Kodlama kelimesini birçok kez duydunuz, ama kodlama tam olarak nedir? Muhtemelen bilmiyor olabilirsiniz. Bizde bu makalemizde kodlama nedir? bu konu hakkında bilgi verelim istedik.

Kodlama, bilgisayar yazılımları, uygulamaları ve web siteleri oluşturmamızı mümkün kılan şeydir. Tarayıcınız, işletim sisteminiz, telefonunuzdaki uygulamalar, Facebook ve şu an bu yazıyı okuduğunuz web sitemiz kısacası dijital dünyada var olan her şey kodla yapılmıştır.

Örneğin Python dilinde yazılmış basit bir kod örneği:

Print 'Hello, world!' Merhaba, dünya!' Metnini 'yazdır'

Kodlamayı Öğrenmenin Faydaları

Kodlamayı öğrenmenin birçok faydası vardır. İster sektörde bir kariyer arıyor olun, ister yeni bir hobiye başlıyor olun ya da sadece teknolojiyi anlamak istiyor olun kodlamanın pek çok faydasını görebilirsiniz.

Kodlamayı öğrenmek, yapamayacağınız pek çok şeyi yapmanızı sağlar. Bunlar arasında kendi web sitenizi yapmak, kariyer kodlayıcı olmak ve hatta bir teknoloji işi başlatmak yer alır. En önemlisi, dünyanızı şekillendiren teknolojiyi anlamış olursunuz.

Gelecekte web'in bizi nereye götüreceğini kim bilebilir? Belki bir 10 yıl sonra her insanın kendi web sitesi olacak. Kesin olan bir şey varsa, o da bir web sitesinin bugünlerde sahip olunması gereken çok değerli bir şey olmasıdır.

Bir işletmeniz varsa, internette yer almanız şarttır. Örneğin, becerilerinizi potansiyel işverenlere satmak için kişisel bir blog veya portföy sitesi oluşturabilirsiniz.

Tabii ki, bir web sitesi oluşturma ve sürdürme beceriniz, tüm web sitelerinin üzerinde çalıştığı kod olan HTML ve CSS kodunu öğrenmediğiniz mümkün değildir.

Kariyer Kodlayıcısı Olun

Kariyer değişikliği mi arıyorsunuz? Mütevazı bilgisayar programcısı, muhtemelen piyasadaki en küçümsenen mesleklerden biridir. Kodlayıcılara olan talep beklenenin çok üzerindedir, bu nedenle iş bulmakta sorun yaşamazsınız.   

Sonuç olarak toparlayacak olursak kodlama geleceğin mesleği gibi görünüyor olsa da aslında bilgisayar ve internetin var olduğu günden bu zamana kadar her zaman gözde ve yapılması gerekli olan mesleklerden bir tanesidir.