Blockchain'in 2020 yılı verilerine göre küresel pazarda hacmi 20 Milyar $'ı geride bırakırken her geçen gün büyüyen bu sektörde bir developer olmak isteyebilirsiniz.

Bu arada bir yanlış anlaşılmayı düzeltmek istiyorum, Blockchain sadece Bitcoin ile ilgili değil, bundan çok daha büyük bir şey ve teknoloji dijital dünyanın işleyişinde daha güvenli ve verimli bir şekilde devrim yaratıyor. 

Blockchain Uzmanları için büyüleyici kariyer fırsatları sunan Samsung , IBM , Capgemini gibi çeşitli BT devleri var ve değerli ve başarılı bir kariyer yapmak için bir Blockchain Geliştiricisi olmayı düşünebilirsiniz !!

Öncelikle şu soruya hep birlikte bir cevap arayalım: Blockchain Developer Kimdir?

Blockchain Geliştiriciler, Blockchain protokollerini tasarlamaakıllı sözleşmeleri yatarma vb.  görevleri üstlenen kişilerdir. Bu arada, Blockchain teknolojisi her ama her işlemin kayıtlarını dağıtılmış veritabanı ile ilgilidir dünya çapındaki bilgisayar sistemleri ağında dağıtır ve kayıt altına alır. Ayrıca, Blockchain Geliştiricileri büyük ölçüde iki türe ayrılabilir: Blockchain Software Developer ve Core Blockchain Developer. 

Her iki profilin rollerine ve sorumluluklarına bir göz atalım :  

Core Blockchain Developer:

 • Blockchain protokollerini ve konsensüs protokollerini tasarlayın.
 • Ağ mimarisini tasarlar ve izler
 • Çeşitli blok zinciri özelliklerini ve işlevlerini vb. uygular.

Blockchain Yazılım Developer:

 • Blok zinciri entegrasyonu için API'ler geliştirir
 • Merkezi Olmayan Uygulamaların back-end veya front-end geliştirir
 • Akıllı Sözleşmeler vb. geliştirir ve uygular

Şu an itibariyle, Blockchain Developer iş profilini tanımladık. Şimdiki sorumuz şu  - Bir Blockchain Geliştiricisi olarak başarılı ve değerli bir kariyer nasıl yapılır?  bu soru ile yola çıkarak  Blockchain Geliştiricisi olmak için takip etmeniz gereken yol haritasının tamamını inceleyelim:

1-) Akademik Eğitim 

Teknoloji ve Yazılım dünasında her ne kadar diplomanın bir önemi yok gibi anlayış hakim olsa da küresel anlamda büyük şirketlerin önceliği diploma veya eş değer anlamında akademik bir eğitim aldığını gösteren sertifikalar çok önemlidir. Başarılı bir kariyer için mutlaka temelede iyi bir eğitim almış olmak gereklidir ve bu eğitimi belgelendirmek önem taşır. 

Bununla birlikte, bir Blockchain Geliştiricisi olmak için belirli bir akademik geçmişe sahip olmak zorunlu değildir, ancak temelleri anlamanıza yardımcı olacak ve Blockchain Teknolojisini etkili bir şekilde öğrenmek için temelinizi atacaktır.

2. Gerekli Teknik Becerilerle Uzmanlaşın

Blockchain Geliştirme Alanına girmeden önce, birkaç önkoşul teknik beceriyle yetkin olmanız gerekir. Şu teknik becerilere bir göz atalım:

 • Programlama Dilleri: Bir Blockchain Geliştiricisi olmak için programlama kavramlarını (özellikle OOP kavramlarını) öğrenmeniz gerekir. Programlama dillerinin sağlam bilgisi, blok zinciri ve diğer çeşitli görevler için uygun uygulamaları geliştirmenize yardımcı olacaktır. Java , C ++ , Python vb.Programlama dillerini tercih edebilirsiniz.
 • Veri Yapıları: Programlama dillerinin yanı sıra, Veri Yapısı kavramlarına da hakim olmanız gerekir. Veri Yapıları, değişmez ve verimli sistemi geliştirmek için Blockchain Geliştiricileri tarafından kullanılır. Bağlantılı listeler , ikili ağaçlar , yığın , karma , grafikler ve çok daha fazlası gibi çeşitli veri yapılarını tam olarak anlamanız gerekir.
 • Veritabanları ve Ağ Oluşturma: Ayrıca, Blockchain Geliştiricinizin yolculuğuna başlamak için Veritabanları ve Ağ oluşturma kavramları hakkında bazı temel bilgilere sahip olmanız gerekir. Dağıtılmış sistemlerin mekanizmasını ve Blockchain Geliştirme için diğer önemli kavramları anlamanıza yardımcı olacaktır.
 • Kriptografi: Kriptografi, bir Blockchain Geliştiricisi olmak için sahip olunması gereken teknik becerilerden biridir. Dijital imzalar , karma işlevler , RSA algoritması ve daha pek çok şeygibi çeşitli Kriptografik kavramlar hakkında bilgi sahibi olmanız gerekmektedir.
 • Üstelik bunların dışında teknoloji becerileri dışında, aşina olmak için gerekli konum web tasarımı ve geliştirme yanlısı Cess o Blockchain Geliştirme çekirdek yönlerinden biridir olarak ve vb API'leri taşıma, Dapps geliştirirken size yardımcı olacaktır.

  3. Blockchain'in Temellerini Anlayın

  Önkoşul teknik becerilerle işiniz bittiğinde, artık Blockchain Teknolojisinin temellerini anlamanız gerekiyor. Çalışması, uygulamaları vb. Gibi ayrıntılı olarak blok zinciri teknolojisi hakkında bilgi sahibi olmanız gerekir . Blockchain mimarisi hakkında sağlam bir bilgiye sahip olmanız ve ConsensusHash functionsDistributed ledger technology gibi kavramları anlamanız gerekir. Ayrıca ihtiyacınız olan Bitcoin hakkında ve public and private approachesDecentralization, gibi diğer önemli kavramları öğrenmek için, ve daha fazlası. Blockchain teknolojisini net bir şekilde anlamak için öğreticiler, dergiler, eğitimler ve oturumlar gibi çeşitli çevrimiçi ve çevrimdışı kaynakları tercih edebilirsiniz.  

  4. Cryptonomics hakkında bilgi edinin

  Şimdi Blockchain Geliştirmeye girmek için başka bir önemli noktaya geçelim - Crytponomics !! 'Kriptonomik' kelimesi iki terimin - Kriptografi ve Ekonomi - birleştirilmesiyle üretilir . Kripto para birimlerinin arkasındaki ekonomik kavramları ve metodolojileri anlama süreciyle ilgilenir . Cryptonomics müfredatını kapsayacak şekilde işlem ücretleri , madencilik , Bitcoin kullanarak işlem yaşam döngüsü ve çok daha fazlası gibi çeşitli önemli kavramları öğrenmeniz gerekiyor . Bununla birlikte, Cryptocurrency, tüm blockchain teknolojisinin sadece küçük bir parçasıdır, ancak blockchain'in temellerini anlamak için mekanizmasını ayrıntılı olarak anlamanız gerekir.

  5. Ethereum ve DApp'ler Hakkında Bilgi Edinin

  İşte Blockchain Geliştirmenin en önemli parçalarından biri olan Ethereum geliyor . Ethereum, akıllı protokolleri çalıştırmak için kullanılan açık kaynaklı, merkezi olmayan bir Blockchain ağıdır ve kesinti, dolandırıcılık, üçüncü taraf müdahalesi ve diğerleri gibi olağan sorunlar olmadan Akıllı Sözleşmeler ve Dağıtılmış Uygulamalar (DApp) geliştirmeye izin verir . Bu arada, Merkezi Olmayan Uygulamalar , Ethereum, vb. Gibi blockchain platformlarında geliştirilen yazılım sistemleridir. Ayrıca, EOS , Hyperledger gibi birçok ünlü platform da vardır.Blockchain için düşünülebilecek, ancak çok yönlü işlevsellikleri nedeniyle yolculuğunuza Ethereum ile başlamanız önerilir.

  6. Akıllı Sözleşmeler ve Sağlamlık hakkında bilgi edinin

  Blockchain alanının derinliklerine dalalım ve Akıllı Sözleşmeler, Sağlamlık vb. Gibi diğer gerekli kavramları öğrenelim. Konu Akıllı Sözleşmeler olduğunda, otomasyon amacıyla kullanılan protokoller veya talimatlarla ilgilenir ve üçüncü yoktur. bu işlem olayına taraf müdahalesi. Akıllı Sözleşmeler 3 ana bileşen üzerinde çalışır - Belirleyici , Sonlandırılabilir ve İzolasyon . Dahası, Solidity , akıllı sözleşmeler yazmak için kullanılan statik olarak yazılmış, yüksek seviyeli bir dildir ve büyük ölçüde JavaScript'ten etkilenir. Vyper , Simplicity gibi akıllı sözleşmeler yazmak için birkaç başka özel dil de vardır.

  7. Uygulamalı Deneyim Alın  

  Şimdi yapmanız gereken şey, Blockchain Geliştirme alanında bazı uygulamalı deneyim kazanmak olmaktır. Daha fazla deneyim kazanmak ve belirli teknoloji ve ilgili araçlar ve platformlar ile daha yetkin hale gelmek için tüm teorik öğreniminizi pratik dünyaya uygulamanıza yardımcı olacaktır. Akıllı sözleşmeler yazmak , kendi Dapps geliştirmek gibi uygulamaları tercih edebilirsiniz. Ayrıca, size gerekli kaynakları ve çevreyi hepsi orada alırsınız gibi çeşitli staj veya eğitim programları için başvurabilirsiniz. Dahası, Blockchain uzmanlarıyla bağlantı kurmak ve bazı yararlı içgörüler ve bilgiler almak için Çeşitli Forumları , Stack Exchange  gibi önerilen birkaç tartışma grubuna katılabilirsiniz .

  Ayrıca, yukarıda belirtilen beceriler ve yaklaşımlardan geçtikten sonra, IBM Blockchain Certification , Certified Blockchain Solution Architect (CBSA) vb. gibi çeşitli ilgili sertifikaları tercih edebilirsiniz. Ülkemizde de bazı sertifikalar yer yer verilmektedir. Ancak global anlamda kariyer yapmak adına bu makaleyi hazırladığımız için genel olarak o konulara değiniyorum.

  Bu sertifikalar, yalnızca öğrendiklerinizi analiz etmenize ve doğrulamanıza yardımcı olmayacaktır ama aynı zamanda belirli bir alanda çeşitli büyüleyici kariyer fırsatları yaratabilir. Dahası, bir Blockchain Developer olma yolculuğunuzu daha değerli ve kullanışlı hale getirmek için göz önünde bulundurabileceğiniz, aşağıda belirtilen en çok tavsiye edilen birkaç kitap vardır :

  • Elad Elrom'dan Blockchain Geliştiricisi
  • Phil Champagne tarafından Satoshi Kitabı
  • Don ve Alex Tapscott'tan Blockchain Devrimi
  • Bitcoins ve Blockchain'in Temelleri, Antony Lewis

  Bu, başarılı bir Blockchain Geliştiricisi olmak için izlemeniz gereken eksiksiz bir yol haritası . Bununla birlikte, bir Blockchain Profesyoneli olmanın kariyer yolu o kadar kolay değildir ve sizin tarafınızdan çok fazla özveri, sıkı çalışma ve tutarlılık gerektirir . Ancak, Blockchain Teknolojisinin hızlı büyümesi göz önüne alındığında, Blockchain Geliştiricilerinin kariyer kapsamı çok büyüleyici ve parlak görünüyor.

  Kariyerinizde başarılar....