• 0

Yazılım ve Girişimcilik Üzerine

1 yıl önce , Okuma süresi 4 dakika.

Yazılım ve Girişimcilik Üzerine
Yazılım ve girişimcilik , aslında buna yazılım girişimciliği de denebilir. Bu iki kavram bir arada kullanıldığında şu anda dünyada neredeyse herkesin kullandığı Facebook , İnstagram , Pinterest , Spofity vb.. Uygulamalar orataya çıkıyor. Tabi çok ama çok değerli olan şirketler.

Yazılım girişimciliğinin amacı bir ürünü veya hizmeti gerçek kullanıma sokmaktır. Yine de bu her zaman sonuç olmayabilir. Çeşitli nedenlerden dolayı tamamlanmadan önce bir üründen veya hizmetten vazgeçebilirsiniz (nakit tükenirse, rakipleriniz çok güçlü görünüyorsa vs.). Ya da ürünü tamamladınız, fakat kimse satın almak veya kullanmak istemiyor. Asıl amaç, ürününüzü veya hizmetinizi gerçek kullanıma sokmak olduğu sürece, yine de bu yazılım girişimciliği olarak adlandıracağım. Girişimciler başarılı olmadan önce çok başarısız olurlar. Ancak, asla gerçek kullanıma sokulmayacak bir hobi projesi geliştirmek, benim görüşüme göre yazılım girişimciliği olmazdı.

Yazılım girişimciliği bir işletmeyle sonuçlanmak zorunda değildir. Ayrıca yazılım girişimciliği için açık kaynak geliştirme çağrısı yaparım. Ürünü kişisel olarak dağıtmasanız bile, başkalarının da kullanabilmesini sağlayarak, amacı hala ürünü gerçek kullanıma sokmaktır.

Yazılım girişimciliği tam zamanlı bir etkileşim olmak zorunda değildir. Normal mesai saatleri içerisinde bir çalışan olarak ve boş zamanlarınızda bir girişimci olarak çalışmak mümkündür..

Bir yazılım girişimcisi ve bir yazılım geliştiricisi olmak arasındaki temel fark, kendi fikirleriniz üzerinde mi yoksa bir başkasının fikirlerinde mi çalışmanız gerektiğidir. Girişimciler genellikle bir yazılım geliştiricisi olarak tipik olarak işverenlerinin fikirlerini takip ettiği kendi ürün veya hizmet fikirlerini takip eder..

Bir yazılım girişimcisi ve bir yazılım geliştiricisi olmak arasındaki bir diğer önemli fark, girişimci olarak sizin en son problem çözücüsünüz olmanızdır. Projenizin problemleri ne olursa olsun, başka kimse çözemezse, size geri döner. Bir çalışan olarak, çözemediğiniz bir probleminiz varsa, genellikle hiyerarşiyi giderebilir ve başkasıyla ilgilenebilirsiniz.

Peki bu süreç nasıl ilerler ;

  • Bazı yazılım ürünler veya hizmetleri hakkında fikir edinmek
  • Yazılımın geliştirilmesi
  • Yazılımın test edilmesi
  • Yazılımın dağıtılması
  • Yazılımı serbest bırakmak
  • Fikrinizi test etmeniz
  • Ürün veya hizmetin pazarlanması
  • Ürün hizmetinden para kazanma

Fikir Almak

Yazılım ürünleri ve hizmetleri  ile ilgili fikirler tipik olarak bazı istek veya ihtiyaçları karşılar. Ürün ya bazı kullanıcıların sahip olduğu bir sorunu çözer ya da arzu ettikleri bir şeyi verir.

Yazılım Geliştirme

Ürünü geliştirmek, yazılım geliştiricilerin bizim için oldukça rahat olduğu bu sürecin bir parçasıdır. Ancak, kullanıcıların beğenip beğenmediğini bilmediğiniz bir ürünü geliştirirken, bazı müşterilerin sipariş ettiği bir ürünü geliştirmekten farklı bir hikaye. Farklı bir yaklaşım gerektirir. Asgari düzeyde uygun bir ürün geliştiriyor, piyasaya sürüyor ve kullanıcıların ne söylediğini görüyorsunuz.

Yazılımın Test Edilmesi

Elbette, ürün potansiyel kullanıcılara sunulmadan önce, ürünün oldukça iyi çalışması gerekir. Ancak, ürünün doğasına bağlı olarak, ilk andan itibaren mükemmel bir şekilde test edilmesi gerekmez. Kullanıcıların ürününüzü gerçekten istediğini öğrendikten sonra, işleminiz için daha fazla test yapmalısınız. Kullanıcılar ürününüze güvenmeye başladığında, kusursuz çalışmasını beklerler.

Yazılımı Dağıtma

Yazılımın bazı sunucularda çalışması gerekiyorsa (örneğin bir web uygulaması veya başka bir barındırılan ürün), yazılımı geliştirilip test edildikten sonra dağıtmanız gerekir. Daha büyük bir şirkette bunu yapacak başka birisine sahip olabilirsiniz, ancak küçük bir başlangıçta, bir geliştirici olarak büyük olasılıkla konuşlandırmaya dahil olacaksınız.

Yazılımı Serbest Bırakma

Yazılım dağıtıldıktan sonra, kullanıcılara bırakılmaya hazırdır. Bir masaüstü veya mobil uygulama olması durumunda, yazılımın kullanıcılara indirilmesi için uygun hale getirilmesi gerekir. Herkese vermeden önce, yazılımı kendilerine yanıtlarını test etmek için bir alt gruba bırakmaya karar verebilirsiniz.

Fikri Test Etmek

Yazılım yayınlandıktan sonra, yazılıma neden olan fikri test etmeye başlayabilirsiniz. Başka bir deyişle, insanların, gerçekte beklediğiniz gibi kullanıp kullanmadıklarını görmek için yazılımınızı nasıl kullandıklarını ölçmeye başlayabilirsiniz. Rakamlar, kullanıcıların beğenip beğenmediği hakkında bir fikir verecektir. Düşük angajman yazılımla ilgili bir sorun olabileceği anlamına gelir - ya da yazılımın arkasındaki fikir.

Kullanıcılar yazılımı beklediğiniz gibi kullanmıyorsa, kullanıcının ilgisini çekip çekemeyeceğini görmek için yazılımı denemeyi deneyin. Özellik ekleyin, kaldırın veya değiştirin. Özelliklere yeni isimler verin. Farklı renkler kullanın vb. Kullanıcıların gerçekte yazılımınızı nasıl kullandıklarını ölçerken her zaman.

Ürün veya Hizmetten Para Kazanma

Üründen para kazanmak, üründen biraz para kazanmanızı sağlayan bir iş modeli bulmak anlamına gelir. Uygulamalardan para kazanmanın birkaç standart yolu vardır. Bunun bir yolu, ürünün içindeki reklamları göstermektir. GMail ve Facebook'un yaptığı budur. Diğer bir gelir modeli, uygulamadan elde edilen bilgileri satmaktır. Örneğin, bunu yapan veya bunu yapan, kaç tane karakteristiği var?

Ürününüz için üçüncü bir gelir modeli tahsil edilecektir. Bu senin fikrin için başka bir test. İnsanlar ürünleriniz için para ödemeye gerçekten istekli mi? 

Neden Yazılım diye de soracak olursanız;

Çünkü Yazılım harika bir üründür. Bir sabit diskteki bitleri çevirerek ("programlama" da olduğu gibi) bir fikirle başlayabilir ve çok değerli bir ürün oluşturabilirsiniz. Yazılım evden yapılabilir. Başlamak için büyük fabrikalar gerektirmiyor. Hammadde gerektirmez. Doğada dijital olan yazılım bir kez yapıldığında çok düşük bir maliyetle neredeyse herkes tarafından kullanılabilir.

Bu yazımda sizlere yazılımcılık ile girişimciliğin etkileşimini anlattım. Umarım kafanızda bir şeyler oluşmuştur…

#Yazılım #Genel