Yazılım çeşitleri temelde elektronik ve bilgisayar şeklinde ikiye ayrılmıştır. Ancak yazılımda kullanılan diller kendi içerisinde farklılık gösterir. Bu diller kullanılırken hedeflenmiş olan amaca uygun olması gerekir. Bu yazılım dillerinin tamamı için farklı yazılım stili uygulanır. Elektronik yazılımla basit ve benzerdir, bilgisayar yazılımları ise işletim sisteminden tutunda ofis programlarına varıncaya kadar pek çok alanda kullanılmaktadır.

Yazılım Dilleri Nelerdir?

Yazılım dilleri farklı isimlendirilmiş olduğu gibi aynı zamanda da amaçlar doğrultusunda kullanılmaktadır. Yazılım kodlama için kullanılan yaygın diller arasında ise HTML, CSS, ASP, PHP, Java, Visual Basic, C#, C++ ve Python bulunuyor. 

HTML Nedir?

Web sitesi yapılmak isteniyorsa öncelikli olarak HTML nedir mutlaka öğrenmek zorundadır. HTML dili günümüzde pek çok kaynak kullanılarak öğrenilebilir. Bir web sitesini veya uygulamasını kodlayabilmeniz için HTML ve CSS yazılması gerekir.

CSS Nedir?

Web sitesi yapılırken kullanılacak olan dillerden birisi de CSS’dir. Bu dilde aynen HTML gibi kolaydır.   

PHP Nedir?

PHP sunucu üzerinde çalışan yazılım dillerinden birisi olmakla birlikte HTML, CSS ve benzeri yazılım dilleriyle kodlanmış olan bir internet sitesinin kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi için gerekli olan bir dildir.

ASP Nedir?

Microsoft tarafından geliştirilen ASP, web sayfalarında bulunan içerikleri dinamik bir şekilde düzenlemek, değiştirmek ya da yenisini eklemek için kullanılabiliyor. Ek olarak ASP uzantılı bir dosya, temelde HTML uzantılı bir dosya ile aynı sayılıyor.

Java Nedir?

Java nesne tabanlı olan yazılım dilleri arasındadır. Genelde kullanıcı ara birimine sahip olan programlar geliştirilmek için kullanılır ve aynı amaç için kullanılabilen C# gibi yazılım dillerine oranla kolay ve yaygın oluşundan dolayı avantaj sağlar.

C# Nedir?

Kullanıcı ara birimi tasarlamak isteyenlerin tercih ettiği diğer bir yazılım dili olan C#, kesinlikle öğrenilmesi gereken yazılım dillerinden biri olmakla beraber aynı zamanda Visual Basic ve Java‘ya göre daha zor detaylardan meydana geliyor.

Python Nedir?

Python son yıllarda en çok tercih edilen programlama dili olarak bilinmektedir. Çoklu kullanıma uygun yapısı vardır.