Apple, iPad Pro'dan daha güçlü bir işlemciye ve yolda fotoğraf ve video düzenleme gibi görevleri gerçekleştirmek için yeterli beygir gücüne sahip bir iPad Air'i tanıttı.

Merkezi California, Cupertino'da bulunan şirket, Salı günü iPad ürün serilerine ve Apple Watch'a odaklanan sanal bir etkinlik düzenledi. iPad Air ile birlikte Apple , sekizinci nesil iPad'i piyasaya sürdü .

Yeni iPad Air, 10.9 inç ekrana ve Apple'ın en hızlı işlemcisi olan A14'e sahip. Mart ayında tanıtılan iPad Pro, daha eski bir işlemciye ve yeni Air'den 200 dolar daha yüksek bir başlangıç ​​fiyatına sahip. Her iki iPad de muhtemelen yaratıcı alanlardaki işçilere hitap edecek.

iPad Air'in yeni USB-C bağlantı noktası, geçen yılki iPad Air'de Lightning konektörüne göre on kat artışla 5 GBps'ye kadar aktarım hızlarını destekliyor. Daha hızlı veri hızı, kameralardan ve diğer cihazlardan veri indirirken kullanışlıdır.

İPad Air, üst düğmesinde yerleşik bir kimlik doğrulama sensörüne sahiptir. Tablet, yerleşik bir izleme dörtgenine sahip Apple'ın Magic Keyboard'unu destekler. En son Air'den önce klavyeyi yalnızca iPad Pro destekliyordu.

Apple, iPad Air'i ABD'de 599 $'lık bir başlangıç ​​fiyatıyla Ekim ayında piyasaya sürmeyi planlıyor. Türkiye satış rakamları ise henüz netleşmedi. 

Apple'a göre sekizinci nesil iPad, 10,2 inç ekrana sahip ve geçen yılki modelden % 40 daha hızlı . Tablet, daha önce yalnızca iPad Air ve Pro ile çalışan Apple Pencil kalemini destekler. Cuma günü satışa sunulacak yeni iPad, ABD'de eğitim kurumları için 329 $ veya 299 $'a mal olacak.

En yeni iPad'ler önceki nesillere göre daha yetenekli olsalar da, video veya grafik departmanları olmayan işletmelere hitap etme olasılığı düşüktür. Ofis çalışanları için üretkenlik uygulamalarıyla uyumluluk, en güçlü işlemciye sahip olmaktan daha önemlidir.

Gartner analisti Mikako Kitagawa, "İş-kullanıcı perspektifinden iPad'de 'wow' duyurusu görmedim," dedi. Devamında sie "iPad, dizüstü bilgisayarın yerine geçmeyecek ."

En son iPad tanıtımları, iPad OS 14 ve iOS 14'ün yayınlanmasından bir gün önce geldi . Her iki yeni işletim sistemi de Apple'ın mesajlaşma uygulaması Mesajlar için iyileştirmeler içeriyor. Uygulama artık grup iletişiminde daha fazla esneklik sağlıyor, kullanıcılar artık belirli bir mesajdaki kişileri etiketleyebiliyor, bir grup mesajlaşma oturumunun bir üyesiyle doğrudan iletişim kurabiliyor ve yalnızca bahsedildiğinde bildirim alabiliyor.

Yeni iPad işletim sistemi, Apple Pencil'ın kullanışlılığını da artıracak gibi görünüyor. Kullanıcılar artık el yazısıyla yazılan notları diğer uygulamalarda yazılı metin olarak yapıştırabilir ve herhangi bir metin alanına el yazısı girişlerini yazabilir. Yeni işletim sistemi ile, kalemle bir kelimeyi karalamak onu silerken, bir kelimeyi daire içine almak daha da kolaylaşacak.