Sağlık Bakanlığı'nın korona virüs ile mücadele kapsamında geliştirdiği Hayat Eve Sığar uygulamasına yeni İhbarda bulun özelliği eklendi.Hayat Eve Sığar Mobil Uygulaması koronavirüsün ülkemizde görülmeye başladığı zamanlarda T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından vatandaşları Yeni Koronavirüsü (Covid-19) konusunda bilgilendirmek, yönlendirmek ve virüsün yayılmasını önlemek amacıyla geliştirilmişti. Bu uygulamaya zaman zaman yeni özellikler de eklendi. Seyahat etmek için HES kodu uygulaması getirilmişti. Şimdi uygulamaya 'İhbarda Bulun' özelliği eklendi.Yeni ihbarda bulun özelliği ile kurallara uymayanlar gözden kaçamayacak. Hayat Eve Sığar uygulamasına sahip olan kişiler, ihbarda bulun özelliğini kullanarak kurallara uymayanları ihbar edebilecek.İhbarlara fotoğraf eklenebiliyor.

İhbar edersem ad soyisim gibi bilgilerim paylaşılır mı?gibi düşünüyorsanız . Fakat bu konuda uygulamanın güzel bir yanı var. İhbar kayıtlarında kişisel bilgileriniz 3. kişilerle paylaşılmayacak. Yani şikayette bulunduğunuz kişi veya kurum sizin kişisel bilgilerinizi öğrenemeyecek.

Uygulamanın ana ekranında yer alan ihbarda bulun sekmesini kullanmak yeterli. Burada başlık ,işletme adı, açıklama, adres gibi gerekli yerleri doldurarak, ihtiyaç halinde fotoğraf da ekleyerek dikkatsiz davranan, kurallara uymayan kişileri veya kurumlar ihbar edilebilirsiniz.