2020'de No Man's Sky'a korku temalı ve mekanik kıyafetlerin eklenmesi ile  çok oyunculu platform olmak üzere bazı eklentiler eklendi . Ancak bugün bilim kurgu sanal alanı, daha fazla bitki ve hayvan yaşamı ve keşfedilecek büyük dağlar ve okyanuslar gibi yeni özelliklerle oyundaki çeşitliliği ikiye katlamayı hedefliyor.Güncelleme bugün tüm platformlarda ücretsiz olarak yayınlandı ve No Man's Sky için büyüyen büyük yıllık güncellemeler listesinin sonuncusu .

Hello Games'ten Sean Murray, "Önceki yıllarda VR veya çok oyunculu veya hikaye ekleme gibi şeyler yaptık " diyor. "Bu yıl oyunun bazı temellerini yeniden gözden geçirme zamanının geldiğini düşündük."

Murray'e göre Origins güncellemesi, stüdyonun bir süredir yapmak istediği bir şey; No Man's Sky için yapılan birçok güncelleme ve genişletmeye rağmen , temel evren lansmandan bu yana büyük ölçüde aynı kaldı. "O zamandan beri oyunu çok güncelledik, ancak aslında bu evren oldukça durağan kaldı" diyor. "Arazi, bitkiler, yaratıklar, gördüğünüz şeyler, bunlar büyük ölçüde aynı kaldı."

Peki güncellemede aslında farklı olan nedir? Murray bunu şöyle açıklıyor.Gördüğünüz çeşitliliği artırdık, umarım ikiye katladık; işin matematiği bu, ama umarım böyle hissettiriyor. Yeni  görülecek birçok yeni manzara, daha fazla flora ve fauna var ve umarım gezegenleri keşfetmek gerçekten taze ve yeniden yeni olacaktır. Ancak daha önce teknik düzeyde yapamadığımız şeyleri de yaptık. Dağlar birkaç kilometre uzunluğunda olabilir, okyanuslar daha derin, mağaralar fazla derin, uçurumlar daha geniş olabilir. Yıldırım ve meteor fırtınaları ve lav ve yanardağlar gibi hava durumu sistemleri ekledik. Burayı keşfetmek için daha ilginç bir yer haline getirmeye çalıştık ve umarız oyunun oynanışını da etkiledi. Bu şeyler oyunu oynama şeklinizi değiştirir.

Güncelleme yaklaşık 18 aydır çalışmaktadır. Murray'e göre, en büyük zorluklardan biri, oyunu şu an olduğu gibi bozmadan deneyimin bu temel yönlerini değiştirmekti. Oyuncular, No Man's Sky'da bazı inanılmaz şeyler inşa ettiler ve stüdyo, topluluğun yaptığı tüm çalışmaları yok etmek istemedi. “İnsanların oyunda gerçekten zevk aldıkları şeyleri nasıl koruyabiliriz ve inşa ettikleri şeyleri nasıl koruyabiliriz, aynı zamanda onların altındaki evreni nasıl tamamen değiştirebiliriz? İnsanlar hala evde yaşarken temelleri yeniden yapıyor. "

Hello Games, 2016'da piyasaya sürülmesine rağmen No Man's Sky'ın bugün hiç olmadığı kadar popüler olduğunu söylüyor . Bunun bir kısmı, yaklaşık 1 milyon yeni oyuncu ekleyen Xbox Game Pass gibi yeni platformlarda yayınlamakla ilgili. Ancak Murray'e göre, devam eden başarının büyük bir nedeni, stüdyonun güncellemelere yaklaşma şeklindeki değişiklik.

"Başlangıçta, oyun başladığında oyunu gerçekten düzenli olarak güncellemek isterdim" diye açıklıyor. "Lansman bizim için gerçekten yoğun ve çılgıncaydı ve çok fazla inceleme altındaydık ve bu yüzden çok sayıda küçük güncelleme yapmak uygunsuz görünüyordu. Ortaya koyduğumuz her şeyin gerçekten etkili olması gerektiğini biliyorduk. "