Yazılımcıların hayatları masa başında geçiyor. Zamanının büyük bir bölümünü böyle geçiren kişilerin ise çalışırken öğrenebilmesi onlar için büyük bir avantajdır.

Peki, internet başında çok zaman geçiren bir kişi oynarken aynı zamanda kodlamayı nasıl öğrenecektir.

Daha net bir şekilde aydınlatabilmek için biraz daha derinlemesine açıklama yapacak olursak çalışmak için yalnızca bir tarayıcıya ihtiyaç duyan oyunlar da bu kategori içerisine girer.

Bundan 20 yıl önce tarayıcı tabanlı olarak çalışan oyunların büyük bir bölümü flash tabanlıydı bugün güncel versiyonları ise HTML5 tabanlı. Java kodları ve plug-inler yardımıyla çalışan oyunların en önemli özellikleri ise hızlı olmaları. Yazımızın ana konusuna dönecek olursak tüm zamanlarını bilgisayar başında geçirmek zorunda olanların eğlenirken kodlamayı öğrenebilecekleri birtakım oyunlar var. Bu oyunlar ise şöyle belirtebiliriz.

CodeCombat

CodeCombat HTML5 tabanlı oyunlar arasında yer alıyor. Bu oyunu oynarken aynı zamanda kodlamayı da öğrenebiliyorsunuz.

Oyunun konusuna baktığımızda bir kahramanı yönetiyor ve farklı mecralarda başarılı olmaya çalışıyorsunuz. İlk bölüm basit kodlamalardan oluşuyor ve oyun boyunca ilerledikçe kazanmış olduğunuz deneyimlerle kahramanınızı da geliştiriyorsunuz.

Code Hunt

Microsoft tarafından geliştirilmiş olan HTML temalı bir oyun. Bilim kurgu niteliğindeki bu oyunda bir kod avcısı olarak size sunulan kodu önce tamir ediyorsunuz sonra sonucu elde ediyorsunuz. Oyunda bölüm boyunca kodlarla boğuşarak ilerliyorsunuz. Code Hunt isimli bu oyun java ve C# dillerini destekliyor.  

CodinGame

Yazılım alanında kendisini daha fazla geliştirmek isteyen bir yazılımcı için zorlu mücadelelere girdiği eğlenirken de becerilerini geliştirdiği bir oyun.  PHP, C ve JavaScript’in de aralarında yer aldığı 20’den fazla programlama dilini destekliyor.  

Screeps

İnternet üzerinde binlerce kişinin aynı anda oynayabildiği bir oyun olan Screeps JavaScript’le uğraşan yazılımcılar için oldukça faydalı. Strateji oyununda Creeps denilen üniteleri kontrol ederek maden kaynaklarını yönetebiliyor ve arazinizi kurabiliyorsunuz. Binlerce kişiyle oyunu aynı anda oynadığınızı düşünürseniz oyun hem keyif verici hem de sizin yazılımınızı geliştiren bir düzeyde.

Yazılımı bir oyun şeklinde geliştirmek istediğinizde bu oyunlar sayesinde kendinizi daha fazla eğitebilirsiniz.