Bir geliştirici ve bir programcı, tüm yazılım geliştirme süreci için hayati öneme sahiptir, ancak ikisi arasında farklılık gösteren sorumluluktur. Şöyle ele alalım, geliştirici, bu resmin boyanmasını isteyen bir kişi tarafından tanımlanan soyut bir resmi alan kişidir. Söz konusu resmi temin etme sorumluluğunu geliştiricinin omuzlarına yüklerler. Bir programcı, fırçalı bir ressamdır ve görüntüye hayat verirken, geliştirici bu resmi hayata geçirmeleri için onlara rehberlik eder.

Programcı

Bir programcının işi kod yazma, test etme ve hataları gidermeyi içerir.

Bir programcı, bir tasarımı bir bilgisayarın izleyebileceği talimatlara dönüştürür. Bu talimatlar, birçok programlama dilinden biri kullanılarak kodlanmıştır. Genellikle Java, C #, PHP, Oracle, SQL Server, JavaScript vb. Dahil olmak üzere bu dillerden birkaçını bilirler.

Uzman programcılar tek bir programlama türüne odaklanır. Genel programcılar birçok yazılım türü için kod yazar.

Tipik olarak, programcılar, çalışmalarını denetleyen kıdemli bir programcı (ekip lideri) altında gruplar veya ekipler halinde çalışır.

Bir programcı; veritabanları, web geliştirme, güvenlik geliştirme ve daha fazlası gibi birçok alanda uzman olabilir. Programlama becerilerine ve uzmanlık alanlarına bağlı olarak, uygulama programcıları, sistem programcıları, yapay zeka ve makine öğrenimi mühendisleri veya oyun programcıları olarak uzmanlaşmayı seçebilirler.

Yetkili bir aşçının bir tarifi gerçekten harika bir yemeğe dönüştürebilmesi gibi, programcılar da diğer insanlardan alınan fikirleri tercüme eder ve bunları temiz ve verimli koda dönüştürür. Programcıları, yazılım geliştirme sürecinin teknisyenleri olarak düşünün.

Geliştirici

İş sorumlulukları arasında kod yazmayı içerir, ancak aynı zamanda proje / yazılım geliştirme sürecinin diğer birçok yönüne de katkıda bulunurlar. Kodlamanın yanı sıra, geliştiricilerin görevleri genellikle şunları içerir:

  • Yazılım Tasarımı
  • Geliştirme
  • Araştırma
  • Belgeleri ve özellikleri yazma
  • Bakım
  • Test yazılımı
  • Çekirdek uygulama
  • Analiz

Temel olarak, bir geliştirici her şeyden önce bir programcıdır, ancak projenin diğer yönleri için daha geniş bir sorumluluk kapsamına sahiptir.

Bir programcı kendine güvenen bir aşçı gibiyse, geliştirici daha çok profesyonel bir aşçıya benzer. Sadece yüksek standartlarda yemek pişirmekle kalmaz, aynı zamanda yaptıkları şeye daha yaratıcı ve kavramsal bir yaklaşım da benimseyebilirler. Bu, hedef pazarlarının ne istediğini bulmak, bunu nasıl yapacaklarına dair bir plan oluşturmak ve diğer aşçılara verebilecekleri bir dizi talimat üretmek anlamına gelir. Şefler bunu restoranlar için yapar ve geliştiriciler bunu programcılar için yapar.

Bir Programcı Olarak Excel Nasıl Yapılır

Bunlar, bu makaleyi okumak için bonus. Bilgisayar bilimlerinde güçlü bir temel bilgiye sahip olmanın yanı sıra, bir programcı net, mantıksal kod yazmayı bilmelidir. Ek olarak, verimli bir programcı olarak öne çıkmak için, başkalarının kodunu okuyup düzenleyebilmelisiniz. Mevcut kodu gözden geçirmek size neyin işe yarayıp neyin yaramadığını anlama fırsatı verir: başka birinin uygulamasını güncellerken değerli olan içgörü. Başka bir programcının kodunu okumak da sizi yeni diller öğrenmeye ve birden çok dilin nasıl etkileşim kurduğunu görmeye teşvik edebilir.

İyi bir programcının hata ayıklama becerisine sahip olması çok önemlidir. İşlevsel olmayan bir yazılım varsa bu önemli hale gelir, bu durumda programcının sorunun kökenine kadar geri gitmesi gerekecektir. Bu beceriler, bir programcının bir akış belgesi oluşturmasına yardımcı olabilir. Akış belgeleri, programcıların kodu tamamen değiştirmek yerine kodu araştırmasına ve belirli sorunu bulmasına yardımcı olur.

Teknik yönden ayrı olarak, bir programcı güçlü bir takım oyuncusu olmalıdır. Başarısızlıkla karşılaştıklarında iyimser kalmalılar ve sorunları araştırmayı seviyorlar: harika programcılar hatalarından ders çıkarabilir ve zanaatlarını sürekli geliştirebilirler. 

Geliştirici Olarak Excel Nasıl Yapılır

Her başarılı geliştiricinin iyi bir programcı olması gerekir. Geliştirici olmak istiyorsanız, kodu nasıl okuyup yazacağınızı anlamalısınız. Yetenekli programlama, geliştirici olmanın ön koşulu olan bir sanattır. Bir yazılım geliştiricisinin on yıldan fazla deneyimi olsa bile, yetkinliğini korumak için kodlama pratiği yapmaya devam etmesi gerekir.

Her geliştiricinin hangi kod dillerini bilmesi gerektiğini bilmekle ilgileniyorsanız, bazı önerilerimiz var. Bir geliştirici olmak istiyorsanız, kesin veya mükemmel çözümü bulmayı hedeflememelisiniz; yok. Bunun yerine, istediğiniz hedefe olabildiğince çabuk yaklaşmaya odaklanın. İş yeri dışında kişisel projeler üstlenerek becerilerinizi geliştirirseniz, daha hızlı, daha verimli bir programcı olursunuz. Son olarak, deneyime rağmen, verimli bir geliştirici, kaynak kodunu doğrulamadan üçüncü taraf kitaplıklarını körü körüne kullanmaktan kaçınmalıdır.

Kodlama becerilerinin yanı sıra, bir geliştiricinin proje yönetimi becerileri ve sosyal becerilerle de donatılması gerekir. Ayrıca, geliştirme becerilerinizi geliştirmek için oyunlar geliştirmelisiniz.

Programcı vs Geliştirici

Hâlâ net değilseniz, bir programcı ile geliştirici arasındaki en önemli fark, çalışma kapsamlarıdır. Programcılar, yaptıkları işte yetkin olmakla birlikte, bir geliştiriciye kıyasla daha sınırlı bir çalışma kapasitesine sahiptir. Bir geliştirici tam proje kapsamına dahil olurken, bir programcı genellikle kodlama ile sınırlıdır.