Baykar tarafında geliştirilen türk mühendislerinin tasarlayıp ürettiği Cezeri ,ilk uçuşunu başarıyla tamamladı.

Baykar Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar yönetiminde gerçekleştirilen Cezeri Uçan Araba'nın uçuş testleri 11 Eylül 2020 Cuma günü başladı.

İlk testlerde güvenlik halatlarına bağlı olarak havalanan Cezeri, 14 Eylül 2020'yi 15 Eylül 2020'ye bağlayan gece güvenlik halatlarıyla yapılan test uçuşlarının başarılı ilerlemesi üzerine halatsız olarak uçuşa geçti.

Tamamen otonom olarak uçan  akıllı uçuş sistemine sahip olan Cezeri Uçan Araba aynı gece yapılan iki farklı uçuşu başarıyla tamamladı.

CEZERİ’nin teknik özellikleri

BLDC özellikli elektrikli motorun ürettiği güç ile dönen 8 adet pervaneye sahip CEZERİ, gücünü ise yeniden şarj edilebilir lityum iyon bataryalardan alıyor. Aracın şu anda ne kadar hıza ulaştığı konusunda bir açıklama bulunmuyor, ancak firmanın iddiasına göre gelecekte saatte 100 km hızı geçeceği düşünülüyor. Ayrıca testlerde 10 metreye kadar çıkan uçan araba gelecekte 2000 metre irtifada seyir halinde olacak. 1 saat boyunca havada kalması beklenen CEZERİ’nin özellikle şehir içindeki yoğun trafiği önemli ölçüde azaltacağı düşünülüyor.