Migren dünya çapında 1 milyar insanı etkiliyor. Dünyadaki en yaygın 3. ve en çok sakat bırakan 6. hastalıktır. Sıradan bir baş ağrısından daha kötü. Ataklar genellikle 4 ile 72 saat arasında sürer. Migreni olan veya geçiren her kimse, katlanmak zorunda kaldıkları acıyı ve bu nedenle yapmak zorunda oldukları fedakarlıkları bilir. Migreni yönetmek kolay değildir. Yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmek ve ayarlamak zorunda kalıyorsunuz. Sonsuza dek yok olması için alabileceğin bir hap yok. Bu yazıda migrenimi yönetmek için yaptığım dört şeyi ele alacağım.

NOT : Sorumluluk Reddi! Ben tıp profesyoneli değilim, bu yüzden bunu biraz tuzla al. Bunlar benim için işe yaradı, ancak sizin için işe yaramayabilir. Tıbbi bir tavsiye arıyorsanız, doktorunuzla konuşmak iyi bir fikirdir.

Bolca Su İçmek Gerek

Hidratlı kalmak, migreninizi yönetmede önemli bir faktördür. Her gün en az 2 litre (~ 8,5 su bardağı) su içmeyi hedeflemelisiniz. Sadece daha az baş ağrısı çekmeyeceksiniz, aynı zamanda daha az ağrılı olacaktır. Masanızda daima bir cam şişe bulundurun ve yudumlayın. Bunun için bir alışkanlık oluşturmalısın. Ayrıca bol su içmenin sağlığınız için iyi olduğu bilinen bir gerçektir. Migreninizin olması, su içmeye başlamanızın nedeni olmak zorunda değildir.

Zencefil Çayı Gerçekten İyi

Suyun yanında bir bardak zencefil çayı da içiyorum. Her zaman sabahları içerim ve sonra su içmeye devam ederim. Hazırlamak bir acele değil. Bir litre suyu kaynatıp büyük bir kavanoza aktarıyorum ve üzerine dilimlenmiş taze zencefil ekliyorum. Sonra kavanozu frigde tutarım ve her sabah tüm kavanozun içinden geçene kadar bardağımı doldururum. Sonra tekrar yaparım. Ne olduğundan emin değilim ama daha az baş ağrısı çekmeme yardımcı oluyor.

Kaliteli Uyku

Yeterince almak, ancak çok fazla uyumamak sadece migreniniz için iyi değildir. Aynı zamanda hayatınızı ve zihinsel performansınızı iyileştirir. Biz yazılım mühendisleriyiz. İşimizi beynimizle yapıyoruz ve bazen aşırıya kaçma eğilimindeyiz. Bu yüzden beynimizi dinlendirmek ve yeterince uyumak çok önemlidir. Bu kuralı takip etmediğimde, büyük olasılıkla migren krizi geçireceğim. 8 saat uyuduğumdan emin olmak için bir rutin uygulamaya başladım.

Sıkı bir rutini sürdürmek

Sıkı bir rutini sürdürmenin daha az baş ağrısına sahip olmada büyük bir rol oynadığını fark ettim. Üniversitedeki ilk yıllarımda günlük bir rutinim yoktu. Gün boyu uyuyordum ve gece boyunca kod yazıp oyun oynuyordum. İşte o zaman güçlü baş ağrıları yaşamaya başladım. Haftada birçok saldırıya uğradım. Bu yaşam tarzı eğlenceliydi, ancak sık sık saldırılar kendimi sıraya koymamı sağladı, çünkü dayanılmaz olmaya başladı. Bugün, kolay ama katı bir rutini takip ediyorum ve her üç ayda bir neredeyse sıfır saldırı yapıyorum. İşte rutinim:

  • Sabah 8'de uyan
  • İlk espressomu sabah 8: 30'da iç
  • İşime sabah 9'da başla
  • Sabah saat 11: 00'de kahvaltı yapın
  • Öğleden sonra 2'de ikinci espressomu iç
  • Günüm hakkında git
  • Gece yarısından önce yatağa git

Rutin öğleden sonra 2'de durur. Bundan sonra ne kadar çalıştığım önemli değil. Saat 22: 00'ye kadar kodladığım ve hala bir saldırıya uğramadığım günler oldu. Yani benim durumumdaki zihinsel aktivite seviyesi migreni etkilemiyor gibi görünüyor.

Anahtar, özellikle sabahları rutinimi takip etmektir. Sabah kahvemi özlersem veya daha erken veya geç kalkarsam, o gün büyük olasılıkla migrenim olabilir. Alkol içmiyorum ama ne zaman yapsam ertesi gün başım ağrıyor, bu yüzden uzak durma eğilimindeyim.

Sonuç

Migrenler eğlenceli değildir. Bunları yönetmek zor olabilir ve bunu kolaylaştırmak için yaşam tarzınızı ve alışkanlıklarınızı değiştirmeyi gerektirir. Araştırma ve deneylerle bu dört şeyin benim için harikalar yarattığını görüyorum. Kesin bir formül yoktur ve bu şeyler sizin için işe yaramayabilir. Ancak genel olarak sağlıklı yaşamaya çalışın, bol su içip yeterince uyuyun.