bir aşçıya benzer. Sadece yüksek standartlarda yemek pişirmekle kalmazlar, aynı zamanda yaptıkları şeye daha yaratıcı ve kavramsal bir yaklaşım da benimseyebilirler. Bu, hedef pazarlarının ne istediğini bulmak, bunu nasıl yapacaklarına dair bir plan oluşturmak ve diğer aşçılara verebilecekleri bir dizi talimat üretmek anlamına gelir. Şefler bunu restoranlar için yapar ve geliştiriciler bunu programcılar için yapar.

  Hâlâ net değilseniz, bir programcı ile geliştirici arasındaki en önemli fark, işlerinin kapsamıdır. Programcılar, yaptıkları işte yetkin olmakla birlikte, bir geliştiriciye kıyasla daha sınırlı bir çalışma kapasitesine sahiptir. Bir geliştirici tam proje kapsamına dahil olurken, bir programcı genellikle kodlama ile sınırlıdır.