• 0

Yazılım dünyasının vazgeçilmesi : C# gene bir bakış

10 ay önce , Okuma süresi 2 dakika.

Yazılım dünyasının vazgeçilmesi : C# gene bir bakış
1950’li yıllardan başlayıp günümüze kadar uzanan yazılım sektöründe her geçen gün yeni şeyler duymak mümkün.

Çünkü insanlık tarih boyunca işlerini kolaylaştıracak ürünler üretmeye meyilli olmuştur. Programlama ise 20. ve 21. yüzyılda insanların hayatını kolaylaştıran ürünler üretmek için kullanılan bir araç olmuştur. İşte tam bu noktada sizi C# Programlama dili ile tanıştırayım.

C# Nedir?

‘#’ karakteri, adını bir yarı ton perdesi artışına işaret eden müzikal keskin anahtardan alır. C # belirgin "keskin" olarak telaffuz edilir.

Microsoft platformunda uygulamalar geliştirmek için tasarlanmış genel bir dildir ve çalışması için Windows'ta .NET çerçevesini gerektirir. C#, gerçekten modernize edilmiş bir dil oluşturmak için C ve C++ 'dan en iyisini alan bir melez olarak düşünülür. Her ne kadar .NET framework diğer birkaç kodlama dilini desteklese de, C# hızla en popülerlerinden biri haline geldi.

Aşağıdakiler dahil birçok C ve C++ özelliğini geliştirdi ve güncelledi:

C #, bool gibi katı bir Boolean veri değişkeni tipine sahipken, C ++ bool değişken tipleri yaygın programlama hatalarını önlemek için tamsayılar veya işaretçiler olarak döndürülebilir.

C#, geliştirici endişelerini ve bellek sızıntılarını ortadan kaldıran bir çöp toplayıcı kullanarak erişilemeyen nesne belleğini otomatik olarak yönetir.

C# tipi, C++ 'dan daha güvenlidir ve derleme veya çalışma zamanı sırasında uygulanan yalnızca güvenli varsayılan dönüşümlere (örneğin, tamsayı genişletme) sahiptir.

Booleans, numaralandırma üyeleri ve tamsayılar (0 dışında) arasında örtük hiçbir dönüşüm numaralandırılmış bir türe dönüştürülemez. Kullanıcı tanımlı dönüşümler, C++ varsayılan örtülü dönüşüm işlevlerine ve kopya kurucularına karşı açık veya örtük olarak belirtilmelidir.

C # ile Neler Yapılabilir?

C# hemen hemen her şeyi oluşturmak için kullanılabilir ancak özellikle Windows masaüstü uygulamaları ve oyunları oluşturma konusunda güçlüdür. C#, web uygulamaları geliştirmek için de kullanılabilir ve mobil geliştirme için de giderek daha popüler hale gelmiştir. Xamarin gibi çapraz platform araçları, C# ile yazılmış uygulamaların hemen hemen her mobil cihazda kullanılmasını sağlar.

C#, günümüzde en popüler oyun motoru olan Unity oyun motorunu kullanarak oyunlar oluşturmak için yaygın olarak kullanılmaktadır. Unity ile en iyi oyunların üçte birinden fazlası yapılır ve Unity motoru kullanılarak oluşturulan yaklaşık 770 milyon aktif oyun kullanıcısı vardır. Unity, tüm Samsung Gear'ın% 90'ı ve Unity kullanılarak geliştirilen tüm Oculus Rift VR oyunlarının% 53'üyle VR için de kullanılıyor.

C#, bu uygulamaları oluşturmak için çok popüler bir araçtır ve oyun geliştirme endüstrisine girmeyi ümit eden herhangi bir programcı için veya sanal gerçeklikle ilgilenen herkes için mükemmel bir seçimdir.

Programlamaya nerden başlamalıyım diye düşünenler için cevap niteliğinde olmuştur umarım...

#Yazılım #c# #c